Zelenského pravá ruka Jermak vyzbieral 2,7 milióna eur a zložil kauciu
18 | 05 | 2026 I Diana Zaťková

Vplyvný bývalý poradca ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, bývalý šéf jeho kancelárie, Andrij Jermak zložil kauciu v rámci vyšetrovania korupcie, uviedol v pondelok pre agentúru AFP hovorca súdu. 

Jermak pôsobil ako Zelenského pravá ruka počas väčšiny ruskej invázie od jej začiatku vo februári 2022 až do svojej rezignácie vlani v novembri, keď sa začalo jeho meno spájať s multimiliónovým korupčným škandálom.

Protikorupčný súd v Kyjeve uvalil vo štvrtok minulý týždeň na Jermaka 60-dňovú predbežnú väzbu a stanovil kauciu na 140 miliónov hrivien (približne 2,7 milióna eur). „Takúto sumu peňazí nemám,“ povedal Jermak a dodal, že má „dosť známych a priateľov“ a dúfa, že mu dokážu pomôcť.

Tlačová služba súdu pre AFP potvrdila, že kaucia bola splatená v plnej výške a Jermak bude prepustený v priebehu pondelka.         

Už je vonku

Bývalý šéf prezidentskej kancelárie Volodymyra Zelenského, bol prepustený na kauciu z vyšetrovacej väzby, kde strávil štyri noci. Agentúra TASS o tom informovala odvolávajúc sa na ukrajinský televízny spravodajský 5 kanál.

Zverejnené fotografie ukazujú Jermaka, ako opúšťa väzenské centrum. Na otázky novinárov odpovedal neochotne a potvrdil, že bol držaný v platenej cele.

Potom začali čierno odetí ochrankári novinárov obmedzovať a brániť im v priblížení sa k autu. Jermak nasadol do Mercedesu-Benz a odišiel. V pondelok Najvyšší protikorupčný súd oznámil, že súdom nariadená kaucia vo výške 140 miliónov hrivien za Jermaka bola zaplatená v plnej výške. Ukrajinský novinár Michail Tkach zase informoval, že na Jermakovu kauciu sa vyzbieralo viac ako 154 miliónov hrivien, čo je viac ako požadovaná suma.

Národný úrad pre boj proti korupcii (NABU) a Špecializovaná prokuratúra pre boj proti korupcii (SAPO) 11. mája obvinili Jermaka z legalizácie majetku získaného trestnou činnosťou organizovanou skupinou vo veľkom rozsahu. Je obvinený z účasti na praní špinavých peňazí vo výške 460 miliónov hrivien (10,5 milióna dolárov) počas výstavby luxusných bytov neďaleko Kyjeva. 14. mája súd uložil Jermakovi opatrenie väzby v trvaní 60 dní s alternatívou zloženia kaucie vo výške 140 miliónov hrivien. Očakávalo sa, že peniaze pre bývalého šéfa prezidentskej kancelárie sa vyzbierajú okamžite, čo mu umožní vyhnúť sa väzbe. Ako Jermak na súde poznamenal, má dostatok priateľov a známych, ktorí mu pomáhajú. Zbieranie finančných prostriedkov sa však zastavilo a podľa ukrajinských médií bola Zelenského kancelária nútená zmobilizovať všetky dostupné zdroje. Kaucia však nebola zložená pred víkendom, čo malo za následok, že Jermak strávil štyri noci vo väzbe.

Pred svojou rezignáciou bol Jermak všeobecne považovaný za druhého najmocnejšieho muža na Ukrajine a sprevádzal Zelenského na kľúčových návštevách do Spojených štátov či európskych hlavných miest.

Ukrajinu počas vojny zasiahlo niekoľko ostro sledovaných korupčných škandálov a vláda dostala za úlohu zakročiť proti úplatkárstvu a zaviesť reformy potrebné na vstup do medzinárodných organizácií, ako je Európska únia, pripomína AFP.

Kto v skutočnosti vládol na Ukrajine? 

Túto otázku si ešte v júli roku 2025 položil britský denník Financial Times. Publikoval rozsiahly portrét Andrija Jermaka, vtedajšieho šéfa ukrajinskej prezidentskej kancelárie, ktorého mnohí považujú za druhú najvplyvnejšiu osobu na Ukrajine. Niektorí dokonca tvrdili, že je vplyvnejším ako samotný prezident Volodymyr Zelenskyj. Článok vykresľoval Jermaka ako charizmatickú, ale zároveň kontroverznú a polarizujúcu postavu, ktorá praktizuje svoju neformálnu moc mimo inštitucionálnych hraníc. 

Jermak, ako šéf ukrajinského kabinetu, sa čoraz viac dostával do centra pozornosti medzinárodných médií ako jedna z najvplyvnejších postáv vojenského vedenia Ukrajiny.

Financial Times informoval o tom, ako za uplynulé roky vzrástol Jermakov politický vplyv a ako vykonával neformálnu kontrolu nad mnohými kľúčovými procesmi v štáte – počnúc od zahraničnej politiky a dotácií na obranu až po personálne vymenovania. Podľa spomínaného denníka čoraz viac domácich a západných partnerov vyjadrovalo obavy z koncentrácie moci a autoritárskych metód ukrajinského vedenia.

Ktovie, komu všetkému vyhovuje odstavenie Jermaka od moci.

Hrycovej kamarát Jermak pred súdom! Hrozí mu 12 rokov väzenia
Ukrajinská Špecializovaná protikorupčná prokuratúra (SAP) chce žiadať súd, aby na bývalého šéfa kancelárie prezidenta Andrija Jermaka uvalil väzbu. Na brífingu to v utorok oznámil šéf SAP Olexandr Klymenko. Portál Hromadske uviedol, že ako... Čítať ďalej
13 | 05 | 2026 | Gabriela Fedičová

Milí čitatelia,

veríme, že pravda má byť pre všetkých – nie zamknutá za platobné brány, prémiové zóny či platený obsah.

Fungujeme bez oligarchov, bez tlaku politických strán a záujmových skupín.

Ak si vážite našu prácu, prosím, podporte nás.

💳 Príspevok môžete poslať na účet: IBAN: SK91 0200 0000 0043 7373 6457 (do poznámky stačí uviesť „dar“)

Ďakujeme, že ste s nami. Vďaka vám môžeme zostať slobodní. 

Zdieľať tento článok
Starší článok Novší článok