Dohodu s EÚ na garanciách týkajúcich sa plynu chce nájsť Fico do utorka. Tému energetickej bezpečnosti Slovenska považujeme za životne dôležitú. Denne vás informujeme o priebehu vojny o dodávky ruského plynu, ktoré nám Leyenovej Európska komisia chce zakázať od roku 2028. Jej návrhu sa slovenská vláda bráni už od 10. júna na rôznych úrovniach europolitiky. Už včera sme vám avizovali dnešnú mimoriadnu tlačovú konferenciu v najsilnejšej zostave strany SMER-SD: predsedu vlády SR Roberta Fica, ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraja Blanára a ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richarda Takáča. Vážnymi faktami opäť vysvetlili "Dostatok plynu za rozumné ceny pre domácnosti a priemysel ako národnoštátny záujem SR" i postoj Slovenska na blížiacom sa hlasovaní v utorok na Rade EÚ.
"Dnes večer sa v Starej Bystrici bude 21.-krát oslavovať prijatie Deklarácie o zvrchovanosti Slovenskej republiky. Zároveň dnes tu vrcholia rokovania o bruselskom opatrení REpowerEU, ktoré zastaví dodávky ruského plynu pre Slovensko," porovnal v úvode premiér Fico. "Suverénnosť je schopnosť zabojovať za národno-štátne záujmy a to sa deje: bojujeme, aby SR malo dostatok plynu za rozumné ceny."
"Bol by som nerád, keby spiaca politická scéna - opozičná i koaličná - začala v pondelok pred hlasovaním vylietavať z úľov," básnicky odôvodnil konanie tlačovky predstaviteľov strany SMER-SD. Pre desiatky tých politických funkcionárov, ktorí si už bezstarostne vychutnávajú koňačik na pláži pádne vysvetlil, prečo denne bojuje za plyn.
Kvôli historickému vývinu vlád Vladimíra Mečiara (HZDS) bola schopná v 90-tych rokoch vyrokovať výhodné dlhodobé a stabilné dodávky ruského plynu, na ktorých postavila priemysel i domácnosti: SLovensko je najplynofikovanejší štát EÚ: z celkového počtu obcí je 77 % plynofikovaných a žije v nich rekordných 94 % všetkých obyvateľov Slovenska. Nútené odstrihnutie od ruského plynu, ktorý máme zazmluvnený až do roku 2034, preto poškodí Slovensko najviac z 27 štátov EÚ! Navyše SR nemá ani prístup k moru, aby mohla prejsť na dodávky LNG (skvapalneného plynu). V súčasnosti odoberáme z Ruska ročne 3,5 miliardy m3 plynu. Je to kvapka - ani nie percento - zo spotreby EÚ 450 miliárd m3. „Toto rozhodnutie Európskej komomisie nemá žiadny vplyv na spotrebu plynu v Európe. Prečo nám to robia?" pýta sa slovenský premiér.
Nie je to z nevedomosti. "Žiadna krajina nie je tak ohrozená - a všetci to vedia, a vie to aj kancelár Merz. Veď Slovensko bolo ako jediné explicitne spomenuté ako najviac ohrozené aj v záveroch RE. Prečo nám to robia?" odhaľuje premiér ďalšie bruselské praktiky. Už v 6. balíku sankcií bolo zahrnuté obdobné zastavenie dodávok ruskej ropy. Potrebný bol súhlas celej 27-čky. Tentokrát EK špekulatívne obišla pravidlá a stopnutie plynu predložila ako tzv. legislatívny akt s názvom REPowerEU. Na jeho schválenie nepotrebuje súhlas ohrozeného Slovenska, schvaľuje sa jednoduchou väčšinou.
Nedotýka sa záujmov Slovenska a nemáme obsahový problém zaň zahlasovať. Vláda SR ho však používa ako zástupný nástroj s právom veta, aby v návrhu REPowerEU vyrokovala kompenzácie za fatálne dopady odpojenia od ruského plynu a maximálne eliminovala škodlivé rozhodnutie Európskej komisie.
