Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) zastavilo výzvu zameranú na podporu výskumu a vývoja v oblasti digitálnej transformácie Slovenska v objeme 50 miliónov eur. Podľa nového ministra Samuela Migaľa (nom. SMER-SD, exHlas-SD) mali byť dôvodom vážne implementačné riziká pôvodného nastavenia, ktoré mohli viesť až k fatálnemu zlyhaniu. Zistili to analýzou žiadateľov.
„Spoločnosti, ktoré majú či už žiadneho zamestnanca alebo možno jedného-dvoch, či už sa javia ako schránkové firmy, či už sú to spoločnosti, ktoré majú povedzme nedoplatky voči štátu. Jednoducho nemôžeme sa podpísať pod to, aby ministerstvo informatizácie dalo státisícové, možno miliónové dotácie na to, aby peniaze z plánu obnovy odtiekli,“ vysvetľoval minister Migaľ.
Poznáme test, či je pohár poloplný, či poloprázdny. Podobne je to aj so žiadateľmi predmetnej výzvy. Podľa ministra len polovica z 247 projektov splnila podmienky poskytnutia príspevku Mechanizmu definované vo výzve a zároveň prešla odborným posúdením zahraničných hodnotiteľov. Je to veľa, či málo?
Na oznámenie o zrušení výzvy zareagoval úrad podpredsedu vlády pre Plán obnovy a znalostnú ekonomiku. Národná implementačná a koordinačná autorita (NIKA) konštatuje, že zrušenie výzvy na základe dôvodov vykonávateľa, ktoré sú uvedené v Oznámení o zrušení nie je v súlade s § 15 ods. 6 zákona č.368/2021 o mechanizme na podporu obnovy a odolnosti. Ten umožňuje zrušenie výzvy výlučne v prípade, ak na základe výzvy nie je možné poskytnúť prostriedky mechanizmu. Financie však mohli byť pridelené vyše stovke úspešných žiadateľov, čo zjavne nie je naplnením dôvodu na zrušenie celej výzvy.
NIKA nedisponuje detailmi o jednotlivých projektoch. Avšak platí, že v prípade závažných nezrovnalostí, ako napríklad konflikt záujmov, jeho povinnosťou je v rámci administratívneho hodnotenia využiť všetky dostupné nástroje (napr. ARACHNE) na ich overenie v prípade jednotlivých žiadateľov.
Zároveň zrušením tejto výzvy sa významne zvyšuje riziko, že nebude splnený cieľ Plánu obnovy podporiť 34 projektov na vývoj a aplikáciu špičkových digitálnych technológií, ktorý je súčasťou 9. žiadosti o platbu.
Minister Migaľ kopí zlyhanie za zlyhaním. Celú samosprávu si znepriatelil zradou, keď im večer 200 miliónov sľúbil a ráno zobral. Považuje sa za odborníka na všetko a na každého. Tento týždeň verejne kritizoval svojho kolegu z vlády a svojho bývalého straníckeho predsedu Matúša Šutaja Eštoka za predčasné oznámenie medzinárodnej policajnej akcie na Ukrajine. „Výsledok? Porušenie embarga, poškodenie dôvery a pravdepodobné vážne narušenie vyšetrovania,“ uviedol Migaľ s tým, že krok ministra vnútra mohol umožniť zametanie stôp aj v prípade vyšetrovania napojenia na Rusko. „Medzi hlavnými vyšetrovacími líniami bola totiž aj tá najcitlivejšia: možné financovanie útokov cez kanály napojené na Ruskú federáciu,“ vyhlásil Migaľ. Opak je však pravdou: až po tlačovom vyhlásení Šutaj Eštoka sa ozvala česká strana, ktorá mu vynadala, že sa o (možnej) ruskej stope nezmienil!
Rady aj Rašimu
Ani nový predseda parlamentu Richard Raši (Hlas-SD) nebol ušetrený Migaľovej bohorovnej uštipačnosti. Komentár je zbytočný:
Minister Migaľ by asi tiež potreboval nejakého úprimného migaľa, ktorý by mu takto polopate a "priateľsky" poradil, ako má riadiť svoje vyvydierané ministerstvo.
Milí čitatelia,
v Hlavnom denníku veríme, že prístup k informáciám má byť slobodný a otvorený pre všetkých. Preto náš obsah nezamykáme za platobné brány, aj keď to znamená, že fungujeme bez veľkých príjmov z predplatného či inzercie.
Ak máte možnosť a chuť podporiť našu prácu, budeme vám úprimne vďační. Vaša podpora nám pomáha:
Podporiť nás môžete zaslaním príspevku na účet:
IBAN: SK91 0200 0000 0043 7373 6457
(do poznámky prosíme uviesť „dar“)
Ďakujeme, že ste s nami. Vďaka vám môžeme zostať slobodným hlasom. Vážime si vašu podporu.
Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik