Americký prezident Donald Trump, ktorý v pondelok v Bielom dome prijal izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, vyhlásil, že Spojené štáty naplánovali rozhovory s Iránom a naznačili pokrok v kontroverznom úsilí o presídlenie Palestínčanov z Gazy. Netanjahu povedal, že USA a Izrael spolupracujú s ďalšími krajinami, ktoré by Palestínčanom poskytli „lepšiu budúcnosť“.
Na začiatku večere medzi predstaviteľmi USA a Izraela Netanjahu povedal novinárom, že Spojené štáty a Izrael spolupracujú s ďalšími krajinami a naznačil, že obyvatelia Gazy by sa mohli presťahovať do susedných krajín, informuje agentúra Reuters.
„Ak chcú ľudia zostať, môžu zostať, ale ak chcú odísť, mali by mať možnosť odísť,“ povedal Netanjahu, keď sa pripravoval na večeru s Trumpom. „Veľmi úzko spolupracujeme so Spojenými štátmi na hľadaní krajín, ktoré sa budú snažiť realizovať to, čo vždy hovoria, že chcú dať Palestínčanom lepšiu budúcnosť. Myslím si, že sa blížime k nájdeniu niekoľkých krajín.“
Trump, ktorý spočiatku váhal, keď sa ho pýtali na presídlenie Palestínčanov, povedal, že krajiny okolo Izraela pomáhajú. „Mali sme skvelú spoluprácu od... okolitých krajín, skvelú spoluprácu od každej jednej z nich. Takže sa stane niečo dobré,“ povedal Trump.
Izraelskí politici vrátane ministra financií Bezalela Smotricha sú tiež nadšenými zástancami nových izraelských osád v Gaze.
Americký prezident začiatkom tohto roka naznačil presídlenie Palestínčanov a prevzatie kontroly nad pásmom Gazy s cieľom premeniť ho na „Riviéru Blízkeho východu“. Obyvatelia Gazy návrh kritizovali a sľúbili, že nikdy neopustia svoje domovy v pobrežnej enkláve. Skupiny pre ľudské práva plán odsúdili ako etnické čistky.
Izraelský minister obrany predstavil plány na prinútenie všetkých Palestínčanov v Gaze odísť do tábora na ruinách Rafahu, čo je schéma, ktorú právni experti a akademici označili za plán na zločin proti ľudskosti.
Israel Katz uviedol, že nariadil izraelskej armáde, aby sa pripravila na zriadenie tábora, ktorý nazval „humanitárnym mestom“, na ruinách mesta Rafah, informoval britský denník The Guardian s odvolaním sa na noviny Haaretz.
Palestínčania by pred vstupom prešli „bezpečnostnou previerkou“ a po vstupe by im nebolo dovolené odísť, povedal Katz na brífingu pre izraelských novinárov. Izraelské sily by kontrolovali obvod lokality a spočiatku by do oblasti „presťahovali“ 600 000 Palestínčanov – väčšinou ľudí, ktorí sú v súčasnosti vysídlení v oblasti al-Mawasi.
Nakoniec by tam bolo umiestnené celé obyvateľstvo Gazy a Izrael má v úmysle zaviesť „emigračný plán, ktorý sa uskutoční“, citoval ho denník Haaretz.
Odkedy Donald Trump začiatkom roka navrhol, aby veľké množstvo Palestínčanov opustilo Gazu a „vyčistilo“ pásmo, izraelskí politici vrátane premiéra Benjamina Netanjahua s nadšením presadzujú nútenú deportáciu a často ju prezentujú ako projekt USA.
Katzov plán porušuje medzinárodné právo, povedal Michael Sfard, jeden z popredných izraelských právnikov v oblasti ľudských práv. Taktiež priamo protirečí tvrdeniam, ktoré pred niekoľkými hodinami vzniesol úrad izraelského vojenského veliteľa, ktorý v liste uviedol, že Palestínčania boli v Gaze vysídlení len kvôli vlastnej ochrane.
„(Katz) vypracoval operačný plán zločinu proti ľudskosti. Nie je to nič menej,“ povedal Sfard. „Ide o presun obyvateľstva na južný cíp pásma Gazy v rámci prípravy na deportáciu mimo pásma.“
„Hoci vláda stále označuje deportáciu za „dobrovoľnú“, ľudia v Gaze sú vystavení toľkým donucovacím opatreniam, že žiadny odchod z pásma nemožno z právneho hľadiska považovať za konsenzuálny.“
Práce na „humanitárnom meste“, ktoré je jadrom Katzových plánov, by sa mohli začať počas prímeria, povedal minister obrany. Netanjahu vedie úsilie o nájdenie krajín ochotných „prijať“ Palestínčanov, dodal.
Vonku sa pri Bielom dome zhromaždili stovky protestujúcich, mnohí s palestínskymi šatkami kufija a palestínskymi vlajkami, s transparentmi s nápismi „Prestaňte vyzbrojovať Izrael“ a „Povedzte nie genocíde“. Vyzvali tiež na zatknutie Netanjahua s odkazom na zatykač Medzinárodného trestného súdu na izraelského vodcu v súvislosti s údajnými vojnovými zločinmi v Gaze.
Netanjahu sa v pondelok stretol s Witkoffom a ministrom zahraničných vecí Marcom Rubiom. V utorok plánoval navštíviť Kapitol USA, aby sa stretol s vedúcimi predstaviteľmi Kongresu.
Počas ich stretnutia Netanjahu odovzdal Trumpovi list, ktorý podľa jeho slov použil na nomináciu amerického prezidenta na Nobelovu cenu mieru. Trump, ktorý sa zdal byť týmto gestom potešený, sa mu poďakoval.
Pred svojou návštevou Netanjahu novinárom povedal, že izraelskí vyjednávači sa v Dauhe, hlavnom meste Kataru, snažia o dosiahnutie dohody o Gaze.
Izraelskí predstavitelia tiež dúfajú, že výsledok konfliktu s Iránom vydláždi cestu k normalizácii vzťahov s ďalšími jeho susedmi, ako sú Libanon, Sýria a Saudská Arábia.
v Hlavnom denníku veríme, že prístup k informáciám má byť slobodný a otvorený pre všetkých. Preto náš obsah nezamykáme za platobnú bránu, aj keď to znamená, že fungujeme bez veľkých príjmov z predplatnej či inzercie.
Ak máte možnosť a chuť našu prácu, budeme vám úprimne vďační. Vaša podpora nám pomáha:
Zostať nezávislými – nepodliehame tlaku žiadnych oligarchov, politických strán ani záujmových skupín;
Udržať obsah otvorených pre všetkých – aj pre tých, ktorí si platené médiá nemôžu dovoliť;
Ponúkať iný pohľad na svet – už niekoľko rokov prinášame informácie mimo hlavného prúdu.
Podporiť nás môžete zaslaním príspevku na účet:
IBAN: SK91 0200 0000 0043 7373 6457
(uveďte poznámky, prosím, uveďte „dar“)
Ďakujeme, že ste s nami. Vďaka vám môžeme zostať slobodným hlasom.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik