Heredoš chce boj prezidenta s vládou o 5 percent pre NATO
02 | 06 | 2025 I Vanda Rybanská

Prezident Pellegrini dnes vo Vilniuse na samite B9 prisľúbil zvýšenie obranných výdavkov Slovenska z 2 na 5 percent HDP, ktoré požaduje americký prezident Trump. Niektorých prekvapil, niektorých nepotešil, iných nahneval.

V príspevku na plenárnom zasadnutí prezentoval pozíciu Slovenska k strategickému smerovaniu NATO či obranným investíciám: „Plne podporujem, aby sme míňali viac, a musíme posilniť európsky pilier v NATO. Slovensko preto podporí ohlásené zvýšenie výdavkov na 3,5 percenta plus 1,5 percenta HDP.“

Mal prezident právo?

Bezodkladne sa proti sľubu prezidenta v mene občanov a za občianske združenie Voľná zóna ohradil predseda Miroslav Heredoš. Ani dnes neváhal a "ešte dnes poobede odišla do Paláca infožiadosť s otázkami k vysvetelniu týchto slov a záväzkov, ktoré za Slovenskú republiku vyriekol prezident." Chce zistiť, akým právom niečo také vyriekol za Slovenskú republiku, a preto "infožiadosť obsahuje tieto dve kultivované otázky:

1)  Žiadame sprístupniť informáciu na základe akých podkladov, poverenia, či rozhodnutia vlády, alebo dohody ústavných činiteľov prezident Pellegrini súhlasil za Slovenskú republiku na summite B9 v litovskom Vilniuse so žiadosťou NATO zvýšiť obranné výdavky na 3,5% + 1,5% HDP, teda na 5% HDP?

2)  Žiadame sprístupniť informáciu na základe akého ekonomického prepočtu, alebo ekonomickej analýzy prezident Pellegrini vyhodnotil, že Slovenská republika sa môže v čase konsolidácie a čase „rozvratu štátnych financií“ (oficiálny naratív vlády SR) k niečomu takému zaviazať?"

Pellegrini na úrovni Naďa a Káčera?

Nedočkavý aktivista porovnáva: "Kde sú vládni poslanci a prečo tento výrok - hodný ľudí ako Korčok, Bútora, Naď, či Káčer - verejne neodsúdili? Ubehlo už niekoľko hodín a tento výrok si tu bez povšimnutia hľadá úrodnú pôdu! Veľmi rýchlo by mala ísť vláda SR do konfliktu s prezidentom SR a tento výrok a postoj Slovenska dementovať."

Mrazivé čísla

Výčitky sú aj číselné: "Už dnes dávame na obranu v čistom takmer 2% HDP a to pri obrovskom rozpočte ministerstva obrany, ktorý činí cez 2.7 miliardy eur (najvyšší od 1993). Ako si môžeme predstaviť dávať na zbrojenie 3.5% HDP? Kde na takéto veci chodí "prezident mieru"? Budem Vás informovať o odpovediach z Paláca," sľubuje Heredoš.

Veľmi sa netešme - podľa ostatnej novely infozákona to môže byť až 12 pracovných dní. 

Prezident: SR podporí zvýšenie výdavkov na obranu v rámci NATO ?!?
Prezident SR Peter Pellegrini pri príchode na samit lídrov Bukureštskej deviatky (B9) v litovskom Vilniuse v pondelok potvrdil, že SR podporí navrhované zvýšenie obranných výdavkov v rámci NATO. Informuje o tom osobitný spravodajca TASR. ... Čítať ďalej
02 | 06 | 2025 | Ivan Brožík/TASR

Milí čitatelia,

v Hlavnom denníku veríme, že prístup k informáciám má byť slobodný a otvorený pre všetkých. Preto náš obsah nezamykáme za platobné brány, aj keď to znamená, že fungujeme bez veľkých príjmov z predplatného či inzercie.

Ak máte možnosť a chuť podporiť našu prácu, budeme vám úprimne vďační. Vaša podpora nám pomáha:

  1. Zostať nezávislými – nepodliehame tlaku žiadnych oligarchov, politických strán ani záujmových skupín;
  2. Udržať obsah otvorený pre všetkých – aj pre tých, ktorí si platené médiá nemôžu dovoliť;
  3. Ponúkať iný pohľad na svet – už niekoľko rokov prinášame informácie mimo hlavného prúdu.

Podporiť nás môžete zaslaním príspevku na účet:
IBAN: SK91 0200 0000 0043 7373 6457
(do poznámky prosíme uviesť „dar“)

Ďakujeme, že ste s nami. Vďaka vám môžeme zostať slobodným hlasom.

Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik