Česká hudobná televízia priniesla správu, že v Brne funguje prvá gynekologická ambulancia v ČR, ktorá sa zameriava na transgender pacientov. Predovšetkým na trans mužov, ktorí sa narodili v ženskom tele, no nestotožňujú sa s ním. Aký na to mate názor, pýta sa stránka svojich sledovateľov. Zo statusu “srší nadšenie”, no bežný Čexch ho rozhodne nezdieľa.
Aj v Česku sa situácia týchto ľudí evidentne zneužíva, ako politická téma. Navyše jedna z brnenských ordinácií sa prispôsobila trendu a vytvára takýmto ľuďom „bezpečné prostredie bez predsudkov. Televízia nezabudla pripomenúť, že záujem je veľký, ako keby šlo o „tovar“.
A nejde? Lekárom sa takýto prístup rozhodne oplatí.
Česi pritom nie sú s podobnými praktikami stotožnení. Mnohí si myslia, že by pomohol psychiater, lenže mohol psychiater, lenže čakacie doby sú „strašidelné“...
Admin stránky informuje, že štandardnú gynekológiu nevnímajú, ako bezpečný priestor. „Už len samotný testosterón, mužské rysy, alebo spôsob obliekania môžu v prostredí plnom ružovej a tehotenských plagátov pôsobiť stigmatizujúcim dojmom,“uvádza stránka.
„K tomu sa pridáva neochota niektorých lekárov a technické komplikácie pri vykazovaní starostlivosti v poisťovni u osôb s mužským rodným číslom,“ dodáva stránka s tým, že tím v Brne to poňal inak – bez klišé a predsudky.
„Len dôstojná, upravená starostlivosť, ktorá berie do úvahy realitu mimo binárnu normu,“uzatvára stránka. „Zaklincuje to“ dodatkom o rastúcom záujme.
V Česku existuje komplexný verejný program pre trans osoby, ktorý je hradený zdravotnými poisťovňami. Ten zahŕňa hormonálnu liečbu, aj operácie.
Proces tranzície prebieha cez sexuológiu – psychológa a endokrinológa. Tí posúdia diagnózu a po cca roku hormonálnej terapie nasleduje odporučenie na odbornú komisiu MZ ČR. Ak táto proces schváli, pacient môže požiadať o zákroky hradené poisťovňou. Ročné výdavky pre ČR hovoria o zhruba desiatich miliónoch Českých korún zo zdravotného poistenia.
Väčšina pacientov pritom zostáva len pri hormonálnej liečbe, surovú tranzíciu podstúpia len zhruba traja ročne zo sta, ktorí prejavia záujem.
Stránky informujúce o možnosti zmeny pohlavia (bez operačného zákroku) o problematike píšu, ako o určitom vyslobodení z problémov. Človek má doslova pocit, že „zmätený“ pacient je do určitej miery nabádaný. Kým kedysi s podobnými ľuďmi od detstva pracovali psychológovia či psychiatri, dnes je ich – kvôli duševným poruchám u detí obrovský nedostatok.
Nik pritom nepochybuje, že ľudia s týmto problémom existujú, no ani Česi nie sú stotožnení s prístupom – rob si so svojim telom čo chceš. Z názorov, o ktoré sa ľudia v diskusii delia, sme vybrali len pár z tých publikovateľných.
„Poviem to na rovinu – gayovia a lesby tu žili aj pred tým. V každom meste, dedine sme nejakých mali .Aj do práce chodili, bolo nám jedno, ako žijú. Oni sa o naše trápenia v rodinách sa nestarajú prečo my tu teraz máme riešiť ich choré životy,“ uvažuje Iveta.
„Pre chlapa urológ, pre ženu gynekológ, všetko iné – psychológ,“ myslí si Stanislav.
„Toto je na inú ordináciu, nie gynekololgickú,“ uzatvára Karolína.
Aj v Českej republike riešia podobný problém, ako na Slovensku. Lekárov je málo a väčšina tých, čo ordinujú, patrí do staršej generácie. To má za následok dlhé čakacie doby: od 3 do 6 mesiacov, niekde aj viac.
v Hlavnom denníku verím, že prístup k informáciám má byť slobodný a otvorený pre všetkých. Preto náš obsah nezamykáme za platobnú bránu, aj keď to znamená, že fungujeme bez veľkých príjmov z predplatnej či inzercie.
Ak máte možnosť a chuť našu prácu, budeme vám úprimne vďační. Vaša podpora nám pomáha:
Podporiť nás môžete zaslaním príspevku na účet:
IBAN: SK91 0200 0000 0043 7373 6457
(uveďte poznámky, prosím, uveďte „dar“)
Ďakujeme, že ste s nami. Vďaka vám môžeme zostať slobodným hlasom. Vážime si vašu podporu.
Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik