Merz ide za Trumpom. Môže dopadnúť ako Zelenskyj
05 | 06 | 2025 I Diana Zaťková

Nemecký kancelár Friedrich Merz vo štvrtok zasadne v Oválnej pracovni Bieleho domu na schôdzke s americkým prezidentom Donaldom Trumpom, pričom priebeh a výsledky stretnutí môžu rozhodnúť o ďalšom smerovaní transatlantických vzťahov, budúcnosti NATO i ekonomickej stabilite Európy. Nemecká delegácia sa obáva diplomatického fiaska, aké v Bielom dome postihlo napríklad ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

Stretnutie dvoch vplyvných a v mnohých ohľadoch podobných mužov – podnikateľov, golfistov, kritikov imigrácie – by na prvý pohľad mohlo dopadnúť prívetivo. Avšak s Trumpom, ktorý je známy svojou nepredvídateľnosťou, si nemôže byť istý nikto. Merz to dobre vie, píše bruselské POLITICO.

Očakávané sporné body

Trumpovo nepriateľstvo voči „zlým, veľmi zlým“ Nemcom je notoricky známe a Merz bude musieť čeliť ostrým otázkam v ostrom pohľade televíznych kamier o svojich februárových volebných poznámkach, že Európa potrebuje „dosiahnuť nezávislosť od USA“ a že Trumpova administratíva je „k osudu Európy do značnej miery ľahostajná“.

Merz sa bude musieť rovnako vyhnúť prekvapeniam v celom rade tém: export nemeckých automobilov, podpora NATO a Ukrajiny a – možno najtrápnejšie – sympatie Trumpovej administratívy k opozičnej strane Alternatíva pre Nemecko (AfD), druhej najsilnejšej politickej sile v krajine.

Pred pár mesiacmi sa americký minister zahraničia Marco Rubio oboril na nemecké spravodajské služby za "prezlečenú tyraniu", keď označili AfD za extrémistickú. Viceprezident JD Vance zase šokoval európskych lídrov kritikou ich „strachu z voličov“ a obhajobou práva na spoluprácu s AfD na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii.

V Čechách to vrie! Žiadajú hlavu Petra Fialu
Ak český premiér Petr Fiala nepodá v reakcii na bitcoinovú kauzu demisiu, opozičné hnutie ANO vyvolá hlasovanie o vyslovení nedôvery vláde. Na mimoriadnej schôdzi Poslaneckej snemovne k tejto téme to avizoval predseda hnutia Andrej Babiš. Kauzu... Čítať ďalej
05 | 06 | 2025 | Gabriela Fedičová/TASR

K Merzovmu pokoju isto neprispieva ani vyhlásenie bývalého šéfa nemeckej politickej špionážnej agentúry Georga Maaßena, ktorá sa teraz zameriava na populistickú stranu AfD, ktorý varoval, že berlínska spravodajská komunita bola „vyzbrojená“ na cielenie pravicových hnutí v krajine. Povedal, že „pod vedením ministerky Faeseraovej a prezidenta Haldenwanga bola BfV zneužívaná ako zbraň na bezohľadné útoky na politických rivalov. "A AfD je pre vládu politickým nepriateľom. Toto je jasný prípad využívania domácich spravodajských služieb na potlačenie opozície,“ povedal Georg Maaßen.

Merz tak balansuje na ostrí noža: Doma čelí tlaku od vlády, aby sa proti krajnej pravici jasne vymedzil, zatiaľ čo vo Washingtone môže byť naopak vnímaný ako prekážka pre novú konzervatívnu politiku, ktorú USA podporujú v spojeneckých krajinách.  

Snaha o reset vzťahov

Napriek tomu má Merz dôvod dúfať v úspech. Od svojho nástupu do funkcie stavil na stratégiu „získať si Trumpa“ – politicky aj osobne. Sľúbil masívne navýšenie výdavkov na obranu až na 5 % HDP, čím by Nemecko prekročilo aj tie najambicióznejšie ciele NATO. Zmiernil skoršiu rétoriku o „nezávislosti od USA“ a vyhlásil, že Amerika je „pre európsku bezpečnosť nepostrádateľná dnes aj v budúcnosti“.

Trump zakazuje od pondelka vstup do USA ľuďom z 12 krajín
Americký prezident Donald Trump podpísal v stredu tzv. cestovný zákaz, ktorým od pondelka 9. júna znemožní do USA vstup ľuďom z celkovo 12 krajín zahŕňajúcich Afganistan, Irán či Jemen. Cieľom opatrenia je „chrániť Američanov pred nebezpečnými... Čítať ďalej
05 | 06 | 2025 | Gabriela Fedičová/TASR

Trumpova administratíva zatiaľ reaguje zdržanlivo, ale objavili sa náznaky oteplenia vzťahov. Merz sa podľa informácií z jeho okolia spolieha skôr na intuíciu, než na pripravené poznámky. Jeho poradcovia veria, že práve osobný kontakt, ktorý si s Trumpom buduje cez telefonáty aj spoločných známych, môže zohrať kľúčovú úlohu. 

Európa sleduje s napätím

Európa čaká na výsledky štvrtkového stretnutia s veľkým napätím. Vývoj vojny na Ukrajine, budúcnosť sankcií, úloha NATO aj možnosť vyhnúť sa obchodnej vojne medzi EÚ a USA – to všetko závisí od toho, ako sa Merzovi podarí presvedčiť Trumpa, že silná Európa je v americkom záujme.

V zákulisí diplomati ladia detaily kompromisného návrhu, ktorý by otvoril európsky trh pre americké autonómne vozidlá výmenou za zmiernenie ciel. Ale ako pripúšťajú ľudia z Merzovho okolia, technické detaily sa v priamej konverzácii môžu ľahko stratiť. Záležať bude predovšetkým na „chémii“ medzi oboma mužmi.

„Každý, kto videl Trumpa v televízii, vie, ako by mohli rozhovory dopadnúť,“ pripustil kancelár v jednom z nedávnych rozhovorov. A hovorca vlády Stefan Kornelius dodáva: „Všetci vieme, že dynamika v Bielom dome je trochu premenlivá.“

Zatiaľ čo pre Washington je stretnutie jedným z mnohých, pre Berlín ide o kľúčovú skúšku. Výsledkom môže byť obnova transatlantického partnerstva na nových základoch – alebo pád do priepasti nepochopenia a vzájomného podozrenia.

Putin Trumpovi: Rusko musí reagovať na ukrajinské útoky!
Ruský prezident Vladimir Putin v stredu povedal americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi, že bude musieť reagovať na útoky ukrajinských dronov na ruskú flotilu bombardérov schopných niesť jadrové zbrane. Ale mierové rozhovory s Ukrajinou označil... Čítať ďalej
05 | 06 | 2025 | Diana Zaťková

Milí čitatelia,

v Hlavnom denníku veríme, že prístup k informáciám má byť slobodný a otvorený pre všetkých. Preto náš obsah nezamykáme za platobné brány, aj keď to znamená, že fungujeme bez veľkých príjmov z predplatného či inzercie.

Ak máte možnosť a chuť podporiť našu prácu, budeme vám úprimne vďační. Vaša podpora nám pomáha:

  1. Zostať nezávislými – nepodliehame tlaku žiadnych oligarchov, politických strán ani záujmových skupín;
  2. Udržať obsah otvorený pre všetkých – aj pre tých, ktorí si platené médiá nemôžu dovoliť;
  3. Ponúkať iný pohľad na svet – už niekoľko rokov prinášame informácie mimo hlavného prúdu.

Podporiť nás môžete zaslaním príspevku na účet:
IBAN: SK91 0200 0000 0043 7373 6457
(do poznámky prosíme uviesť „dar“)

Ďakujeme, že ste s nami. Vďaka vám môžeme zostať slobodným hlasom.

Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik