ESĽP má 5 otázok k prípadu úmrtia Lučanského
15 | 07 | 2025 I Roman Martiška

Po takmer piatich rokoch od založenia komisie na vyšetrenie úmrtia Milana Lučanského, ktorú založila vtedajšia ministerka spravodlivosti Mária Kolíková prípad ožíva na Európskom súde pre ľudské práva (ESĽP), ktorý Slovenskej republike poslal 5 otázok k prípadu.  

Sťažnosť na ESĽP podal syn nebohého generála Lučanského, poslanec Národnej rady SR Adam Lučanský, ktorý boj o pravdu nevzdal. Podanie sa týka udalostí, ktoré sa odohrali koncom roka 2020, keď bol otec žiadateľa vo väzbe, čo vyústilo do jeho smrti, a následnej reakcie štátu. 

Popis osudného dňa a spochybnenie záverov

“10. decembra 2020, počas hospitalizácie v Ružomberku, si pán Lučanský starší udrel zadnú časť hlavy. Následné vyšetrovanie zistilo, že k tomuto incidentu došlo v nemocnici a spočíval v tom, že pán Lučanský starší sa prudko vrhol do invalidného vozíka, do ktorého ho vyzvali si sadnúť, pričom prítomná zdravotná sestra nedokázala vozík udržať na mieste a pán Lučanský starší nakoniec zakopol a udrel si hlavu o zem. Dostupné informácie naznačujú, že k incidentu došlo krátko po operácii a v tom čase bol pripútaný zariadením pozostávajúcim z pút pripevnených k opasku," uvádza sa okrem iného v sťažnosti Adama Lučanského, ktorý podľa ESĽP “niektoré závery spochybňuje”. 

Popis osudného 29. decembra 2020 je nasledovný: “O 16:39 bol pán Lučanský starší nájdený ležať nehybne na dolnej posteli poschodovej postele v cele č. 114 vo väznici v Prešove, s mikinou uviazanou okolo krku a pripevnenou ku konštrukcii hornej postele. Bol prevezený do nemocnice, kde nasledujúci deň zomrel. Vyšetrovanie dospelo k záveru, že jeho smrť bola výsledkom samovraždy.” 

Ako prebiehalo vyšetrovanie? 

Vyšetrovanie vykonávala Inšpekcia Policajného zboru v dvoch kolách, pričom v oboch prípadoch bolo konanie zastavené, keďže nebolo zistené žiadne porušenie. “V oboch prípadoch Ústavný súd (rozhodnutia z 18. júna a 19. septembra 2024, sp. zn. II. ÚS 324/24 a III. ÚS 475/24, doručené žiadateľovi 12. júla a 7. októbra 2024) konštatoval, že žiadateľ sa súbežne domáhal aj preskúmania rozhodnutí KP generálnym prokurátorom, pričom takéto preskúmania sa v skutočnosti už uskutočnili (9. marca 2023 generálny prokurátor nariadil druhé kolo vyšetrovania a 28. apríla 2024 sa stotožnil so záverom tohto konania),” konštatuje informácia ESĽP. 

Za takých okolností zásada subsidiarity bránila Ústavnému súdu skúmať postup nižších stupňov KP. Treba podľa ESĽP poznamenať, že formálne rozhodnutie o zastavení konania v prvom kole vyšetrovania sa týkalo troch aspektov, zatiaľ čo rozhodnutie v druhom kole sa týkalo štvrtého aspektu. “Napriek tomu však KP vo svojom rozhodnutí v druhom kole (zo dňa 9. februára 2024) výslovne uviedla, že vyšetrovanie ako celok sa zaoberalo všetkými relevantnými aspektmi vrátane priebehu a podmienok väzby pána Lučanského staršieho, pričom toto rozhodnutie dopĺňa rozhodnutie prijaté v prvom kole (zo dňa 24. novembra 2022),” uvádza ESĽP. 

Vyšetrovania ešte prebiehajú

Verejne dostupné zdroje a (do istej miery) aj obsah spisu podľa ESĽP naznačujú, že udalosti, ktoré sú predmetom týchto sťažností, boli predmetom vyšetrovania aj špeciálnou komisiou zriadenou pod záštitou ministerky spravodlivosti, pričom niektoré ďalšie vyšetrovania v tejto súvislosti stále prebiehajú.  

“Zistenia uvedenej komisie sú vo všeobecnosti v súlade so závermi vyššie uvedeného vyšetrovania, avšak komisia zároveň konštatovala, že použitie obmedzovacieho prostriedku na pána Lučanského staršieho počas incidentu z 10. decembra 2020 bolo neprimerané, najmä vzhľadom na jeho zdravotný stav po operácii oka. Rovnako považovala za „problematické z hľadiska medzinárodných štandardov“, že bol pán Lučanský starší umiestnený v cele sám a bez „plnohodnotného sociálneho kontaktu“. Podľa komisie však vzhľadom na krátke trvanie väzby toto nepredstavovalo porušenie jeho ľudských práv a základných slobôd,” upozorňuje ESĽP. 

Otázky zo strany ESĽP: 

1.  Vyčerpal/-a žiadateľ/-ka všetky účinné vnútroštátne opravné prostriedky v zmysle článku 35 ods. 1 Dohovoru? Predstavovalo nové podanie sťažnosti na Ústavný súd, ktoré by bolo podané po zásahu generálneho prokurátora, účinný prostriedok nápravy v zmysle tohto ustanovenia? 

2.  Bolo v tomto prípade porušené právo na život otca žiadateľa, pána Lučanského staršieho, zaručené článkom 2 Dohovoru? Najmä, splnili vnútroštátne orgány svoju pozitívnu povinnosť podľa článku 2 Dohovoru chrániť jeho zdravie a dobro a/alebo prijať primerané opatrenia, aby mu zabránili v ublížení si počas väzby? 

3.  Vzhľadom na procesnú ochranu práva na život, bolo vyšetrovanie v tomto prípade zo strany vnútroštátnych orgánov v rozpore s článkom 2 Dohovoru? 

4.  So zreteľom na všetky okolnosti, vrátane, avšak nielen, podmienok jeho väzby a spôsobu zaobchádzania zo strany väzenskej služby, bol otec žiadateľa, pán Lučanský starší, vystavený neľudskému alebo ponižujúcemu zaobchádzaniu v rozpore s článkom 3 Dohovoru? 

5.  Vzhľadom na procesnú ochranu pred neľudským alebo ponižujúcim zaobchádzaním, bolo vyšetrovanie v tomto prípade zo strany vnútroštátnych orgánov v rozpore s článkom 3 Dohovoru? 

ESĽP žiada o predloženie relevantnej dokumentácie týkajúcej sa prvého podania žiadateľa na generálneho prokurátora, na základe ktorého generálny prokurátor preskúmal vec dňa 9. marca 2023. 

Robert Fico prehovoril: Slovenská opozícia dala košom Európskej komisii
V Bruseli sa schyľuje k dôležitým rozhodnutiam o budúcnosti energetiky v Európskej únii – a Slovensko sa opäť ocitá v centre pozornosti. Európska komisia predložila návrh, podľa ktorého by mali po 1. januári 2028 členské štáty úplne zastaviť dovoz... Čítať ďalej
15 | 07 | 2025 | Gabriela Fedičová

Milí čitatelia,

v Hlavnom denníku veríme, že prístup k informáciám má byť slobodný a otvorený pre všetkých. Preto náš obsah nezamykáme za platobné brány, aj keď to znamená, že fungujeme bez veľkých príjmov z predplatného či inzercie.

Ak máte možnosť a chuť podporiť našu prácu, budeme vám úprimne vďační. Vaša podpora nám pomáha:

  1. Zostať nezávislými – nepodliehame tlaku žiadnych oligarchov, politických strán ani záujmových skupín;
  2. Udržať obsah otvorený pre všetkých – aj pre tých, ktorí si platené médiá nemôžu dovoliť;
  3. Ponúkať iný pohľad na svet – už niekoľko rokov prinášame informácie mimo hlavného prúdu.

Podporiť nás môžete zaslaním príspevku na účet:
IBAN: SK91 0200 0000 0043 7373 6457
(do poznámky prosíme uviesť „dar“)

Ďakujeme, že ste s nami. Vďaka vám môžeme zostať slobodným hlasom. Vážime si vašu podporu.

Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu:  https://t.me/hlavnydennik