"Je tragikomické, že rokujeme už o 18. balíku protiruských sankcií. Pritom Ruská federácia dominuje vojensky a posilňuje aj hospodársky a ekonomicky." odhaľuje slovenský premiér.
V septembri 2027 budú parlamentné voľby a hneď od januára má byť Slovensko bez ruského plynu. Problém sa bude týkať až budúcej vlády. Zodpovednosť však premiérovi káže bojovať teraz: „Ak však teraz nezaberieme, bude nedostatok plynu, budú dva alebo trikrát vyššie tranzitné poplatky a cena plynu pôjde prudko hore,“ varuje slovenský premiér. "Ak ho bude nedostatok, nikto nám nepomôže." Povinnosťou vlády SR preto je získať také garancie, aby sme neboli potom vydaní na milosť pomoci "partnerov".
To nehovorí len premiér. Na Slovensku podniká 900 nemeckých firiem - na čele s Volkswagenom, ktorí potrebujú lacný a stabilný plyn pre úspešné podnikanie. Slovenskému štátu okrem drahého plynu hrozí navyše astronomická pokuta 16 miliard eur, ak predčasne vypovie GAZPROMu zmluvu do 2034 a zakontrahovaný plyn neodoberie.
Premiér informoval, že včera telefonicky hovoril s vplyvným poľským premiérom Donaldom Tuskom, dnes ráno mal veľmi tvrdý telefonát s nemeckým spolkovým kancelárom Merzom. z ktorého nechcel vynášať. Zhodli sa, že 48 hodín do utorkového hlasovania Rady EÚ pre zahraničie maximálne využijú: dnes mu pošlú ďalšie návrhy.
Minister zahraničia Blanár potvrdil postoj k opozičnému uzneseniu, o ktorom sme informovali v piatok:
Premiér Fico ho pre prítomých dezorientovaných novinárov vysvetlil celkom jednoznačne: "uznesenie je mimo. Netušia, o čo ide. Ústavný zákon o komunikácii vlády SR s EÚ definuje, že právne záväzný postoj je výlučne v rukách európskeho výboru NRSR. Toto tiché uznesenie opozície nemá žiadnu legitimitu a právnu záväznosť," zhasli opozičné nádeje.
Všetci závisíme od poľnohospodárstava. Minister Takáč dôsledne vysvetlil, že pestovatelia, chovatelia i spracovatelia a potravinári záviasia od plynu: ročná produkcia 1,2 mil ton kukurice sa suší plynom, chovatelia hydiny i ošípaných vlete kúria a v zime klimatizujú, na plyn idú aj pekári, mliekári, cukrovary. Duslo Šala vďaka plynu produkuje hnojivá - na plodiny. "Neviem si predstaviť, ak plyn skokovo narastie v 2028, čo to urobís celým pôdohospodárskym sektorom a cenami potravín pre obyvateľstvo," varuje Richard Takáč.
Premiér Fico nevynechal odkaz pre médiá. Po vlaňajšom atentáte síce stíchli na 3 týždne, ale odvtedy už šíria nenávisť a klamstvá s trojnásobnou intenzitou. Pripomenul aj trefný výrok Zemana novinárom: "Ste perfektní v oddelovaní zrna od pliev. A potom zverejníte tie plevy," narážajúc na mediálne ticho o plynovej vojne na Slovensku.
Milí čitatelia,
v Hlavnom denníku veríme, že prístup k informáciám má byť slobodný a otvorený pre všetkých. Preto náš obsah nezamykáme za platobné brány, aj keď to znamená, že fungujeme bez veľkých príjmov z predplatného či inzercie.
Ak máte možnosť a chuť podporiť našu prácu, budeme vám úprimne vďační. Vaša podpora nám pomáha:
Podporiť nás môžete zaslaním príspevku na účet:
IBAN: SK91 0200 0000 0043 7373 6457
(do poznámky prosíme uviesť „dar“)
Ďakujeme, že ste s nami. Vďaka vám môžeme zostať slobodným hlasom. V týždne, ale odvtedy šírenie nen ážime si vašu podporu.
Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik