Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár (Smer-SD) v piatok navštívil Bosnu a Hercegovinu, kde si v Pamätnom centre v obci Potočari pripomenul 30. výročie genocídy v Srebrenici. Do krajiny vycestoval na pozvanie svojho rezortného kolegu Elmedina Konakoviča. TASR o tom informoval komunikačný odbor ministerstva.
„V čase, keď mier nie je samozrejmosťou, my na Slovensku nezabúdame a pripomíname si, ako ďaleko až môže zájsť ľudská nenávisť,“ vyhlásil Blanár, podľa ktorého tragédia v Srebrenici navždy poznačila históriu európskeho kontinentu.
"Dnes som na spomienkovom podujatí v Memoriálnom centre Potočari v Bosne a Hercegovine vzdal úctu obetiam srebrenickej genocídy – tragédie, ktorá pred 30 rokmi navždy poznačila európske dejiny," uviedol minister v piatok na sociálnej sieti.
"Počas niekoľkých júlových dní v roku 1995 bolo v oblasti vtedy označenej za bezpečnú zónu OSN zavraždených viac než 8-tisíc nevinných bosniackych mužov a chlapcov. Ich smrť, utrpenie ich rodín a nezahojené rany sú dodnes živou súčasťou pamäti západného Balkánu aj celej Európy," dodal Blanár.
SR s Bosnou a Hercegovinou podľa Blanára spája osobný rozmer tejto tragédie prostredníctvom osudov konkrétnych ľudí, ktorí boli v čase vojny donútení opustiť svoje domovy a hľadať bezpečie a nový začiatok aj na Slovensku. Šéf slovenskej diplomacie zároveň opätovne vyjadril podporu úsiliu Bosny a Hercegoviny o zmierenie, stabilitu a európsku budúcnosť.
Genocída v Srebrenici predstavuje najhorší masaker v Európe od konca druhej svetovej vojny. Počas niekoľkých júlových dní v roku 1995 bolo v oblasti, ktorá bola v tom čase vyhlásená za bezpečnú zónu OSN, zavraždených viac ako osemtisíc bosniackych mužov a chlapcov. Obete tejto tragédie sa do poslednej chvíle spoliehali na ochranu medzinárodného spoločenstva. Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY) a Medzinárodný súdny dvor (ICJ) v Haagu kvalifikovali tieto udalosti ako genocídu.
ICTY v rokoch 2016 respektíve 2017 uznal za vinných z genocídy a vojnových zločinov v súvislosti s masakrom v Srebrenici Radovana Karadžiča (80), vtedajšieho vodcu bosnianskych Srbov, a Ratka Mladiča (83), vtedajšieho veliteľa bosnianskosrbských ozbrojených síl.
v Hlavnom denníku veríme, že prístup k informáciám má byť slobodný a otvorený pre všetkých. Preto náš obsah nezamykáme za platobné brány, aj keď to znamená, že fungujeme bez veľkých príjmov z predplatného či inzercie.
Ak máte možnosť a chuť podporiť našu prácu, budeme vám úprimne vďační. Vaša podpora nám pomáha:
Podporiť nás môžete zaslaním príspevku na účet:
IBAN: SK91 0200 0000 0043 7373 6457
(do poznámky prosíme uviesť „dar“)
Ďakujeme, že ste s nami. Vďaka vám môžeme zostať slobodným hlasom. Vážime si vašu podporu.
Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik