Ministerka Saková: V prípade potreby sme pripravení aktivovať schému kurzarbeitu
16 | 07 | 2025 I Eka Balaskova

Z Washingtonu opäť znie hrozba vysokých ciel pre tovar z Európy. Nastal „poplach“ nie len v Bruseli. Z vysokých ciel má obavy nie len EÚ, ale aj slovenská odborná verejnosť. Ministerka Denisa Saková (Hlas-SD) však hovorí, že na to, aby sme sa zariadili, ešte máme nejaký čas. Neznamená to samozrejme, že s opatreniami bude čakať...

V pondelok, 14. júla prebehlo zasadnutie ministrov obchodu. Aj eurokomisár Maroš Šefčovič, ktorý veril v úspech diplomacie v oblasti ciel priznal, že EÚ čelí „novému pocitu naliehavosti“. Ten vyvolalo Trumpovo vyhlásenie o navýšení ciel na produkty z Európy s platnosťou od 1. augusta.
Denisa Saková upozorňuje, že situácia je zvlášť nepríjemná pre automobilový priemysel na Slovensku. Zdôraznila, že Slovensko svoje kroky koordinuje s EÚ a vláda hľadá riešenia, aby boli ochránené pracovné miesta pre slovenské rodiny. Práve kvôli tomu sa pre slovenské firmy súčasná vláda snaží o otváranie nových trhov aj mimo EÚ.

EÚ v panike. Diplomatické riešenie zrejme nefunguje!

Na pondelkovom zasadnutí ministrov obchodu v Bruseli vystúpil podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič, ktorý má na starosti obchodné rokovania s USA. Otvorene priznal, že EÚ čelí „novému pocitu naliehavosti“. Trumpove vyhrážky – konkrétne 30-percentné clá na európsky tovar, ak do 1. augusta nedôjde k dohode – znepokojili aj tých, ktorí doteraz verili v diplomatické riešenie.

„Boli sme veľmi blízko k dohode. Až do momentu, kým prezident Trump náhle neprehodnotil svoju pozíciu,“ uviedol Šefčovič. Dodal, že EÚ síce oceňuje, že bola vopred informovaná o obsahu Trumpovho listu, ale realita rokovaní sa tým nezmenila – napätie narastá.

EÚ: Trumpove clá vyvolali diplomatickú mobilizáciu G7
Európska únia rozbieha diplomatickú ofenzívu. Po hrozivých náznakoch z Washingtonu, že prezident Donald Trump opäť plánuje uvaliť vysoké clá na európsky tovar, sa EÚ obracia na svojich spojencov z G7. Cieľ? Vytvoriť koordinovanú reakciu, ktorá má... Čítať ďalej
14 | 07 | 2025 | Jaroslav Cucak

Hrozba pre automobilový sektor

„Zavedenie 30-percentného dovozného cla na európske výrobky, ktoré má vstúpiť do platnosti 1. augusta 2025, ako aj nezmenené 27,5 percentné clo na automobily a ich súčiastky a 50 percent clo na oceľ a hliník zo strany USA, predstavuje vážnu hrozbu pre slovenský priemysel,“  priznáva ministerka Saková, pričom dôraz kladie na dopad na rodiny, ktoré tento sektor živí.

Opora v EÚ

„Slovensko ako členský štát Európskej únie nepôsobí v medzinárodnom obchode samostatne — obchodná politika EÚ je jednotná a spoločná pre všetky členské krajiny,“  presviedča Saková, podľa ktorej plne podporujeme koordinovaný postup Únie voči týmto opatreniam zo strany USA.

Ilustračné foto/TASR | Automobilka

Pripravení konať na národnej úrovni

„Spolu s kolegami z vlády hľadáme riešenia, ako ochrániť pracovné miesta a zabezpečiť dôstojné podmienky pre slovenské rodiny. V prípade potreby sme pripravení aktivovať schému kurzarbeitu, ktorú sme zaviedli práve na zmiernenie dopadov podobných situácií,“avizuje ministerka a dodáva, že spoločný dialóg medzi EÚ a USA prinesie konštruktívne riešenie. Obchodnú vojnu by najviac pocítili práve občania. Dodala, že súčasná vláda otvára pre slovenské firmy nové trhy aj mimo EÚ.

Nájdi "garanciu"! EK len asistuje pri samovražde Slovenska. Aj Mníchov bol silnejší
Viac ako mesačná plynová vojna premiéra Fica s Európskou komisiou sa zostruje každým dňom. V pondelok už dokonca zverejnil list šéfky EK Ursuly von der Leyenovej, čo nie je obvyklým diplomatickým krokom. Bývalý mainstream košato písal o... Čítať ďalej
16 | 07 | 2025 | Vanda Rybanská

Kde hľadá Slovensko odbytištia?

Slovensko svoje trhy cielene diverzifikujeod obrany cez automobilový a energetický sektor až po služby a infraštruktúru. Dôraz je kladený na trhy mimo EU/západu (Latinská Amerika, Ázia, Čína, Kórea), pričom cez programy SARIO sa podporujú aj malé a stredné firmy, aby sa mohli uchytiť v globálnych dodávateľských reťazcoch. Veľmi významné je rokovanie s Južnou Kóreou o výstavbe ďalšieho bloku atómovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach.

Milí čitatelia,

v Hlavnom denníku verím, že prístup k informáciám má byť slobodný a otvorený pre všetkých. Preto náš obsah nezamykáme za platobnú bránu, aj keď to znamená, že fungujeme bez veľkých príjmov z predplatnej či inzercie.

Ak máte možnosť a chuť našu prácu, budeme vám úprimne vďační. Vaša podpora nám pomáha:

  1. Zostať nezávislými – nepodliehame tlaku žiadnych oligarchov, politických strán ani záujmových skupín;
  2. Udržať obsah otvorených pre všetkých – aj pre tých, ktorí si platené médiá nemôžu dovoliť;
  3. Ponúkať iný pohľad na svet – už niekoľko rokov prinášame informácie mimo hlavného prúdu.

Podporiť nás môžete zaslaním príspevku na účet:
IBAN: SK91 0200 0000 0043 7373 6457
(uveďte poznámky, prosím, uveďte „dar“)

Ďakujeme, že ste s nami. Vďaka vám môžeme zostať slobodným hlasom. Vážime si vašu podporu.

Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu:   https://t.me/hlavnydennik

Zdieľať tento článok
Starší článok Novší článok