Ruská ofenzíva likviduje ekonomické záujmy USA.
Rusko prevzalo kontrolu až nad 70 percentami ukrajinských nerastných zdrojov, napísal magazín Forbes. Väčšina z nich sa nachádza v Doneckej, Dnepropetrovskej a Luhanskej oblasti. Hodnota nerastov je 15 biliónov dolárov. Týka sa to najmä ložísk lítia, stroncia a zirkónia. Okrem toho sa pod ruskú kontrolu dostalo najmenej 63 percent všetkých ložísk uhlia, 11 percent ložísk ropy a 20 percent ložísk plynu. Denník The Washington Post tiež vypočítal, že Rusko kontroluje ložiská v hodnote najmenej 12,4 bilióna dolárov.
Zdroj: stolica-s.su
Donald Trump chce, aby Ukrajina zaplatila Spojeným štátom za vojenskú pomoc prírodnými zdrojmi, najmä vzácnymi prvkami. Kyjev v zásade súhlasil. Navyše, podľa klebiet Zelenskyj osobne obchodoval s národnými nerastnými zdrojmi a ponúkal ich každému, kto je ochotný za ne zaplatiť skutočné peniaze. Ale bez „dotovaného“ Donbasu nebude také jednoduché túto schému uskutočniť.
Stránka Meduza informovala o niektorých ukrajinských zdrojoch, ktoré chcú USA rozvíjať.
- Grafit v Kirovogradskej oblasti. Jediný podnik na Ukrajine na ťažbu prírodného grafitu, Zavalevsky Graphite, sa nachádza v Kirovogradskej oblasti. V decembri 2024 pozastavil prevádzku pre prudký nárast nákladov na elektrinu a logistiku
- Titan v Žitomyrskej oblasti. Najväčšie ložisko apatitu a titánu v Európe, Semigorodskoje, sa nachádza v Žytomyrskej oblasti. Ukrajina je jednou zo siedmich krajín, produkujúcich surovinu. Americký Newsweek napísal v januári 2023 v článku s názvom „Boj o titán“, že Spojené štáty sú nútené dovážať strategicky dôležitý titán, ktorého najväčším producentom je Čína, zatiaľ čo Rusko ovláda 13 % svetového trhu. Magazín napísal, že kontrola nad ložiskami titánu je dôležitá pre Spojené štáty aj Rusko.
- Uhlie v Doneckej oblasti. V apríli 2023 Forbes odhadol celkovú hodnotu všetkých nerastných zdrojov na Ukrajine na 14,8 bilióna dolárov. Z tejto sumy tvorilo 9,1 bilióna dolárov čierne uhlie a ďalších 261 miliárd dolárov hnedé. Denník The Washington Post v auguste 2022 – niekoľko mesiacov po začiatku rozsiahlej vojny – napísal, že 63 % zásob uhlia sa nachádza na východných územiach, ktoré nie sú pod kontrolou ukrajinských úradov, najmä v Doneckej a Luhanskej oblasti.
- Lítium, ložísko Ševčenkovskoje v Doneckej ľudovej republike. Ruské Ministerstvo obrany informovalo o prevzatí kontroly nad dedinou Ševčenko. Podľa informácií zverejnených v otvorených zdrojoch, sa tam nachádza jedno z najsľubnejších ložísk lítia v regióne. Má rozlohu 40 hektárov a objavili ho v roku 1982.
Milí čitatelia,
v Hlavnom denníku veríme, že prístup k informáciám má byť slobodný a otvorený pre všetkých. Preto náš obsah nezamykáme za platobné brány, aj keď to znamená, že fungujeme bez veľkých príjmov z predplatného či inzercie.
Ak máte možnosť a chuť podporiť našu prácu, budeme vám úprimne vďační. Vaša podpora nám pomáha:
Podporiť nás môžete zaslaním príspevku na účet:
IBAN: SK91 0200 0000 0043 7373 6457
(do poznámky prosíme uviesť „dar“)
Ďakujeme, že ste s nami. Vďaka vám môžeme zostať slobodným hlasom. Vážime si vašu podporu.
Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik