V našej Slnečnej sústave sa objavil záhadný objekt, o ktorom sa predpokladá, že pochádza z medzihviezdneho priestoru. Tento vysokorýchlostný objekt bude viditeľný celé mesiace, pretože sa bude postupne zjasňovať. Odborníci tvrdia, že jeho obežná dráha sa líši od predchádzajúcich podobných objektov v niekoľkých ohľadoch, píše Origo.
Astronómovia objavili nový medzihviezdny objekt, ktorý zjavne nepochádza z našej Slnečnej sústavy. Prvé merania už naznačili, že máme do činenia s mimozemským návštevníkom z hlbokého vesmíru. Po prvýkrát je teraz možné pozorovať takýto objekt dlho predtým, než dosiahne perihélium – bod na svojej dráhe, v ktorom je najbližšie k Slnku. Výskumníci tak majú niekoľko mesiacov na to, aby naň namierili svoje teleskopy a zhromaždili čo najviac údajov. Ako sa bude približovať, jeho jasnosť sa bude postupne zvyšovať.
Doteraz boli v Slnečnej sústave identifikované len dva medzihviezdne objekty: záhadný Oumuamua v tvare cigary, o ktorom niektorí špekulovali, že ide o mimozemskú kozmickú loď a Borisovova kométa.
Obe nebeské telesá boli svojím spôsobom jedinečné, no teleso predbežne pomenované A11pl3Z sa svojou extrémnou dráhou javí ako ešte výnimočnejšie než jeho predchodcovia.
Prvý objekt, o ktorom sa potvrdilo, že pochádza z medzihviezdneho priestoru, vstúpil do Slnečnej sústavy v roku 2017. Oumuamua mal taký nezvyčajný tvar a správanie, že niektorí vedci vyslovili hypotézu, že ide o umelý objekt vyslaný vyspelejšou mimozemskou civilizáciou. O dva roky neskôr bola objavená kométa 2I/Borisov, ktorá viac pripomínala klasické kométy, no jej trajektória jasne ukázala, že rovnako nepochádza z našej sústavy.
Zatiaľ nie je známe, či A11pl3Z je kométa alebo asteroid, no jedno je isté – jej obežná dráha je ešte neobvyklejšia než u jej predchodcov.
Objekt sa momentálne nachádza na dráhe Jupitera, ale na opačnej strane Slnka, takže jeho dráha zatiaľ nebola narušená gravitáciou tejto plynnej planéty. Objavený bol 1. júla v rámci programu prieskumu oblohy ATLAS. Správu o objave zverejnil študent astronómie na sociálnej sieti BlueSky. Následne niekoľko observatórií preverilo staršie snímky a ukázalo sa, že ATLAS objekt zaznamenal už medzi 25. a 28. júnom, pričom údaje z prechodného zariadenia Zwicky pochádzajú dokonca z polovice júna.
Vedci opisujú obežnú dráhu nebeských telies pomocou hodnoty excentricity (označovanej ako „e“).
Ak e = 0, dráha je dokonale kruhová.
Kométy z našej sústavy majú excentricitu blízku 1, no stále o niečo nižšiu.
Ak e > 1, teleso preletí Slnečnou sústavou a už sa nikdy nevráti.
V roku 2017 bola excentricita Oumuamuy odhadovaná na 1,20. Spočiatku sa špekulovalo, že ide o chybu merania, no táto teória bola neskôr vyvrátená. V prípade A11pl3Z však neexistuje ani náznak pochybností – jeho excentricita bola pôvodne odhadnutá na viac ako 10 a stále sa pohybuje nad hodnotou 6.
To ďaleko prekonáva aj doterajší rekord kométy Borisov a jednoznačne dokazuje, že tento objekt pochádza z hlbokého medzihviezdneho priestoru.
A11pl3Z nepredstavuje žiadnu hrozbu pre Zem. K jej obežnej dráhe sa priblíži maximálne na 50 miliónov kilometrov. Najbližšie k nám bude v októbri, no zatiaľ nie je isté, či prejde vnútri alebo mimo obežnej dráhy Marsu.
Momentálne je teleso príliš slabé na to, aby ho mohli vidieť amatérski astronómovia. Ak sa však ukáže, že ide o kométu, v nasledujúcich mesiacoch sa môže zjasniť natoľko, že bude viditeľná aj voľným okom.
Milí čitatelia,
v Hlavnom denníku veríme, že prístup k informáciám má byť slobodný a otvorený pre všetkých. Preto náš obsah nezamykáme za platobné brány, aj keď to znamená, že fungujeme bez veľkých príjmov z predplatného či inzercie.
Ak máte možnosť a chuť podporiť našu prácu, budeme vám úprimne vďační. Vaša podpora nám pomáha:
Podporiť nás môžete zaslaním príspevku na účet:
IBAN: SK91 0200 0000 0043 7373 6457
(do poznámky prosíme uviesť „dar“)
Ďakujeme, že ste s nami. Vďaka vám môžeme zostať slobodným hlasom. Vážime si vašu podporu.
Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik