Už mesiac vzdoruje tandem premiér Fico so svojím ministrom zahraničia Blanárom (obaja SMER-SD) nezmyselnému 18. balíku protiruských sankcií. Každý druhý deň využívajú svoje právo a vetujú ho na všetkých bruselských rokovacích úrovniach: naposledy v stredu aj dnes o 14,30 hodine. Je to jediný spôsob ako si vymáhať kompenzácie zo zničujúcej odstávky od ruského plynu a hroziacej arbitráži za neodobratý plyn v hodnote 18 miliárd eur.
Ťažký boj bode v utorok, kedy minister Blanár odletí na zasadnutie Rady Európskej únie pre zahraničné veci, na ktorej sa majú riešiť aj protiruské sankcie. Tlak na Slovensko sa každým dňom stupňuje. Najagresívnejší bol včera nemecký fuhrer Merz, ktorý z Ríma posielal vyhrážky premiérovi Ficovi. Jeho brisknú odpoveď sme priniesli tu:
V zápale boja vybuchla mína na nečakanom mieste - v mŕtvom prázdninujúcom parlamente: opozícia drží slovo a do bodky plní plán svojho vodcu a predsedu PS (Proti Slovensku?): „Budeme sa naďalej snažiť škodiť, to je úloha opozície.“ A tak od piatka platí stanovisko eurovýboru, ktoré síce nikto neodhlasoval, ale nariaďuje vláde v utorok v Bruseli hlasovať za.
Výboru pre európske záležitosti predsedá Ján Ferenčák (zväčša Hlas-SD) a vládna väčšina by ho matematicky mala kontrolovať. Návrh uznesenia, aby vláda podporila európske sankcie proti Ruskej federácii predložila členka výboru Vladimíra Marcinková (SaS) aj s podpismi 36 poslancov z SaS, KDH a Progresívneho Slovenska - bez matovičovcov. Keďže parlament nezasadá, po 14 dňoch nikým neprerokované a nikým neodhlasované uznesenie nadobudlo účinnosť.
To je proces, ak minimálne pätina poslancov NRSR (tj 30) navrhne uznesenie k európskym záležitostiam, stane sa pre vládu záväzným aj v prípade, ak sa k nemu v parlamente 2 týždne neprijme žiadna zmena, respektíve sa neprijme novšie. Takže vďaka predsedovi Ferenčákovi (Hlas-SD) sa potvrdilo pravidlo: nie je dôležité demokraticky zvíťaziť hlasovaním, stačí sa zúčastniť priplížením. Preto sa táto procedúra volá "tichý súhlas!.
Právnici však nie sú jednotní v tom, či je naozaj záväzné. Spochybňuje ho napríklad JUDr. Burda.
Skutočne kúzelné je však porovnanie: keď celé plénum parlamentu osobne prijalo uznesenie Andreja Danka (SNS) zaväzujúce vládu nehlasovať už za sankcie poškodzujúce Slovensko, celá opozícia i médiá pišťali, že nie je záväzné. Teraz zrazu 37 podpisov aj bez overenia, osobnej účasti, či prerokovania je záväzných pre vládu? Ostáva veriť, že zdravý rozum a slovenské národno-štátne záujmy zvíťazia.
Milí čitatelia,
v Hlavnom denníku veríme, že prístup k informáciám má byť slobodný a otvorený pre všetkých. Preto náš obsah nezamykáme za platobné brány, aj keď to znamená, že fungujeme bez veľkých príjmov z predplatného či inzercie.
Ak máte možnosť a chuť podporiť našu prácu, budeme vám úprimne vďační. Vaša podpora nám pomáha:
Podporiť nás môžete zaslaním príspevku na účet:
IBAN: SK91 0200 0000 0043 7373 6457
(do poznámky prosíme uviesť „dar“)
Ďakujeme, že ste s nami. Vďaka vám môžeme zostať slobodným hlasom. Vážime si vašu podporu.
Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik