Ak sa naša obrana vzdá ruskej techniky, USA nás podporia 50 miliónmi USD
30 | 06 | 2019 I Imrich Kovačič

Slovensko môže čerpať milióny z grantu USA na novú vojenskú techniku, musí splniť podmienku


Slovensko môže čerpať peniaze z amerického grantu na obstaranie vojenskej techniky, záujem je pritom o vrtuľníky. Na obstaranie vojenskej techniky v rámci programu ERIP (European Recapitalization Incentive Program) je pre Slovensko vyčlenených 50 miliónov dolárov.


Ako pre agentúru SITA uviedol hovorca veľvyslanectva USA na Slovensku Griffin Rozell, ide o pomoc spojencom v ich úsilí nahradiť staré sovietske a ruské vojenské vybavenie.


Uvedený grant vo výške 50 miliónov amerických dolárov je možné využiť na obstaranie americkej vojenskej techniky, pričom na slovenskej strane bolo vyšpecifikované, že by mohlo ísť o vrtuľníky. Časť grantu vo výške 4,5 milióna dolárov je prioritne určená pre obstarávanie komunikačných prostriedkov na zabezpečenie splnenia národných cieľov ozbrojených síl,“ doplnila pre SITA hovorkyňa slovenského ministerstva obrany Danka Capáková.


Moderné vybavenie zlepší schopnosť spojencov podieľať sa na spoločných operáciách Aliancie. ERIP má za cieľ zvýšiť bezpečnosť dotovaných krajín, znížením ich závislosti od ruského vojenského vybavenia a technickej podpory. Rovnako zlepší schopnosť vzájomnej spolupráce a interoperability so spojencami,“ uviedol Rozell. Dodal, že úzko spolupracujú s Ministerstvom obrany SR cez program Zahraničného vojenského predaja, ktorý by Slovensku umožnil plne využiť tieto finančné prostriedky.


Aby mohli prijímajúce krajiny využívať fondy ERIP, musia sa zaviazať, že v budúcnosti nebudú kupovať nové ruské vojenské vybavenie, hoci môžu naďalej obstarávať vybavenie a materiály potrebné na udržanie pôvodného ruského vojenského vybavenia. Naviac, výdavky fondov ERIP závisia od približne rovnocennej investície prijímajúcich krajín,“ pokračoval hovorca americkej ambasády.


Capáková dodala, že americká vláda tento grant odobrila po tom, čo Slovensko rozhodlo o nákupe amerických stíhačiek F-16. To, že Slovensko chce využiť peniaze na vrtuľníky, si špecifikovalo samo. „Po odsúhlasení zmluvných podmienok pre prijatie týchto finančných prostriedkov na oboch stranách, bude materiál, ešte pred definitívnym rozhodnutím o ich prijatí alebo neprijatí, predložený vláde SR,“ uzavrela hovorkyňa slovenského ministerstva obrany.


Program sa týka niekoľkých krajín, okrem Slovenska aj Albánska, Bosny a Hercegoviny, Chorvátska, Grécka a Severného Macedónska. Americké ministerstvo zahraničných vecí a Veliteľstvo Ozbrojených síl USA, vyčlenili pre krjiny Európy celkom 190 miliónov dolárov.