Seniori už od stredy nenakúpia vo vyhradenom čase
03 | 06 | 2020 I Imrich Kovačič / TASR

Seniori vo veku nad 65 rokov od stredy už nenakúpia vo vyhradenom čase.


Vyplýva to z uvoľňovania opatrení proti šíreniu nového koronavírusu, o ktorých informoval Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. Povinné sanitárne dni počas nedieľ však ostávajú pre maloobchodné prevádzky v platnosti.

Po novom nebude môcť maximálny počet zákazníkov v prevádzke presiahnuť limit jednej osoby na desať štvorcových metrov z plochy určenej pre zákazníkov. Stále ostávajú v platnosti alternatívne podmienky, a to dodržanie dvojmetrového odstupu zákazníkov od seba, respektíve v prípade zariadení verejného stravovania dvojmetrová vzdialenosť stolov od seba.

Otvoriť sa môžu aj denné stacionáre pre osoby do 62 rokov. ÚVZ SR v tejto súvislosti uviedol, že sa postupne bude uvoľňovať aj prijímanie nových klientov do zariadení sociálnych služieb. V ďalších týždňoch by sa mali povoliť aj návštevy klientov v zariadeniach sociálnych služieb.

Definitívne rozhodnutie o núdzovom stave bude asi až o týždeň
Núdzový stav trvá, čaká sa na právne analýzy. Čítať ďalej
02 | 06 | 2020 | Peter Haluza


V zariadeniach verejného stravovania sa od stredy ruší obmedzenie počtu ľudí sediacich pri jednom stole. Taktiež už môžu mať zariadenia verejného stravovania otvorené aj po 22.00 h. ÚVZ SR však pripomína, že je potrebné riadiť sa platným všeobecne záväzným nariadením obce.

Uvoľňovanie opatrení platí aj pre hotely. Tie už nemusia dodržiavať 24-hodinový časový odstup medzi ubytovaním klientov do tej istej izby. Zároveň sa ruší podmienka pre izbu mať vlastné sociálne zariadenie.

V taxíkoch už môže byť zapnutá klimatizácia aj pre zákazníka. Od stredy sa ruší aj povinná 15-minútová prestávka medzi jazdami. Naďalej sa vyžaduje dezinfekcia priestorov vozidla.

Prispievanie na rodičovské penzie z daní smrdí diskrimináciou
Vládny plán vyvoláva napríklad otázku, prečo by mali byť zvýhodnení iba tí dôchodcovia, ktorí majú pracujúce deti a kto bude potom prispievať z daní na penziu tým, ktorí ich nemajú. Čítať ďalej
02 | 06 | 2020 | Pavol Jesenský