Rakúsky škandál sa zamotáva. Kurz odmieta spájanie s kauzou Ibiza
17 | 06 | 2019 I TASR

Bývalý rakúsky kancelár Sebastian Kurz v pondelok vyhlásil, že e-maily, ktoré naznačujú, že aj on mal byť zapletený do korupčného škandálu okolo videa natočeného na Ibize, sú falošné. Informovala o tom agentúra AP.


V piatok zaslalo nemenované rakúske médium Kurzovi screenshoty z e-mailov z roku 2018, ktoré údajne dokumentujú jeho komunikáciu so straníckym kolegom Gernotom Blümelom.

Táto korešpondencia má naznačovať prepojenie Kurzovej Rakúskej ľudovej strany (ÖVP) s kauzou okolo kompromitujúceho videa. To zachytáva bývalého vicekancelára Heinza-Christiana Stracheho ako pred rakúskymi voľbami z roku 2017 diskutuje o možných nelegálnych daroch pre svoju stranu a údajnej príbuznej ruského oligarchu sľubuje verejné zákazky, ak mu pomôže k volebnému úspechu.

Strache v súvislosti s týmto škandálom odstúpil z postov vicekancelára a predsedu pravicovo-populistickej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ).

Kiska predstavil stranu Za ľudí, varoval, že Smer chce vládnuť s Kotlebom a Harabinom
17 | 06 | 2019


Sebastian Kurz na pondelkovej tlačovej konferencii, na ktorej vystúpil spoločne s generálnym tajomníkom strany Karlom Nehammerom, uviedol, že ide o pokus "očierniť" ÖVP a zatiahnuť ju do celého škandálu.

Pravosť predmetných e-mailov skúmali experti zo spoločnosti Deloitte Forensic, ktorí v nich našli viacero nezrovnalostí. Podľa denníka Die Presse išlo napríklad o IP adresu odosielateľa, ktorá podľa zistení nepatrila ÖVP ale doméne "Hosteurope.de", a tiež o chyby v dátumoch. Upozornili tiež, že e-maily boli odoslané z adresy, ktorú Kurz prestal používať v roku 2009. Prípadom sa zaoberá rakúska prokuratúra.