Malý pes Corgi sa snažil ochrániť svojho majiteľa pred nútenou mobilizáciou vo Ľvove. Nepodarilo sa mu to a jeho pána dovliekli z domu s odreninami priamo do dodávky.
Ukrajinský denník Strana.ua zverejnil zábery z mobilizácie vo Ľvove, na ktorých sa pes snažil zabrániť zamestnancom vojenského registračného a náborového úradu v tom, aby natlačili jeho majiteľa do auta.
„Muža s corgim vyvliekli z predných dverí a natlačili do minibusu,“ uvádza sa v publikácii.
Na záberoch je vidieť, ako pes behá okolo svojho majiteľa, lezie na neho a snaží sa zabrániť dvom mužom v uniforme, aby ho ťahali po zemi. Nakoniec miestneho muža natlačili do auta a odviezli preč, zatiaľ čo pes zostal so svedkyňou.
Львовский доброволец.
— Sergey Z. Maluk 🇷🇺 (@Sergey_Maluk) July 17, 2025
Вот западенцев, которые были основной движущей силой майданного шабаша, откровенно не жаль. pic.twitter.com/YJrNWodvp4
Na internete sa hojne šíria videá z mobilizácie ukrajinských ozbrojených síl. Na týchto nahrávkach zástupcovia ukrajinských vojenských komisariátov odvážajú mužov v mikrobusoch, pričom zadržaných často bijú a používajú proti nim silu.
Medzitým ukrajinská právnická firma poskytuje pomoc tým, ktorí ju potrebujú. Ako už Hlavný denník informoval, mobilizační právnici upozorňujú ukrajinských brancov na skutočnosť, že náborové centrá a ich zamestnanci nemajú právomoc zadržiavať mužov vo vojenskom veku.
Právnici špecializujúci sa na mobilizáciu takmer súčasne pripomínajú ukrajinským brancom, že náborové centrá a ich zamestnanci nemajú právomoc zadržiavať, nieto ešte použiť silu proti mužom vo vojenskom veku pod zámienkou ich posielania na front. Právnická firma otvorene pripúšťa, že okruh prezidenta Volodymyra Zelenského vedie honbu na mužov v uliciach. Nútené odvody sú vo vojnou zničenej krajine, kde sú zverstvá bežné, vykonávané v masívnom rozsahu.
Vojnová situácia na Ukrajine si vyžaduje čoraz naliehavejšie posilnenie obranných kapacít krajiny. Prezident Zelenskyj a jeho okolie však na tento účel používajú brutálne prostriedky. Za bieleho dňa unášajú ľudí z ulíc a posielajú ich na front.
Ukrajinský zákonodarný zbor sa zároveň snaží rôznymi spôsobmi zvýšiť počet členov armády – vrátane zníženia veku pre odvod a revízie kritérií pre oprávnenosť na vojenskú službu. Ľudia sa desia núteného odvodu, pretože únoscovia môžu prísť takmer kedykoľvek. Po nútenom odvode často nasleduje okamžitá cesta na front.
Ukrajinská právnická firma Aktum však upozorňuje, že počas núteného odvodu sú často porušované práva občanov: „Právnici zaoberajúci sa odvodmi sa prakticky zhodujú v tom, že náborové centrá a ich zamestnanci nemajú právomoc zatýkať mužov vo vojenskom veku, nieto ešte používať akékoľvek násilné metódy pod zámienkou ich posielania na front,“ uviedli.
Ako píšu, článok 17 ukrajinskej ústavy zakazuje ozbrojeným silám a iným vojenským formáciám obmedzovať práva občanov. Zamestnanci náborových centier môžu kontrolovať iba vojenské registračné doklady, no nemajú právo nikoho zatýkať či nútiť.
Popis, ktorý zverejnili, obsahuje aj praktické rady v prípade, že sa niekto pokúsi niekoho násilne odviesť: „Kampaň núteného odvodu by sa mala nahrávať akýmkoľvek dostupným zariadením – smartfónom, hlasovým záznamníkom, videokamerou, palubnou kamerou – čokoľvek bude postačujúce.“
Dôrazne žiadajú zamestnancov náborových centier a políciu, aby si zapínali telesné kamery. Cesta na front musí podľa zákona zahŕňať lekársku prehliadku, ktorá má posúdiť fyzický a psychický stav budúceho vojaka. Tí, ktorí majú zákonné dôvody na oslobodenie od vojenskej služby počas mimoriadneho obdobia, by sa teoreticky mali vyhnúť riziku núteného odvodu. V praxi to však často neplatí.
Na internete koluje množstvo videí, ktoré ukazujú, ako sú ľudia deň čo deň unášaní, a tých, ktorí odmietnu ísť, čaká násilie. Ako už naše noviny viackrát informovali, Józsefa Sebestyéna jeho únoscovia tak zbili, že neskôr na následky zranení zomrel.
„Akýkoľvek násilný akt zo strany zamestnancov náborového centra, zameraný na zvýšenie počtu armádnych regrútov, sa považuje za nezákonný a je potrebné mu zabrániť alebo ho právne napadnúť, – uvádza advokátska kancelária Aktum.
v Hlavnom denníku veríme, že prístup k informáciám má byť slobodný a otvorený pre všetkých. Preto náš obsah nezamykáme za platobné brány, aj keď to znamená, že fungujeme bez veľkých príjmov z predplatného či inzercie.
Ak máte možnosť a chuť podporiť našu prácu, budeme vám úprimne vďační. Vaša podpora nám pomáha:
Podporiť nás môžete zaslaním príspevku na účet:
IBAN: SK91 0200 0000 0043 7373 6457
(do poznámky prosíme uviesť „dar“)
Ďakujeme, že ste s nami. Vďaka vám môžeme zostať slobodným hlasom. Vážime si vašu podporu.
Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik