Bezprecedentná mobilizácia farmárov možno už zabránila Komisii v úplnom zrušení nezávislých fondov SPP (Spoločnej poľnohospodárskej politiky), organizácie sa však teraz domnievajú, že sú potrebné ďalšie kroky, aby sa odolalo škrtom v celkovom rozpočte.
Farmári sa preto budúci týždeň vrátia do ulíc Bruselu, keď bude 16. júla predstavený prvý balík návrhov pre ďalší dlhodobý rozpočet EÚ. Plánovaný protest bol opísaný ako protest s potenciálom stať sa „najvýznamnejšou mobilizáciou od minulého roka“, informuje portál European Concervative.
Brusel údajne plánuje znížiť celkový rozpočet SPP o 15 až 25 % od roku 2028, a to aj napriek značným problémom, ktorým už čelia poľnohospodári na celom kontinente.
Jeden z organizátorov protestu, ktorý sa uskutoční v stredu, uviedol, že zástupcovia priemyslu požadujú „obnovený záväzok“ vrátane rozpočtu SPP upraveného o infláciu.
Farmári sa už teraz môžu spoľahnúť na určitú podporu zvnútra Európskeho parlamentu. Taliansky poslanec EP Carlo Fidanza, koordinátor skupiny Európski konzervatívci a reformisti vo Výbore pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka, vo štvrtok povedal, že farmári ako „strážcovia našich potravín, pôdy a dedičstva... si zaslúžia našu úctu a podporu pri zabezpečovaní potravinovej bezpečnosti Európy".
Štrnásť členských štátov EÚ sa už spojilo proti Komisii, aby sa postavili proti jej plánom rozpočtovej reformy. Štrnásť členských štátov má pred sebou ťažkú úlohu, ak chcú zablokovať plánované reformy, keďže najväčší čistí prispievatelia do rozpočtu EÚ, ako napríklad Nemecko a Francúzsko, vyjadrili podporu plánu Komisie. Opozičné krajiny majú aspoň na svojej strane Španielsko a Poľsko ako krajiny s najväčšou politickou váhou, ale boj by mohol byť prehraný, len čo Komisia nájde spôsob, ako ich získať.
A COPA-COGECA, zastrešujúca organizácia, ktorá zastupuje milióny a milióny európskych farmárov, sa neustále sťažuje na nedostatok „jasnosti alebo uistenia zo strany Komisie ohľadom budúceho rozpočtu EÚ a SPP“.
Táto nadchádzajúca akcia nasleduje po mnohých podobných protestoch, vrátane tých z konca mája, keď belgické a európske organizácie farmárov demonštrovali pred sídlom Európskej komisie v Bruseli a opäť sa zamerali na plánované reformy SPP.
Brusel sa však zatiaľ – ako v mnohých iných dôležitých otázkach – ukazuje ako neochotný počúvať.
v Hlavnom denníku veríme, že prístup k informáciám má byť slobodný a otvorený pre všetkých. Preto náš obsah nezamykáme za platobné brány, aj keď to znamená, že fungujeme bez veľkých príjmov z predplatného či inzercie.
Ak máte možnosť a chuť podporiť našu prácu, budeme vám úprimne vďační. Vaša podpora nám pomáha:
Podporiť nás môžete zaslaním príspevku na účet:
IBAN: SK91 0200 0000 0043 7373 6457
(do poznámky prosíme uviesť „dar“)
Ďakujeme, že ste s nami. Vďaka vám môžeme zostať slobodným hlasom. Vážime si vašu podporu.
Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik