Venezuelská opozičná líderka María Corina Machadová je presvedčená, že v správnom čase ju zvolia za prezidentku, hoci Spojené štáty ju po zosadení Nicolása Madura odsunuli na vedľajšiu koľaj. Informovala o tom v piatok agentúra AFP, píše TASR.
Prezident USA Donald Trump podporil ako dočasnú hlavu štátu bývalú viceprezidentku Delcy Rodríguezovú. Samotného Madura americké špeciálne jednotky pri operácii 3. januára zajali a previezli pred súd do New Yorku. „Myslím si, že budem zvolená za prezidentku Venezuely, prvú ženu prezidentku, keď príde správny čas,“ povedala Machadová v televízii Fox News po štvrtkovom stretnutí s Trumpom vo Washingtone. Jej vyjadrenie odvysielali v piatok.
Machadovej strana tvrdí, že Maduro zmanipuloval voľby v roku 2024. Takéto stanovisko podporili aj Washington a veľká časť medzinárodného spoločenstva. Trump však vyhlásil, že Machadová nemá dostatočnú podporu medzi Venezuelčanmi.
Machadová vo štvrtok odovzdala Trumpovi svoju medailu Nobelovej ceny za mier v snahe získať jeho podporu. „Zaslúži si ju,“ vyhlásila. „Bola to veľmi emotívna chvíľa, rozhodla som sa odovzdať medailu v mene ľudu Venezuely,“ dodala. Nie je jasné, či si Trump po stretnutí v Bielom dome cenu ponechal. Nórsky Nobelov výbor uviedol, že ceny, ktoré udeľuje, nemožno preniesť na niekoho iného.
veríme, že pravda má byť pre všetkých – nie zamknutá za platobné brány, prémiové zóny či platený obsah.
Fungujeme bez oligarchov, bez tlaku politických strán a záujmových skupín.
Ak si vážite našu prácu, prosím, podporte nás.
💳 Príspevok si môžete použiť na účet: SK: IBAN91 020 0000 0043 7373 6457 (uveďte poznámky, stačí zrušiť „dar“)
Ďakujeme, že ste s nami. Vďaka vám môžeme zostať slobodní. ❤️