„Spolupredsedníčka“ EÚ, ktorá žmurkla na amerických demokratov, je tiež zapojená do Pfizergate. V Komisii, ktorá presadzuje demokratické princípy a transparentnosť, sa údajne používajú autoritárske metódy.
Názor maďarského komentátora Lászlóa Komjáthyho zverejnený v denníku Korkép prinášame v plnom znení.
Bjoern Seibert nie je na verejnosti takmer vôbec známym menom, no v Bruseli sotva existuje dôležité rozhodnutie, ktoré by si nevyžadovalo jeho súhlas. Ako šéf kancelárie Ursuly von der Leyenovej zohral v poslednom desaťročí kľúčovú úlohu vo fungovaní Európskej komisie a jeho vplyv podľa mnohých presiahol hranice demokratických inštitúcií. Teraz, keď sa Donald Trump vrátil do Bieleho domu a niekoľko škandálov otriaslo súčasným stavom Komisie, sa však zdá, že Seibertova pozícia je ohrozená.
Seibert si počas svojej politickej kariéry vybudoval silnú sieť kontaktov v Amerike. Svoje výskumné roky strávil v inštitúciách ako MIT, kde sa venoval otázkam obrannej a bezpečnostnej politiky. Neskôr, ako spolupracovník Ursuly von der Leyenovej, nadviazal priamy kontakt s Bidenovou administratívou, najmä s poradcom pre národnú bezpečnosť Jakeom Sullivanom. Ako mediátor zohral kľúčovú úlohu pri koordinácii ruských sankcií a vyjednávaní zmlúv o vakcínach spoločnosti Pfizer.
Tieto vzťahy však dnes nie sú výhodou, ale skôr záťažou. Po návrate Trumpa k moci sa vzťahy medzi EÚ a USA zmenili a priamy dialóg medzi Bruselom a Washingtonom sa oslabuje. Seibert, ktorý bol predtým považovaný za „Bidenovho človeka“, stratil svoj vplyv a prehodnotenie transatlantických vzťahov zatiaľ neprinieslo veľkolepé výsledky, píše Politico.
Bruselské (progresívne) noviny sa všetkých 25 komisárov EÚ opýtali na Seiberta, no iba traja sa odvážili odpovedať a len jeden uviedol svoje meno. To veľa vypovedá o vedení von der Leyenovej, ktoré síce hovorí o demokracii a solidarite... Ak teda von der Leyenová nie je len výkladnou skriňou. Seibert je často posmešne označovaný ako „spolupredseda“ Komisie.
V rámci interných operácií Komisie Seibert schvaľuje členov kabinetov nominovaných komisárov, riadi komunikačnú stratégiu a takmer všetky podstatné rozhodnutia sa prijímajú za jeho stolom. Kritici tvrdia, že táto centralizovaná štruktúra bráni transparentnosti, spôsobuje frustráciu a demoralizuje úradníkov.
Napríklad počas škandálu Pfizergate zohral Seibert kľúčovú úlohu: obstarávanie vakcín sa uskutočňovalo priamo pod jeho a von der Leyenovej kontrolou, a to aj prostredníctvom neformálnych SMS správ. Tieto správy, samozrejme, „zmizli“…
Jednou z najväčších vnútorných kríz poslednej doby bola aféra Markusa Piepera. Seibert osobne podporil vymenovanie nemeckého konzervatívneho politika za komisára EÚ pre malé a stredné podniky, napriek tomu, že dve kandidátky získali lepšie hodnotenie. Toto rozhodnutie vyvolalo vnútorné protesty a napokon viedlo k Pieperovej rezignácii. Kritici tvrdia, že tento prípad dokazuje Seibertov nedostatok politickej citlivosti a schopnosti delegovať.
Hoci Seibert zostáva považovaný za mimoriadne vplyvného – mnohí ho dokonca označujú za mocnejšieho ako bývalú „šedú eminenciu“ Martina Selmayra – jeho štýl vedenia a dlhodobá úloha v inštitúciách EÚ sú čoraz viac spochybňované. Parlamentný úradník to vyjadril slovami: „Seibert už neznesie, keď mu niekto protirečí. Nie je zvyknutý na to, že ho odmietajú.“
Zatiaľ čo vnútorné kruhy Bruselu s jeho menom naďalej zaobchádzajú opatrne, pod povrchom rastie nespokojnosť. Návrh na vyslovenie nedôvery von der Leyenovej (ktorý progresívci pomohli presadiť, no nakoniec zaň v hlasovaní nezahlasovali) tiež naznačuje, že v transformujúcej sa Európskej únii je potrebné „osekať“ niektoré veľké hlavy.
Dodajme, že Seibert podnikol opatrné kroky smerom k spolupráci s pravicovými frakciami EP v určitých otázkach. Keďže sa progresívne a ľavicové strany obávajú, že Európska ľudová strana v nasledujúcom volebnom období vytvorí väčšinu nie s nimi, ale možno s pravicovou stranou ECR a stranou Patriots, spustila sa mediálna kampaň proti akýmkoľvek prvkom v Komisii alebo Európskej ľudovej strane, ktoré tento posun doprava schvaľujú alebo podporujú...
v Hlavnom denníku veríme, že prístup k informáciám má byť slobodný a otvorený pre všetkých. Preto náš obsah nezamykáme za platobné brány, aj keď to znamená, že fungujeme bez veľkých príjmov z predplatného či inzercie.
Ak máte možnosť a chuť podporiť našu prácu, budeme vám úprimne vďační. Vaša podpora nám pomáha:
Podporiť nás môžete zaslaním príspevku na účet:
IBAN: SK91 0200 0000 0043 7373 6457
(do poznámky prosíme uviesť „dar“)
Ďakujeme, že ste s nami. Vďaka vám môžeme zostať slobodným hlasom. Vážime si vašu podporu.
Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik