Košická dúhová mimovládka má problém. Bude ju riešiť EK
27 | 10 | 2025 I Eka Balaskova

Košická mimovládna organizácia na podporu LGBT+ ľudí má problém. Kresťansko-demokratické hnutie je presvedčené, že organizácia za peniaze z eurofondov propaguje násilné sexuálne praktiky, ktoré sú v rozpore s ľudskou dôstojnosťou. Portál Marker informuje, že hnutie žiada Národný kontrolný úrad (NKÚ) a Európsku komisiu o preverenie toho, ako v Saplinq využili eurofondy. Na propagáciu sadomasochizmu rozhodne určené neboli.

V rámci projektu Kvírko financovaného z projektu Erasmus+ účastníčka prezentovala príručku zameranú na sadomasochizmus. Hovorí v nej aj o existencii detí s úchylkami. Marker upozorňuje, že Kresťansko-demokratické hnutie má problém s tým, že financie európskych daňových poplatníkov sa využívajú na podporu praktík siahajúcich na ľudskú dôstojnosť. Predstavitelia hnutia preto podávajú podnet na prešetrenie využitia dotácie organizáciou Saplinq. Otázne je už len to, či sa týmto krokom KDH skutočne snaží brániť kultúrno-etické hodnoty, alebo len dvíhajú vlastné volebné preferencie.

Saplinq, Kvírko a Erasmus+

Saplinq projekt Kvírko zacielil na ľudí vo veku 15-30 rokov a účastníkov by mal priviesť k procesom tvorby vlastných, malých iniciatív na podporu práv dúhovej komunity. Peniaze naň organizácia získala z európskeho programu mládežníckych výmen Erasmus+. Marker uvádza, že jedna z účastníčok sa zamerala a na propagáciu BDSM - Bondage and Discipline, Domination and Submission, Sadism and Masochism. Preložené do Slovenského jazyka – sadomasochizmu. „Zväzovanie a disciplína, dominancia a submisivita, sadizmus a masochizmus,“  približuje Marker súčasti tejto praktiky.

Orlando Bosý bol podporený

Účastníčka, identifikujúca sa ako muž sa prezentuje menom Orlando Bosý bola lektormi Saplinqu vo svojom BDSM projekte podporená.  Svoj projekt Bosá odprezentovala aj na podujatí, kde účastníci Kvírka vystúpili so svojimi iniciatívami. Saplinq sa preto nemôže vyhovoriť na neznalosť projektu. Svoj projekt propagovala Bosá prevažne na jej instagrame. K svojmu projektu tiež napísala a zverejnila príručku s názvom „Kto sa bojí obscénnosti alebo čo je to BDSM a prečo by nás ako LGBTI+ ľudí malo zaujímať“,  informuje Marker.

Gašpar varuje pred precedensom: Musíme poznať vinníkov...
Opoziční politici zodpovední za stav verejných financií musia byť vzatí na zodpovednosť, inak podľa podpredsedu Národnej rady Tibora Gašpara, Smer-SSD, hrozí, že sa z tohto urobí norma. “Dva roky dozadu sme riešili, ak si spomínate, v začiatku... Čítať ďalej
27 | 10 | 2025 | Roman Martiška

Dvíhajú si preferencie

Autorka v nej prezentuje názor, že existujú aj deti s úchylkami. A práve s tým má Kresťansko-demokratické hnutie problém. „Je neakceptovateľné využívať európske fondy na financovanie kontroverzných projektov, ktoré majú negatívny dopad na ľudskú dôstojnosť a veku primeranú výchovu a vzdelávanie maloletých žiakov. K tejto absurdnej ‘príručke’ je na internete neobmedzený prístup,“   vysvetlil poslanec NR SR za KDH Ján Horecký. Ťažko povedať, či je jeho iniciatíva úprimným záujmom o morálku, alebo ide len o snahu zachrániť preferencie. prieskumy totiž hnutie nemilosrdne posielajú mimo parlamentné lavice. Slovenský volič je evidentne konzervatívnejší, ako parlamentné KDH, ktoré sa tlačí do priazne Progresívnemu Slovensku.

Proti ľudskej dôstojností

Horecký tiež zdôrazňuje, že kultúrno-etické otázky patria výlučne pod kompetencie členských štátov. Tie sú ošetrené zmluvami tak, že EÚ do nich, rovnako, ako do vzdelávania, nemôže zasahovať. Slovensko nemôže akceptovať, aby sa podobné projekty financovali z vreciek daňových poplatníkov. Miriam Lexman, eurposlankyňa za KDH preto Európsku komisiu žiada o preverenie projektu Kvírko. Taktiež ju bude zaujímať celkový systém kontroly vynakladania európskych fondov. Horecký podal podnet na NKÚ – táto inštitúcia má v právomoci kontrolovať hospodárnosť využívania eurofondov.

Milí čitatelia,

veríme, že pravda má byť pre všetkých – nie zamknutá za platobné brány, prémiové zóny či platený obsah.

Fungujeme bez oligarchov, bez tlaku politických strán a záujmových skupín.

Ak si vážite našu prácu, prosím, podporte nás.

💳   Príspevok si môžete použiť na účet: SK: IBAN91 020 0000 0043 7373 6457 (uveďte poznámky, stačí zadať „dar“)

Ďakujeme, že ste s nami. Vďaka vám môžeme zostať slobodní.