Minister Krajniak rokoval so sociálnymi partnermi o znižovaní odvodov
24 | 06 | 2020 I SITA

Do novej poistnej schémy by mali odvádzať zamestnávatelia aj zamestnanci pol percenta odvodov.


Minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak v utorok so zamestnávateľmi a odborármi rokoval o znižovaní odvodov. "Bavili sme sa o fungovaní nového systému kurzarbeit, ktorý budeme zavádzať a s tým súvisí, že koľko percent odvodov, zatiaľ ten návrh je pol percenta zamestnávatelia a pol percenta zamestnanci, budú odvádzať do tejto poistnej schémy," povedal na stredajšej tlačovej besede.

Ministerstvo práce a sociálnych vecí to podľa neho chce urobiť tak, aby sa celkové odvodové zaťaženie na Slovensku nezvyšovalo.

Šéf rezortu práce a sociálnych vecí však upozornil na to, že vzhľadom na tohtoročné mimoriadne vyplácanie pandemických nemocenských dávok, teda OČR aj "péeniek", bude mať Sociálna poisťovňa za tento rok vysoký deficit.

Podnikateľské prostredie na Slovensku čakajú veľké zmeny
Ako po rokovaní vlády uviedol premiér Igor Matovič, ekonomika je aktuálne na prahu najväčšej ekonomickej krízy od druhej svetovej vojny. Čítať ďalej
24 | 06 | 2020 | SITA


"Musíme zvážiť a dohodnúť, aby všetci partneri boli s tým uzrozumení, aj zamestnávatelia, aj zamestnanci, aj Sociálna poisťovňa, aby sme nespôsobili pri zavádzaní tých opatrení to, že budeme mať v Sociálnej poisťovni veľký deficit," povedal Krajniak.

Pri reforme odvodového zaťaženia, ktorá by mala priniesť zníženie odvodov, bude môcť vláda podľa neho použiť prostriedky z tzv. programu SURE. Ide o pôžičky z nového programu Európskej únie. "Umožnilo by nám to naštartovať systém do momentu, kedy sa ekonomika nakopne a potom to bude môcť fungovať v normálnom režime," dodal minister.

Podnikateľov čakajú zmeny pri auditoch, v oblasti gastrolístkov, ale aj pri nahlasovaní údajov do Sociálnej poisťovne
Zmeny pri vykonávaní auditov, v oblasti gastrolístkov, ale aj pri reklamácii tovaru, či nahlasovaní údajov do Sociálnej poisťovne. To sú iba niektoré zo 114 opatrení, ktoré sú súčasťou veľkého balíka na zlepšenie podnikateľského prostredia, ktorý v... Čítať ďalej
24 | 06 | 2020 | SITA