fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Brusel pokračuje v schvaľovaní štátnej pomoci pre členské krajiny

TASR

Európska komisia (EK) pokračuje v schvaľovaní štátnej pomoci pre členské krajiny, ktoré požiadajú o podporu na boj proti dôsledkom pandémie koronavírusu.

Ako v utorok informovala, schválila dánsky systém záruk vo výške 130 mil. eur pre malé a stredné podniky, ktorých vývozné činnosti boli obmedzené v dôsledku krízy. Na podporu hospodárstva schválila 200 mil. eur pre Írsko a 1,75 mld. eur pre Estónsko.

Odobrila podporu pre Poľsko v objeme 6 mil. eur na presun nákladnej dopravy z cestnej na železničnú a vo Francúzsku 1,2 mld. eur pre malé podniky, ktoré čelia dočasným finančným ťažkostiam.

Svojej funkcie sa vzdalo 19 sudcov, sú medzi nimi aj zástupcovia Najvyššieho súdu SR

Komisia schvaľuje podporu pre krajiny po prijatí dočasného rámca štátnej pomoci, ktorý umožňuje členským štátom využívať úplnú flexibilitu stanovenú v pravidlách štátnej pomoci, aby mohli podporiť hospodárstvo v čase ochorenia COVID-19. Umožňuje členským štátom zabezpečiť, aby mali všetky podniky dostatočnú likviditu a zachovať hospodársku kontinuitu aj počas pandémie a po nej.

Predsedníčka EK Ursula von der Leyenová v utorok vyzvala členské štáty, aby prijaté núdzové opatrenia v aktuálnej situácii neboli v rozpore so základnými hodnotami EÚ – slobodou, demokraciou, právnym štátom a dodržiavaním ľudských práv.

Je to tu! Bývalý britský premiér chce „Svetovú vládu“ (Dmitrij Sedov)

„Tieto hodnoty sú spoločné pre nás všetkých. Musíme ich obhajovať a chrániť, a to aj v týchto náročných časoch. Niekoľko vlád EÚ za posledné týždne prijalo núdzové opatrenia na riešenie zdravotnej krízy spôsobenej prepuknutím koronavírusu. Je nanajvýš dôležité, aby núdzové opatrenia neboli na úkor našich základných zásad a hodnôt stanovených v zmluvách,“ uviedla Leyenová. Akékoľvek núdzové opatrenia sa podľa nej musia obmedziť na to, čo je nevyhnutné a prísne primerané a nesmú trvať donekonečna.

EK zaslala 17. marca členským štátom na konzultáciu návrh rámca štátnej pomoci na podporu hospodárstva v súvislosti s koronavírusom. Cieľom pomoci je napraviť vážne narušenie hospodárstva EÚ. Euroskupina (ministri financií štátov eurozóny) zostavila prvý súbor súčasných vnútroštátnych a európskych opatrení a určila rámec aj pre ďalšie opatrenia na reakciu na vývoj a podporu oživenia hospodárstva.

Návrhy zahŕňajú úplnú flexibilitu rámca štátnej pomoci a fiškálneho rámca, mobilizujú rozpočet EÚ s cieľom umožniť skupine Európskej investičnej banky poskytovať krátkodobú likviditu pre malé a stredné podniky a nasmerovať 37 mld. eur do boja proti koronavírusu. Komisia prijala dočasný rámec štátnej pomoci následne 20. marca.

Kiskov americký sen sa na Slovensku skončil fiaskom

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info