Slovensko v hmle a bez zimy: teplý vzduch valcuje december
08 | 12 | 2025 I Ivan Mihale

Na celom území Slovenska si treba dávať pozor na hmlu s dohľadnosťou 50 až 200 metrov. Upozorňuje na to Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), ktorý vydal výstrahy prvého stupňa. Informuje o tom na svojom webe.

„Znížená dohľadnosť predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre dopravné aktivity,“ pripomína SHMÚ.

Výstrahy platia predbežne od pondelka od 17.00 h do utorka (9. 12.) do 10.00 h.

Nad Európu sa usadil teplý vzduch. Zima si dáva pauzu, na sneh môžeme zabudnúť

Zima si strednej Európe dáva pauzu, a to aj pomerne dlhú. Zima a sneženie je v nedohľadne a teplá masa vzduchu nad naším kontinentom zotrvá ešte minimálne ďalší týždeň. 

Pre milovníkov snehu a zimy stále nemáme žiadne dobré správy, keďže v najbližších minimálne 7 až 8 dní sa zima na Slovensku neočakáva.

Vo väčšine Európy pretrváva západné a juhozápadné prúdenie, ktoré nad náš kontinent prinesie oveľa miernejší vzduch v porovnaní s aktuálnym ročným obdobím.

Veľmi teplo nad strednou Európu

V rámci Európy sa v týchto dňoch môžeme stretnúť s pravým zimným počasím len v severnej polovici Škandinávie. Inde je počasie teplejšie, než je v tomto ročnom období bežné, a snehová pokrývka sa zatiaľ vytvorila iba vo vysokých horských oblastiach, informuje portál imeteo.sk

Väčšina Európy je od začiatku decembra teplejšia než priemer, no ak chcete zažiť ozajstnú zimu, museli by ste vycestovať do Severnej Ameriky alebo na Sibír.

V najbližších dňoch sa prílev teplého vzduchu vo vyšších vrstvách atmosféry ešte zosilní. Cyk­lóny prechádzajúce pozdĺž západného a severozápadného okraja Európy udržia pretrvávajúce juhozápadné prúdenie, ktoré prináša so strednej Európy masu teplého vzduchu.

Teplý vzduch spôsobí, že v nadmorskej výške okolo 1 500 metrov bude na viacerých miestach až o 10 – 12 °C teplejšie, ako je dlhodobý priemer.

Teplo vo vyšších nadmorských výškach však nebude automaticky znamenať teplo aj pri povrchu. To platí najmä pre slovenské kotliny. Pri slabej cirkulácii sa vlhký a studený vzduch bude hromadiť pri zemi a vytvorí tzv. studený vankúš, ktorý sa bude rozprestierať nad stále väčším územím.

K víkendu sa mierne ochladí, no stále nie dosť

Zatiaľ čo spočiatku sa ešte lokálne objavia aj slnečnejšie oblasti s teplotami okolo +10 až +12 °C, už smerom k víkendu začne dominovať sivé, vlhké a chladné počasie. Denné maximá sa väčšinou vrátia späť na +1 až +6 °C s výnimkou vyšších horských polôh. 

Ak sa už neviete dočkať nového sneženia, tak vás musíme sklamať. Sneženie sa v dôsledku vysokých teplôt odkladá a najskôr bude na Slovensku znova snežiť až v druhej polovici decembra. 

Šutaj Eštok pritvrdil: Povinnú solidaritu odmietame!
Slovenský minister vnútra Matúš Šutaj Eštok po rokovaní ministrov členských krajín Európskej únie v pondelok v Bruseli zopakoval, že Slovensko odmieta mechanizmus povinnej solidarity pri prerozdeľovaní žiadateľov o azyl. Podľa neho by mala mať... Čítať ďalej
08 | 12 | 2025 | Ivan Mihale

Milí čitatelia,
veríme, že pravda má byť pre všetkých – nie zamknutá za platobné brány, prémiové zóny či platený obsah.

Fungujeme bez oligarchov, bez tlaku politických strán a záujmových skupín.

Ak si vážite našu prácu, prosím, podporte nás.

💳 Príspevok môžete poslať na účet: IBAN: SK91 0200 0000 0043 7373 6457 (do poznámky stačí uviesť „dar“)

Ďakujeme, že ste s nami. Vďaka vám môžeme zostať slobodní. ❤️

Zdieľať tento článok
Starší článok Novší článok