Parlamentné voľby 12. apríla otriasli Maďarskom. Do 30 dní má nastúpiť nová parlamentná väčšina, ktorá by mala 9. mája ustanoviť víťaza volieb Pétera Magyara (Tisza) za premiéra. Ten už úraduje teraz: Stretol sa s predsedom slovenskej strany Maďarská koalícia Gubíkom i starosom ukrajinského Berehova, na sociálnych sieťach prezentuje ďalšie rokovania - ukrajinského prezidenta nevynímajúc, všimli si české Parlamentní Listy.
Nedočkavý víťaz maďarských volieb Péter Magyar už navrhol ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému stretnutie. Zrejme ho však obsahom nepoteší a mnohých priam sklame. Otvoriť chce tému o právach menšín - teda Maďarov- na Ukrajine, informuje agentúra Reuters. Nie je to ale nič nového: zákony proti menšinám prijala Ukrajina kvôli silnej ruskej menšine vo východných regiónoch. Ruská federácia to samozrejme hneď namietala a kritizovala, nikto však nepočúval a obmedzenia menšín sa tak stupňovali a stali sa jedným zo spúšťačov ozbrojeného vojenského konfliktu, ktorý trvá dodnes. Sú tak aj zásadnou prekážkou prijatia Ukrajiny do Európskej únie (EÚ).
Povolebná eufória po porážke Viktora Orbána (Fidesz), ktorý otvorene odmietal a sľúbil vetovať urýchlený vstup Kyjeva do Európskej únie, zahŕňala nielen uvoľnenie 90-miliardovej "pôžičky", ale nápravu vzťahov s Ukrajinou. Tie však nepokazil Orbán ako tvrdí Brusel a jeho médiá.
Server Euronews pripomenul , že vzťahy medzi Ukrajinou a Maďarskom sa zhoršili už v roku 2017, kedy Kyjev prijal zákon, ktorý stanovil ukrajinčinu ako hlavný jazyk pre stredné školy. Magyar si povzdychol, že na Ukrajine je dôrazne vymáhaná ukrajinčina ako jediný prijateľný úradný jazyk. Maďari nemôžu hovoriť s úradmi po maďarsky ani v tých ukrajinských obciach, kde Maďari tvoria väčšinu obyvateľstva. To sa ako Orbánovi, tak ani teraz Magyarovi ani trochu nepáči.
Magyar uviedol, že je načase, aby Kyjev obnovil všetky kultúrne, jazykové, administratívne a vysokoškolské práva etnických Maďarov, čo by podľa neho mohlo tiež zabezpečiť, že sa mnoho tých, ktorí utiekli pred vojenským konfliktom v roku 2022, vrátia po skončení vojny. Zaobchádzanie Ukrajincov s etnickými Maďarmi na západnej Ukrajine bude kľúčové pre obnovu vzťahov. A práve o tom chce rokovať priamo s ukrajinským prezidentom Zelenským.
„Cieľom schôdzky je pomôcť situácii Maďarov v Zakarpatí, aby mohli zostať vo svojej vlasti,“ povedal Magyar. "Vo svojej kancelárii prijal" Zoltána Babjaka, starostu Berehova, ukrajinského mesta blízko hraníc s Maďarskom, kde etnickí Maďari tvoria väčšinu. Za Orbána sa Budapešť opakovane stretávala s Kyjevom kvôli tomu, čo označuje za obmedzenie práv zhruba 150 000 etnických Maďarov používať svoj rodný jazyk, uznal.
„Nastal čas, aby Ukrajina ukončila obmedzenia, ktoré platia už viac ako desať rokov, a zabezpečila, aby Maďari v Zakarpatskej oblasti znovu získali všetky svoje práva v oblasti kultúry, jazyka, správy a vysokoškolského vzdelávania, aby sa mohli opäť stať rovnocennými a rešpektovanými občanmi Ukrajiny,“ napísal doslova Magyar na sociálnej sieti X:
I am initiating consultations with Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy in early June in Transcarpathia.
— Magyar Péter (Ne féljetek) (@magyarpeterMP) April 28, 2026
I received Zoltán Babják, Mayor of Berehove, in my office, who briefed me on the situation of Hungarians in Transcarpathia and the horrors of the war.
We agreed that it… pic.twitter.com/Wwx6a2DwmX
"Ak sa nám podarí tieto problémy vyriešiť, určite by to otvorilo novú kapitolu v ukrajinsko-maďarských bilaterálnych vzťahoch," napísal Magyar, ktorý plánuje zložiť premiérsku prísahu na ustanovujúcom zasadnutí parlamentu 9. mája. „Ústupky oznámené ukrajinskou vládou v oblasti vzdelávania v roku 2025 sú krokom vpred, ale nie dostatočným,“ povedal a povzbudil ukrajinských vodcov, aby urobili to, čo nazval veľkým krokom smerom k európskym hodnotám a skutočnej slobode.
Stretnutie budúceho maďarského premiéra Magyara a ukrajinského prezidenta by sa mohlo odohrať v júni.
Milí čitatelia,
veríme, že pravda má byť pre všetkých – nie zamknutá za platobné brány, prémiové zóny či platený obsah.
Fungujeme bez oligarchov, bez tlaku politických strán a záujmových skupín.
Ak si vážite našu prácu, prosím, podporte nás.
💳 Príspevok môžete poslať na účet: IBAN: SK91 0200 0000 0043 7373 6457 (do poznámky stačí uviesť „dar“)
Ďakujeme, že ste s nami. Vďaka vám môžeme zostať slobodní. ❤️