Progresívci zatiahli Slovensko do MEGAPROBLÉMU! - odhalil minister Kaliňák a naložil aj médiám (VIDEO)
22 | 04 | 2026 I Vanda Rybanská

Po stredajšom tradičnom rokovaní vládneho kabinetu využili novinári príležitosť pýtať sa ministrov. Minister obrany Róbert Kaliňák (SMER-SD) sa ocitol pod paľbou opozičných novinárov ohľadne Benešových dekrétov, ktorým musel vysvetľovať základné pojmy a opravovať kľúčové citáty. Progresívne Slovensko (PS), ktoré ich otvorilo pred maďarskými parlamentnými voľbami, poriadne skritizoval, ukazuje videozáznam.

Od čias, kedy slovenskí politici chceli ísť do Budapešti na tankoch, sa pod nezmyselným útlakom Bruselu krajiny zblížili a v posledných rokoch vďaka pragmatickému a suverenistickému postoju premiérov Roberta Fica (SMER-SD) a Viktora Orbána (Fidesz) dosiahli slovensko-maďarské vzťahy najlepšiu úroveň za desaťročia. Spoločne bojovali proti Istanbulskému dohovoru, za tradičné rodiny i za dodávky ruských energií.

V rámci maďarskej volebnej kamapane však "intelektuáli" z PS hodili odistený granát Benešových dekrétov, ktorý im vybuchol priamo v rukách. Inšpirovali Magyara, rozpútali búrku nielen u nás, ale "zatiahli Slovensko do MEGAproblému", ohodnotil minister, že nahnevali aj Čechov, zneistili Európu. Odrazilo sa to na poklese preferencií PS.

Spiatočka opozičných médií

Novinári sa snažili hodiť spiatočku, že víťaz parlamentných volieb v Maďarsku Péter Magyar vlastne vôbec nechce otvárať Benešove dekréty, žiada len zrušenie novely slovenského trestného zákona. Ten má podľa redaktorky SME údajne trestať Maďarov na SLovensku cez zavedenie trestného činu spochybňovania Benešových dekrétov. Minister Kaliňák ju usvedčil trikrát. 

  1. Sám predseda víťaznej strany Tisza v telefonáte prekvapil: nie je preňho prioritou ani ruská ropa, ani spoločná žaloba proti nariadeniu Európskej komisie RePowerEU ako tipoval exminister Štefan Harabin, ale "Z rozhovoru však jednoznačne vyplynulo, že prioritou Pétera Magyara v slovensko-maďarských vzťahoch sú a budú Benešove dekréty, kde máme principiálne odlišné stanoviská," vyhlásil premiér Fico
  2. Právnik Kaliňák z voleja vyhlásil, že v novele slovenského Trestného zákona, ktorú podľa dezinformačných médií SME a spol. žiada Magyar zrušiť, sa výraz Benešove dekréty vôbec nespomína. 
  3. Zdôraznil, že jediné, čo Magyar deklaruje, že "nebude akceptovať, aby maďarskí občania na Feldivéku - ako doteraz nekorektne pomenúva Slovenskú republiku - prichádzali o pozemky." Nejaké verbálne skutky, ktoré v skutočnosti predmetná novela rieši, Magyara netrápia.

Hovoriť o tom, že niekto kvôli Benešovým dekrétom príde o majetok je bohapustá lož - z môjho pohľadu," zhrnul minister obrany a veľkoryso a pedagogicky redaktorek SME vysvetli celý majetkový postup prechodov vlastníctva pozemkov po Benešových dekrétoch dodnes.

Magyar mimo

Na záver minister Kaliňák nezaprel svoju právnickú DNA a uzavrel: „Nevidím dôvod, prečo premiér inej krajiny rieši náš Trestný zákon, ktorý sa jeho občanov netýka.“ 

Nečakane tak rozšíril už aj tak silnú zostavu právnikov, ktorí deklasovali Šimečkovo Progresívne Slovensko za samovražednú tému:

Víťaz Magyar hrá kartou Trianonu a ohrozuje stabilitu Európy, varuje exsudca pred Pandorinou skrinkou s Benešovými dekrétmi
Benešove dekréty vytiahlo Progresívne Slovensko, zjavne získali percentá Péterovi Magyarovi (Tisza) v parlamentných voľbách. Dodrží sľub prehodnotiť ich ako nový premiér? Prečo tŕpne Európa na čele s Českom vysvetlil po historikovi Antonovi Hrnkovi... Čítať ďalej
21 | 04 | 2026 | Vanda Rybanská
                  

Milí čitatelia,

veríme, že pravda má byť pre všetkých – nie zamknutá za platobné brány, prémiové zóny či platený obsah.

Fungujeme bez oligarchov, bez tlaku politických strán a záujmových skupín.

Ak si vážite našu prácu, prosím, podporte nás.

💳 Príspevok môžete poslať na účet: IBAN: SK91 0200 0000 0043 7373 6457 (do poznámky stačí uviesť „dar“)

Ďakujeme, že ste s nami. Vďaka vám môžeme zostať slobodní.

Zdieľať tento článok
Starší článok Novší článok