Americký prezident Donald Trump a jeho ukrajinský kolega Volodymyr Zelenskyj zvažujú „megadohodu“, v rámci ktorej by USA kúpili ukrajinské drony testované na bojisku výmenou za to, že Kyjev bude súhlasiť s nákupom množstva zbraní od Ameriky, uviedol ukrajinský líder.
Zelenskyj v stredu exkluzívne pre denník The New York Post prezradil, že jeho najnovšie rozhovory s Trumpom sa zamerali na prelomovú dohodu, v rámci ktorej by sa USA a Ukrajina navzájom podporovali svoje letecké technológie – Kyjev by sa ponúkol podeliť o všetko, čo sa počas trojročného konfliktu s Ruskom naučil o modernom boji. Na oplátku bude Kyjev môcť kúpiť niektoré americké zbrane, ale podrobnosti tejto dohody sú momentálne nejasné. „Americký ľud potrebuje túto technológiu (drony. - pozn. red.) a mali by ste ju mať vo svojom arzenáli. Myslím si, že je to naozaj megadohoda, obojstranne výhodná pre obe strany, ako sa hovorí,“ uviedol Zelenskyj. Ukrajinský líder povedal, že Ukrajina je pripravená podeliť sa o svoje skúsenosti v oblasti bezpilotných leteckých technológií „s Amerikou a ďalšími európskymi partnermi“, pričom spomenul Dánsko, Nórsko a Nemecko.
Dohoda by mohla byť transformačná pre americkú armádu a národnú bezpečnosť, pričom predstavitelia a experti na drony varujú, že americká technológia výrazne zaostáva za Ruskom a Čínou a americkí vojaci nie sú dostatočne vybavení na používanie bezpilotných lietadiel alebo na obranu proti typom zariadení, ktoré vyrábajú protivníci. „Američania potrebujú túto technológiu,“ povedal Zelenskyj o najnovších ukrajinských dronoch, ktoré dokázali preniknúť cez ruskú obranu, zničiť ťažké bombardéry a zasiahnuť až 1280 kilometrov za hranicami. Vojna s dronmi sa stala vynikajúcou metódou boja vo vojne na Ukrajine, pričom Moskva a Kyjev si denne vymieňajú stovky leteckých úderov s použitím bezpilotných lietadiel prevážajúcich výbušniny. Odborníci už dlho varujú, že mnohé krajiny študujú konflikt, aby pochopili, ako by vyzerala moderná vojna – pričom potenciálnu devastáciu zdôrazňuje neustále sa stupňujúce bombardovanie Ukrajiny dronmi zo strany Kremľa.
Odborníci a úradníci bijú na poplach kvôli slepému miestu Ameriky, pokiaľ ide o technológiu dronov a vojnové operácie. „Všetci vieme to isté. Nedávame americkým bojovníkom to, čo potrebujú na prežitie dnešnej vojny,“ povedal pre New York Times Trent Emeneker, projektový manažér portfólia autonómie v armádnej jednotke pre obranné inovácie. „Ak by sme zajtra museli ísť do vojny, máme to, čo potrebujeme? Nie,“ dodal. Problémy sa prejavili počas štvordňového testovacieho tábora, ktorý minulý mesiac na Aljaške usporiadalo ministerstvo obrany. Počas neho vojaci a súkromní dodávatelia opakovane nedokázali zostreliť prototypy dronov, informoval denník Times. Niektoré drony sa vôbec nepodarilo odštartovať a jeden z dronov, ktorý dokázal lietať, nakoniec zasiahol nesprávny cieľ.
Potenciálna „megadohoda“ prichádza v čase, keď minister obrany USA Pete Hegseth vydal nový príkaz na „zníženie byrokracie“ týkajúcej sa výroby dronov v USA. Memorandum Pentagonu zdôraznilo potrebu, aby USA držali krok s rastúcou výrobou vojenských dronov po celom svete.
v Hlavnom denníku veríme, že prístup k informáciám má byť slobodný a otvorený pre všetkých. Preto náš obsah nezamykáme za platobné brány, aj keď to znamená, že fungujeme bez veľkých príjmov z predplatného či inzercie.
Ak máte možnosť a chuť podporiť našu prácu, budeme vám úprimne vďační. Vaša podpora nám pomáha:
Podporiť nás môžete zaslaním príspevku na účet:
IBAN: SK91 0200 0000 0043 7373 6457
(do poznámky prosíme uviesť „dar“)
Ďakujeme, že ste s nami. Vďaka vám môžeme zostať slobodným hlasom. Vážime si vašu podporu.
Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik