fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER ZAHRANIČIE

Grécko chce presadiť sankcie voči Turecku pre nepovolenú ťažbu plynu

TASR

Grécko a Cyprus budú apelovať na členské krajiny EÚ, aby potrestali Turecko, napríklad možným uvalením sankcií, pokiaľ sa potvrdí, že Ankara začala vykonávať prieskumné vrty západne od Cypru, kde objavili ložiská zemného plynu. Uviedol to v nedeľu grécky premiér Alexis Tsipras.

Objav významného ložiska vo východnej časti Stredozemného mora iba umocnil dlhotrvajúce napätie vo vzťahoch medzi Tureckom a gréckou časťou Cypru.

Britské fiasko, ktoré nemá obdoby. Agenta Hizballáhu, ktorý mal plný dom výbušnín, majú čoskoro pustiť. Dôvod vás určite naštve

Turecká loď na ťažbu plynu kotví vo vodách západne od Cypru od mája. Cyprus a Grécko zhodne tvrdia, že plavidlo neoprávnene zasahuje do cyperskej výlučnej ekonomickej zóny, v ktorej ťažba a využívanie prírodných zdrojov prináleží výhradne Nikózii. Turecko však tvrdí, že oblasť sa nachádza na jeho kontinentálnom šelfe.

„Dohodli sme sa…  že budúci týždeň uskutočníme prípravy, aby (EÚ) samit prijal príslušné opatrenia, vrátane sankcií, proti Turecku, pokiaľ sa potvrdí, že sa v cyperskej výlučnej ekonomickej zóne vykonávajú vrty,“ Tsipras povedal novinárom.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info