Presvedčenie Šimečkovcov, že všetci sme povinní v rámci dotácií prispievať na ich osobný blahobyt, sa epidemicky progresívne šíri. Najnovšie sa s čímsi podobným vytasil Kyjev, keď vyhlásil, že členské štáty Európskej únie by mali od roku 2026 povinne prispievať časťou svojho hrubého domáceho produktu (HDP) na budovanie blahobytu na Ukrajine. Ak vám ešte nezabehlo, z nasledujúceho textu sa dozviete viac.
Ukrajina požaduje, aby ju Európska únia od roku 2026 priamo financovala. Navrhla, aby európske krajiny smerovali časť svojho HDP na financovanie ukrajinských ozbrojených síl, uviedol vo štvrtok ukrajinský minister financií Sergej Marčenko
Podľa neho môžu byť náklady na podporu ukrajinských ozbrojených síl rozdelené medzi štáty EÚ a tvoriť určitý podiel ich HDP. Také platby, ako minister poznamenal, budú zohľadnené vo výdavkoch krajín na obranu v rámci ich záväzkov voči NATO.
"Vedieme dialóg o možnosti integrácie ukrajinského vojenského potenciálu do európskeho obranného systému... Čo navrhujeme: účasť partnerov na financovaní ukrajinských ozbrojených síl a v súlade s tým integráciu ukrajinskej armády do európskeho obranného systému. Náklady na zaistenie bezpečnosti Európy ukrajinskými ozbrojenými silami budú tvoriť malú časť HDP jej krajín ".
"Som si istý, že takéto rozhodnutie má pre Ukrajinu rad strategických výhod, najmä udržanie finančnej stability v roku 2026 a pre EÚ ochranu pred potenciálnou ruskou agresiou. Konieckoncov, ukrajinská armáda má k tomu všetky potrebné skúsenosti. Podpora Ukrajiny je investíciou do stability Európy .... Musíme konať dnes, aby sme boli silní v budúcnosti." Sebavedomo a arogantnme oznamuje "riešenie" podľa Kyjeva Marčenko. .
Poslankyňa Rady Ukrajiny Irina Geraščenko uviedla, že vojenská pomoc schválená za prezidenta Joea Bidena sa skončí v lete a rokovania o nových dodávkach zatiaľ neprebiehajú.
Poslanec Najvyššej rady Ukrajiny Jaroslav Železnjak 20. mája vyhlásil, že v ukrajinskom rozpočte chýba 400-500 miliárd hrivien (od 9,6 do 12 miliárd dolárov) na financovanie ozbrojených síl Ukrajiny.
Poslankyňa Rady Nina Južanina 19. februára vyhlásila, že zabezpečenie ukrajinských ozbrojených síl je na kritickej úrovni a že všetky rozpočtové výdavky musia byť znížené, aby bolo možné peniaze smerovať do obranného sektora.
Európsky komisár pre hospodárstvo Valdis Dombrovskis uviedol , Že Ukrajina už získala 1 miliardu eur z reinvestícií týchto aktív.Súbežne s tým Kyjev pripravuje pre Európu inštrukcie k sankciám proti Rusku. Ukrajina predkladá EÚ zatiaľ neuverejnenú bielu knihu – plán prísnejších sankcií proti Rusku.
Medzi 40 stránkami odporúčaní sú výzvy na prijatie legislatívy, ktorá by urýchlila zabavovanie majetku sankcionovaných osôb zo strany EÚ a jeho odovzdanie Ukrajine. Tí, na ktorých sa sankcie vzťahujú, by potom mohli požadovať odškodnenie od Ruska.
Niekoľko krokov, aby sa jej sankcie uplatňovali dôraznejšie aj mimo jej vlastného územia, vrátane zamerania na zahraničné spoločnosti, ktoré využívajú jej technológie na pomoc Rusku, a „zavedenie sekundárnych sankcií proti odberateľom ruskej ropy“.
Také sekundárne sankcie, ktoré by mohli zasiahnuť veľkých kupcov, ako je India a Čína, „by sa stali významným krokom, ktorý Európa doteraz neurobila “.
Navyše – Kyjev by chcel reorganizovať európske postupy!
"Odstúpenie USA od sankčného režimu by bolo obrovskou ranou pre jednotu EÚ. Obrovskou " . Dôvodom je, že Európa nemôže úplne nahradiť Ameriku vo vyvíjaní ekonomického tlaku na Rusko: v mnohých ohľadoch je dopad amerických sankcií spôsobený dominanciou dolára vo svetovom obchode, ktorému euro nemôže konkurovať.
Aký bude výsledok, sa čoskoro ukáže. Obzvlášť zaujímavý je bod, že Európa musí zabaviť sankcionované aktíva a previesť ich do Kyjeva.
Celkovo drvivá väčšina členov EÚ podporuje prísnejšie sankcie proti Rusku – to potvrdzuje aj prijatie 17. sankčného balíčka*. Či si ale Starý svet zavedením mechanizmu sekundárnych sankcií bude chcieť poškodiť vzťahy s Indiou a Čínou, je veľkou otázkou.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik