Letné prázdniny sa len začínajú rozbiehať, no mnohí rodičia už majú hlavu plnú starostí, ako dopriať svojim ratolestiam leto plné relaxu pri vode, či len tak, v parku na lavičke s kamarátmi a aby aj oni mohli normálne chodiť do práce. Lebo svet je plný chlípnych tvorov, ktoré sa neštítia siahnuť ani na najmenších. Správy o tom, ako aj známi ľudia zneužili dieťa sa z času na čas objavia aj v spravodajstve a takýto zážitok pre žiadne (tobôž už nie pre vlastné) dieťa nechcete. Deti treba naučiť, ako správne reagovať v prípade ohrozenia.
Najnovšie bol v Bratislave vzatý do preventívnej väzby 70-ročný vychovávateľ zo školského klubu – pred vystúpením si fotil intímne partie malých dievčat.
Sexuologička a psychiatrička Danica Caisová vidí rozdiel medzi pedofilom a sexuálnym agresorom. Upozornila na to, čo si treba všímať a tiež ako pripraviť dieťa na stret so sexuálnym agresorom. Dôležité pritom je, aby sa vždy zdržiavalo vo väčšej spoločnosti a nenechalo sa zlákať do ústrania.
Sexuálne násilie na deťoch sa veľakrát deje pravidelne aj v rodinách, upozornila odborníčka.
Dôležité je aj to, aby sme ako rodičia nedávali šancu sexuálnemu agresorovi.
Takisto je dobré mať prehľad o kontaktoch dieťaťa na sociálnych sieťach.
Najnovšie médiami prebehla informácia o 70-ročnom Bratislavčanovi, ktorý pracoval v školskom klube, aj keď už bol na dôchodku. Podľa vyšetrovateľa sexuálne obťažoval školáčky. Keď sa štyri dievčatá pripravovali na vystúpenie, volal ich k sebe za katedru, posadil si ich na kolená a fotil si ich intímne partie. Portál TVnoviny informuje, že mestský súd vzal vychovávateľa do preventívnej väzby, teda aby nemohol pokračovať v trestnej činnosti.
„Obvinený proti rozhodnutiu podal sťažnosť, o ktorej po doručení bude rozhodovať Krajský súd v Bratislave,“ oznámil hovorca Krajského súdu v Bratislave Pavol Adamčiak. Advokát obvineného priblížil, že bude potrebné urobiť znalecké posudky, či u neho nejde o stareckú demenciu.
Neprípustné je aj to, ak niekto „má príliš rád deti“. Horšie však je, ak dieťa naláka napríklad na čokoládu s drogou a pod jej vplyvom mu ublíži.
„Potom sa už nevie ovládnuť. Oni sú akoby lovci, svoju obeť si vyhliadnu,“ objasňuje sexuologička Danica Caisová.
Sexuologička upozorňuje, že človeka so sklonmi k pedofílií je ťažké rozoznať. Pri zvýšenej všímavosti sa to ale dá. Ak si ako príklad vezmeme kúpalisko, spozornieť treba, ak sa okolo detí motá niekto, kto nie je ich rodičom či príbuzným. Inak sa k dieťaťu správa otec a inak muž, ktorý nie je ich rodičom.
„Správa sa teda neprimerane. No ani z toho sa nedá posúdiť, či to je pedofil alebo sexuálny agresor,“ upozorňuje D. Caisová. Naučte svoje dieťa, že ak im dospelý, neznámy človek ponúkne napríklad čokoládu, rozhodne s ním nesmie ísť do ústrania. Tiež je dobré oznámiť mu, že zavolá niektorého z rodičov.
Aby sme v dieťati nevyvolali strach z každého dospelého, treba komunikovať jasne a zrozumiteľne.
„Nájsť zdravú mieru toho, aby sme dieťaťu vysvetlili, čo má kedy robiť, je niekedy veľmi ťažké. Vyžaduje to dôveru zo strany rodiča a dôveru zo strany dieťaťa k rodičovi,“ upozorňuje psychiatrička. Pokiaľ nedošlo k fyzickému kontaktu, podľa nej to na dieťati nezanechá stopu. Horšie je, ak je kontakt opakovaný.
Mnohokrát aj matky neohlásia úradom skutočnosť, že v ich domácnosti je maloleté dieťa zneužívané. Treba si všímať detskú komunikáciu s hračkami. U starších detí zmeny v správaní, či zhoršenie prospechu.
„Keď sa zo zodpovedného dieťaťa zrazu stane také, ktoré kričí a háda sa, treba myslieť aj na dlhodobé zneužívanie," približuje s tým, že veľakrát sa objavuje aj sebapoškodzovanie.
Určite ste to už videli – po pláži chodí predavač všelijakých upomienkových predmetov a vám ponúkne náramok s menom. Ten vám urobí na počkanie. Dieťa po ňom určite zatúži, veď bude mať len svoju krásnu pamiatku na dovolenku! Predavača radšej požiadajte o náramok so srdiečkami, či obyčajnými korálkami. Bude to určitý kompromis medzi túžbou dieťaťa a jeho ochranou. Vy predsa učíte svoje dieťa, aby nekomunikovalo s cudzími ľuďmi. Lenže dieťa, ak ho cudzí človek osloví tak, ako ho volajú doma (veď to má na náramku, však), tak ho nevyhodnotí ako cudzieho. Veď ho oslovil tak, ako ho volajú doma ...
Cez messengery a rôzne aplikácie sa spájame s celým svetom a robia to aj naše deti. Kamoškám z dovolenky pošle dcéra zaujímavý záber, syn nahrá „nabombované“ video z akejsi atrakcie, či niečo napíše. Lenže o kontakt sa nepokúšajú len kamoši, či spolužiaci. D. Caisová preto radí, aby ste sem-tam náhmatkovo kontrolovali kontakty a sociálne siete vášho potomka. Ten je podľa nej ohrozený najmä vo veku 12-15 rokov, kedy potrebuje pozornosť, no ešte nie celkom vie rozoznať, či je jemu venovaná pozornosť aj bezpečná.
v Hlavnom denníku veríme, že prístup k informáciám má byť slobodný a otvorený pre všetkých. Preto náš obsah nezamykáme za platobné brány, aj keď to znamená, že fungujeme bez veľkých príjmov z predplatného či inzercie.
Ak máte možnosť a chuť podporiť našu prácu, budeme vám úprimne vďační. Vaša podpora nám pomáha:
Podporiť nás môžete zaslaním príspevku na účet:
IBAN: SK91 0200 0000 0043 7373 6457
(do poznámky prosíme uviesť „dar“)
Ďakujeme, že ste s nami. Vďaka vám môžeme zostať slobodným hlasom. Vážime si vašu podporu.
Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik