Vedie von der Leyenová Európsku komisiu?
13 | 07 | 2025 I Gabriela Fedičová

„Spolupredsedníčka“ EÚ, ktorá žmurkla na amerických demokratov, je tiež zapojená do Pfizergate. V Komisii, ktorá presadzuje demokratické princípy a transparentnosť, sa údajne používajú autoritárske metódy.

Názor maďarského komentátora Lászlóa Komjáthyho zverejnený v denníku Korkép prinášame v plnom znení.

Bjoern Seibert nie je na verejnosti takmer vôbec známym menom, no v Bruseli sotva existuje dôležité rozhodnutie, ktoré by si nevyžadovalo jeho súhlas. Ako šéf kancelárie Ursuly von der Leyenovej zohral v poslednom desaťročí kľúčovú úlohu vo fungovaní Európskej komisie a jeho vplyv podľa mnohých presiahol hranice demokratických inštitúcií. Teraz, keď sa Donald Trump vrátil do Bieleho domu a niekoľko škandálov otriaslo súčasným stavom Komisie, sa však zdá, že Seibertova pozícia je ohrozená.

Americká pripútanosť ako zbraň a slabý bod

Seibert si počas svojej politickej kariéry vybudoval silnú sieť kontaktov v Amerike. Svoje výskumné roky strávil v inštitúciách ako MIT, kde sa venoval otázkam obrannej a bezpečnostnej politiky. Neskôr, ako spolupracovník Ursuly von der Leyenovej, nadviazal priamy kontakt s Bidenovou administratívou, najmä s poradcom pre národnú bezpečnosť Jakeom Sullivanom. Ako mediátor zohral kľúčovú úlohu pri koordinácii ruských sankcií a vyjednávaní zmlúv o vakcínach spoločnosti Pfizer.

Tieto vzťahy však dnes nie sú výhodou, ale skôr záťažou. Po návrate Trumpa k moci sa vzťahy medzi EÚ a USA zmenili a priamy dialóg medzi Bruselom a Washingtonom sa oslabuje. Seibert, ktorý bol predtým považovaný za „Bidenovho človeka“, stratil svoj vplyv a prehodnotenie transatlantických vzťahov zatiaľ neprinieslo veľkolepé výsledky, píše Politico.

Bruselské (progresívne) noviny sa všetkých 25 komisárov EÚ opýtali na Seiberta, no iba traja sa odvážili odpovedať a len jeden uviedol svoje meno. To veľa vypovedá o vedení von der Leyenovej, ktoré síce hovorí o demokracii a solidarite... Ak teda von der Leyenová nie je len výkladnou skriňou. Seibert je často posmešne označovaný ako „spolupredseda“ Komisie.

V tieni moci

V rámci interných operácií Komisie Seibert schvaľuje členov kabinetov nominovaných komisárov, riadi komunikačnú stratégiu a takmer všetky podstatné rozhodnutia sa prijímajú za jeho stolom. Kritici tvrdia, že táto centralizovaná štruktúra bráni transparentnosti, spôsobuje frustráciu a demoralizuje úradníkov.

Napríklad počas škandálu Pfizergate zohral Seibert kľúčovú úlohu: obstarávanie vakcín sa uskutočňovalo priamo pod jeho a von der Leyenovej kontrolou, a to aj prostredníctvom neformálnych SMS správ. Tieto správy, samozrejme, „zmizli“…

Nedostatok politickej citlivosti

Jednou z najväčších vnútorných kríz poslednej doby bola aféra Markusa Piepera. Seibert osobne podporil vymenovanie nemeckého konzervatívneho politika za komisára EÚ pre malé a stredné podniky, napriek tomu, že dve kandidátky získali lepšie hodnotenie. Toto rozhodnutie vyvolalo vnútorné protesty a napokon viedlo k Pieperovej rezignácii. Kritici tvrdia, že tento prípad dokazuje Seibertov nedostatok politickej citlivosti a schopnosti delegovať.

Meniaca sa dynamika moci

Hoci Seibert zostáva považovaný za mimoriadne vplyvného – mnohí ho dokonca označujú za mocnejšieho ako bývalú „šedú eminenciu“ Martina Selmayra – jeho štýl vedenia a dlhodobá úloha v inštitúciách EÚ sú čoraz viac spochybňované. Parlamentný úradník to vyjadril slovami: „Seibert už neznesie, keď mu niekto protirečí. Nie je zvyknutý na to, že ho odmietajú.“

Zatiaľ čo vnútorné kruhy Bruselu s jeho menom naďalej zaobchádzajú opatrne, pod povrchom rastie nespokojnosť. Návrh na vyslovenie nedôvery von der Leyenovej (ktorý progresívci pomohli presadiť, no nakoniec zaň v hlasovaní nezahlasovali) tiež naznačuje, že v transformujúcej sa Európskej únii je potrebné „osekať“ niektoré veľké hlavy.

Dodajme, že Seibert podnikol opatrné kroky smerom k spolupráci s pravicovými frakciami EP v určitých otázkach. Keďže sa progresívne a ľavicové strany obávajú, že Európska ľudová strana v nasledujúcom volebnom období vytvorí väčšinu nie s nimi, ale možno s pravicovou stranou ECR a stranou Patriots, spustila sa mediálna kampaň proti akýmkoľvek prvkom v Komisii alebo Európskej ľudovej strane, ktoré tento posun doprava schvaľujú alebo podporujú...

Trump sa stretne s Ruttem: Formuje sa plán predaja zbraní Ukrajine 
Generálny tajomník NATO Mark Rutte sa budúci týždeň stretne s prezidentom Donaldom Trumpom hneď po tom, čo americký líder oznámil plány na predaj zbraní spojencom NATO. Tie by potom mohli postúpiť Ukrajine. Takže Európa bude zbrane od USA nakupovať... Čítať ďalej
13 | 07 | 2025 | Diana Zaťková

Milí čitatelia,

v Hlavnom denníku veríme, že prístup k informáciám má byť slobodný a otvorený pre všetkých. Preto náš obsah nezamykáme za platobné brány, aj keď to znamená, že fungujeme bez veľkých príjmov z predplatného či inzercie.

Ak máte možnosť a chuť podporiť našu prácu, budeme vám úprimne vďační. Vaša podpora nám pomáha:

  1. Zostať nezávislými – nepodliehame tlaku žiadnych oligarchov, politických strán ani záujmových skupín;
  2. Udržať obsah otvorený pre všetkých – aj pre tých, ktorí si platené médiá nemôžu dovoliť;
  3. Ponúkať iný pohľad na svet – už niekoľko rokov prinášame informácie mimo hlavného prúdu.

Podporiť nás môžete zaslaním príspevku na účet:
IBAN: SK91 0200 0000 0043 7373 6457
(do poznámky prosíme uviesť „dar“)

Ďakujeme, že ste s nami. Vďaka vám môžeme zostať slobodným hlasom. Vážime si vašu podporu.

Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu:  https://t.me/hlavnydennik