Zmeny v zákone o prokuratúre majú byť v prospech Lipšica, tvrdí Fico
26 | 05 | 2020 I TASR

Zmeny v zákone o prokuratúre majú byť v prospech jediného človeka, a to Daniela Lipšica. Tento zámer tam vidí Smer-SD podľa svojho šéfa Roberta Fica. Povedal to v utorok v súvislosti s novelou zákona o prokuratúre a rokovacom poriadku Národnej rady (NR) SR na zmeny vo výbere generálneho prokurátora.


"Mám rovnaký názor, ako prezentuje samotná Generálna prokuratúra SR, že generálny prokurátor by mal byť prokurátor a nie politik," skonštatoval Fico. Odmieta, že by v minulosti bola akákoľvek snaha meniť takýto zákon, aby mohol kandidovať na generálneho prokurátora on sám.

Zmenami spôsobu voľby šéfa prokuratúry by sa mal parlament zaoberať na júnovej schôdzi. Novelu predložili koaliční poslanci. O funkciu generálneho prokurátora by sa mohli uchádzať aj kandidáti, ktorí nie sú prokurátormi. Rozšíriť by sa mal okruh osôb a inštitúcií, ktoré kandidátov navrhujú.

Fico: Sme dotrhaní a unavení. A nepotrebujeme slniečkarov (aktualizované)
Smer-SD potrebuje nových bojovníkov, ale nie teoretikov a slniečkarov. Vyhlásil to predseda Smeru-SD Robert Fico, ktorý pripúšťa zmeny v strane. Čítať ďalej
26 | 05 | 2020 | TASR


Prejsť by mali verejným vypočutím na Ústavnoprávnom výbore NR SR. Voľba generálneho prokurátora v parlamente by mala byť verejná. Premiér Igor Matovič (OĽaNO) trvá na tom, že novelizáciou zákona nerobí koalícia nič iné, iba plní svoje sľuby.

Lipšica považuje za veľmi dobrého kandidáta a bol by rád, keby takých kandidátov bolo viac a parlament by vybral najlepšieho. Tvrdí, že mu je jedno, kto bude šéfom prokurátorov. Želá si tiež, aby ktokoľvek mimo parlamentu rešpektoval slobodné rozhodnutie poslancov, ktorí zmeny odhlasujú.

Súčasnému generálnemu prokurátorovi Jaromírovi Čižnárovi sa končí volebné obdobie v júli tohto roka. Generálneho prokurátora vymenúva a odvoláva hlava štátu na návrh parlamentu. Jeho funkčné obdobie je sedem rokov a podľa zákona sa mu predlžuje až do zloženia sľubu novým generálnym prokurátorom.

Sociálne odvody sa z trinásteho platu v tomto roku ešte platia, upozorňuje Sociálna poisťovňa
Z trinásteho platu, ktorý zamestnávatelia vyplatia svojim zamestnancom v júni tohto roka, je ešte potrebné do Sociálnej poisťovne zaplatiť odvody na sociálne poistenie. Čítať ďalej
26 | 05 | 2020 | SITA