Strach je osvedčený nástroj na ovládanie más: strach z kovidu, vojny, izolácie... Vojnové bubny európskych jastrabov dunia naplno. Spojené kráľovstvo a Nemecko po roku príprav idú podpísať širokospektrálnu bilaterálnu dohodu.
Premiér Keir Starmer a bývalý nemecký kancelár Olaf Scholz položili základy paktu v spoločnom vyhlásení minulé leto, v ktorom ešte sľúbili užšiu spoluprácu v oblasti mieru a bezpečnosti a hospodárskeho rastu.
5 zdrojov, oboznámených s procesom, tvrdí, že dnes je v zmluve zásadná doložka. Podľa nej by akákoľvek strategická hrozba pre jednu krajinu predstavovala hrozbu pre druhú, a teda zakladá vzájomnú pomociv prípade hrozby pre ktorýkoľvek z týchto štátov. Nadväzuje na dohodu Trinity House podpísanej vlani. Nemecko by podpisom získalo vzájomnú pomoc s oboma európskymi jadrovými mocnosťami, čo je v súlade so snahou nemeckého kancelára Friedricha Merza posilniť odstrašujúci potenciál kontinentu nezávisle od USA.
Dikcia vám určite pripomenie bájny článok 5. Zmluvy o NATO, ktorý sa stal centrom záujmu po nástupe prezidenta Trumpa aj na nedávnom samite NATO. Načo Británia a Nemecko, lídri NATO, potrebujú ďalšiu obrannú zmluvu? Nepovažujú článok 5 za záväzný pre USA? Alebo NATO za dosť silné, aby ich obránilo?
Zmluva medzi Starmerom a Merzom je výsledkom 18 kôl rokovaní, z ktorých 3 sa konali osobne v Berlíne a 2 v Londýne. Text zmluvy je takmer dokončený, uviedli dvaja londýnski predstavitelia. Očakáva sa, že bude podpísaná 17. júla predtým, ako oba parlamenty začnú letnú prestávku.
Dokument má obsahovať aj opatrenia na riešenie nelegálnej migrácie, dopravy a výskumu a inovácií. Má tiež obsahovať záväzok podporovať cezhraničné výmeny. To je pre Starmerovu vládu mimoriadne chúlostivá oblasť, lebo čelí tlaku na zníženie legálnej aj nelegálnej migrácie. Len včera sa do UK priplavilo ďalších 879 ilegálov.
Akákoľvek konkrétna dohoda o mobilite mládeže sa bude rokovať na úrovni EÚ po tom, čo Spojené kráľovstvo nedokázalo dosiahnuť dohodu v tejto oblasti v rámci „resetu“ dohodnutého v máji. Berlín bol jedným z hlavných miest, ktoré najsilnejšie presadzovali liberalizáciu pravidiel pre mladých ľudí prichádzajúcich do Británie.
Hoci zmluva zrejme potvrdí záväzok oboch krajín voči NATO ako základu ich kolektívnej obrany, zahrnutie bilaterálnej klauzuly o vzájomnej pomoci zdôrazňuje tlak na európskych spojencov, aby užšie spolupracovali v oblasti bezpečnosti, keďže USA sa sťahujú z transatlantickej obrannej aliancie.
Britské ministerstvo zahraničných vecí Commonwealthu a rozvoja do času vydania článku na žiadosť o komentár nereagovalo.
USA dnes tiež oznámilo, že znižuje pomoc Ukrajine, lebo podľa inventúry už nemá rakety a muníciu navyše. U nich platí: America First! Odkážte Naďovi ...
Milí čitatelia,
v Hlavnom denníku veríme, že prístup k informáciám má byť slobodný a otvorený pre všetkých. Preto náš obsah nezamykáme za platobné brány, aj keď to znamená, že fungujeme bez veľkých príjmov z predplatného či inzercie.
Ak máte možnosť a chuť podporiť našu prácu, budeme vám úprimne vďační. Vaša podpora nám pomáha:
Podporiť nás môžete zaslaním príspevku na účet:
IBAN: SK91 0200 0000 0043 7373 6457
(do poznámky prosíme uviesť „dar“)
Ďakujeme, že ste s nami. Vďaka vám môžeme zostať slobodným hlasom. Vážime si vašu podporu.
Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik