„Trump mení stratégiu každých štrnásť dní, chce na vojne zarobiť. Európania hrajú úlohu hlupákov. Koniec môže priniesť ofenzíva Ruska, svet to prijme. Fico si vie dupnúť,“ hovorí politológ profesor Oskar Krejčí. Hoci stratégia prezidenta USA Donalda Trumpa je len ťažko predvídateľná, jeho dlhodobý cieľ je už od začiatku úplne jednoznačný. Trump sa snaží rozhýbať ekonomiku USA. Krejčí zároveň upozorňuje na možné dôsledky ruského víťazstva – svet by to prijal, informujú české Parlamentní Listy.
"Pokiaľ ide o amerického prezidenta, definovať jeho stratégiu je vždy ťažké. V prvom rade platí, že každý prezident, každý muž, ktorý vstúpi do Bieleho domu, si prinesie svoju vlastnú stratégiu. Trump sa líši od tých ostatných aj od svojho prvého obdobia tým, že tú stratégiu mení skoro každých 14 dní," hovorí Krejčí v rozhovore na XTV.
Napriek tomu je podľa neho možné rozpoznať jasný dlhodobý cieľ. Trump sa podľa Krejčího snaží oživiť americkú reálnu ekonomiku, najmä priemyselnú výrobu, kvôli obrovskému dlhu, ktorému americká federálna vláda čelí. A najjednoduchším prostriedkom na oživenie ekonomiky je podľa Krejčího vojenskopriemyselný komplex.
"Trump urobí všetko pre to, aby tú americkú výrobu rozpohyboval. A na to potrebuje tie clá, aby európske či japonské firmy vyrábali v USA. K tomu tlačia Európsku úniu aj európske krajiny NATO, keď požaduje výdavky 5 % HDP na obranu," vysvetľuje politológ prostriedky Donalda Trumpa na oživenie ekonomiky USA.
Zároveň Krejčí upozorňuje, že ak Trumpovi na rozpohybovanie americkej ekonomiky bude pomáhať vojna na Ukrajine, nemusel by Trump váhať a túto možnosť využiť. „A on už našiel cestičky, ako by pomáhať mohla,“ dodáva Krejčí. Zásadný problém podľa neho však spočíva v tom, že dodávky zbraní na Ukrajinu znamenajú zhoršenie vzťahov s Ruskom. A akonáhle sa v USA začne stupňovať konfrontácia s Ruskom, dochádza podľa Krejčího k radikalizácii vnútropolitickej atmosféry.
V pondelok Trump oznámil, že pokiaľ do 50 dní nebude uzavretá mierová dohoda s Ukrajinou, zavedie 100% clá na ruských obchodných partnerov, medzi nimi aj na Čínu a na Indiu. Podľa Krejčího by tým však Trump potopil pracne pripravené colné dohody s Čínou.
Z telefonického rozhovoru Trumpa s Vladimirom Putinom 3. júla vzišlo najavo, že Putin plánuje rozsiahlu letnú ofenzívu. Podľa zdrojov serveru Axios Putin naznačil, že v nasledujúcich 60 dňoch sa bude usilovať o obsadenie územia až k správnym hraniciam pripojených regiónov.
"Ak sa skutočne počítalo s tým, že začne veľká letná ofenzíva, tak sa do 60 dní vojdeme a bude rozhodnuté. Kde vzal Trump tých 50 dní, to je otázka," hovorí Krejčí. A že veľká ofenzíva by podľa jeho názoru mohla znamenať rozklad ukrajinskej armády, Rusko by získalo ukrajinské územie a vyhralo by vojnu. "Takto niektoré vojny končievajú ... nemoralizujme nad tým," poznamenal Krejčí.
Svet, možno s výnimkou Západu, by podľa jeho názoru ruské víťazstvo prijal. "Svet beží ďalej. To len my si nahovárame, že sme pupok sveta," hovorí politológ.
Krejčí načrtol aj možnú povojnovú situáciu, ktorá by mohla nastať v prípade ruského víťazstva na Ukrajine. Politológ upozorňuje, že ak sa konflikt upokojí a USA začnú z regiónu ustupovať, do popredia by mohla vystúpiť vojenská sila Nemecka. Nemecko by sa totiž aj kvôli požiadavke 5 % HDP na obranu mohlo stať najväčšou vojenskou mocnosťou v Európe.
"Čo si o tom majú myslieť Poliaci? Prečo Poliaci tak zúfalo chcú, aby boli americkí vojaci v Poľsku. Len kvôli Rusku? Rusko neobsadzovalo Poľsko samo, vždy s Nemeckom," naznačuje Krejčí. Podľa jeho názoru je princíp výdavkov na obranu podľa hrubého domáceho produktu jednotlivých členských krajín NATO absurdný, nesúvisí so žiadnymi strategickými analýzami a má potenciál vytvárania nových európskych štruktúr.
V ďalšej časti rozhovoru sa Krejčí zameral na vzťahy Českej republiky a Slovenskej republiky, predovšetkým situáciu okolo výmeny otvorených listov medzi premiérmi Petrom Fialom a Robertom Ficom. Fiala v liste Fica žiadal, aby prehodnotil slovenský postoj k prijatiu sankčného balíčka proti Rusku. Fico mu odpoveďou pripomenul, že Slovensko je suverénny štát obhajujúci vlastné záujmy.
„Je jasné, že politici, ktorí u nás robia politiku, nemôžu Ficovi rozumieť,“ hovorí k tomu Krejčí, a že zahraničná politika súčasnej vlády Petra Fialu ide „úplne mimo národného záujmu“. Krejčí na doloženie svojho tvrdenia pripomenul napr. Dohodu medzi ČR a USA o spolupráci v oblasti obrany, ktorá bola podpísaná 23. mája 2023, a tiež českú strategickú koncepciu.
"Je mi to ľúto. To majú byť nadštandardné vzťahy medzi Českom a Slovenskom. Veď máme spoločnú históriu. V podstate slovenčina je čeština ponorená do studničky; veď my máme jeden jazyk. Takto sa budeme na seba mračiť, ako to robí Fialova vláda voči Ficovi?" pohoršuje sa Krejčí a dodáva, že zlá diplomacia dokáže pochovať úplne rovnako ako vojna.
v Hlavnom denníku verím, že prístup k informáciám má byť slobodný a otvorený pre všetkých. Preto náš obsah nezamykáme za platobnú bránu, aj keď to znamená, že fungujeme bez veľkých príjmov z predplatnej či inzercie.
Ak máte možnosť a chuť našu prácu, budeme vám úprimne vďační. Vaša podpora nám pomáha:
Podporiť nás môžete zaslaním príspevku na účet:
IBAN: SK91 0200 0000 0043 7373 6457
(uveďte poznámky, prosím, uveďte „dar“)
Ďakujeme, že ste s nami. Vďaka vám môžeme zostať slobodným hlasom. Vážime si vašu podporu.
Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik