Európska únia sa pripravuje na to, že Maďarsko bude naďalej blokovať smerovanie Ukrajiny k vstupu do EÚ a vyvíja plán na obídenie maďarského veta. Takzvaný Plán B - paralelné rokovania bez Orbána. Hoci myšlienku „paralelných rokovaní“ s Ukrajinou navrhol Brusel, postoj európskych diplomatov k nej je prevažne skeptický. No Ukrajina sa ho drží zubami-nechtami.
Podľa ukrajinskej EuroPravdy (EP) sa stratégia maďarskej vlády voči Ukrajine v posledných mesiacoch zmenila. Ak v predchádzajúcich rokoch Orbán využíval ukrajinské otázky na „obchodovanie“ v rámci EÚ a snažil sa vymeniť maďarský hlas za podporu za finančné či iné bonusy, teraz prešiel na pevné, neochvejné veto.
Blokovanie vstupu Ukrajiny do EÚ a jej premena na „nepriateľa maďarského štátu“ sa podľa Ukrajincov stala hlavným prvkom Orbánovej volebnej kampane, ktorá už fakticky začala. Maďarské veto už zmarilo plány na začatie prístupových rokovaní a ak sa tento problém nevyrieši, Orbán môže blokovať Ukrajinu, pokiaľ zostane pri moci.
Brusel preto diskutuje o „pláne B“, ktorý Maďarsko obchádza.
Ukrajina a Brusel už minulý týždeň podnikli prvé právne kroky v rámci tohto plánu – hoci o nich radšej verejne nehovoria.
Hlavná časť „plánu B“, ktorý Brusel nazýva „paralelné rokovania“, je však ešte v nedohľadne; S najväčšou pravdepodobnosťou k tomu pristúpia až v auguste-septembri, keď vyčerpajú všetky spôsoby, ako Orbána presvedčiť.
Tento plán nie je ideálny a aj niektorí spolupracovníci EuroPravdy ho dokonca označujú za nebezpečný. Najmä nie je isté, či po izolácii Maďarska zostane na ukrajinskej strane zvyšných 26 štátov EÚ. Pre Brusel existuje tiež riziko, že Maďarsko sa obráti na súd a napadne tento proces. A čo je najdôležitejšie, „paralelné rokovania“ nebudú mať rovnaké právne dôsledky ako bežný prístupový proces, uvedomuje si ukrajinský portál.
Preto sú mnohí diplomati na Ukrajine aj v EÚ voči tejto myšlienke skeptickí.
Avšak za predpokladu, že maďarské veto zostane zachované – a to je hlavný scenár do apríla 2026 – „plán B“ sa napriek svojim nedostatkom môže stať vynúteným riešením, ktoré umožní Ukrajine nestrácať čas kvôli rozmarom maďarského premiéra a pokračovať v pohybe smerom k členstvu. "Musíme si však byť vedomí, že ani v tomto prípade sa nakoniec nezaobídeme bez dohôd týkajúcich sa práv maďarskej menšiny," píše EuroPravda.
Ukrajinský denník hovoril s viac ako desiatimi predstaviteľmi Európskej únie i členských štátov a hovorí o detailoch, problémoch a výhodách „plánu B“ na ceste Ukrajiny do EÚ.
Šéfka európskej diplomacie Kaia Kallasová v odpovedi na otázku ukrajinského denníka EuroPravda pripustila: Európska únia sa pripravuje na to, že Maďarsko bude naďalej blokovať smerovanie Ukrajiny k vstupu do EÚ a vyvíja plán na obídenie maďarského veta. „Už pracujeme na ‚pláne B‘, ale neprezradím ho. Stále sme v procese,“ povedala.
Toto vyhlásenie je však v rozpore s oficiálnym stanoviskom Bruselu a viacerých európskych hlavných miest, ktoré trvajú na tom, že v otázke rozširovania EÚ platí princíp jednomyseľnosti a nie je priestor na ústupky. Aj v neoficiálnych rozhovoroch európski diplomati tvrdia, že ide o neochvejnú požiadavku.
„Neexistuje a nemôže existovať žiadny ‚plán B‘ na obídenie jednomyseľnosti. V rokovaniach o pristúpení k Európskej únii existuje podľa dohôd EÚ jasná a jednoznačná požiadavka, aby všetkých 27 štátov EÚ podporovalo všetky kľúčové kroky v tomto procese,“ rázne vyhlásil diplomat z jedného z kľúčových štátov EÚ.
„Možno prebiehajú nejaké technické procesy alebo diskusie, ale z právneho hľadiska to nič neznamená,“ dodal zástupca iného európskeho štátu.
„Brusel jasne chápe, že konečné rozhodnutie urobí Budapešť a nijako inak,“ zdôraznil.
Európska komisia na čele s von der Leyenovou podľa Ukrajincov vidí možnosť obísť Maďarsko – ale verí, že sa to dá urobiť spôsobom, ktorý neohrozí právomoci členských štátov.
Hoci myšlienku „paralelných rokovaní“ s Ukrajinou navrhol Brusel, postoj európskych diplomatov k nej je prevažne skeptický. Jedným z dôvodov je, že EÚ je odhodlaná presvedčiť Orbána. To znamená, že si ponechávajú nádej na „plán A“.
Väčšina diplomatov, s ktorými ukrajinský denník hovoril, verí, že po skončení poľského predsedníctva, teda od júla, existuje šanca na odblokovanie procesu. Preto sa eurokomisárka Marta Kos snaží s Orbánom v tejto veci dosiahnuť dohodu; Uvádzalo sa, že Emmanuel Macron hľadal platformu pre úprimné rozhovory s maďarským lídrom atď. Okrem toho sa mnohí domnievajú, že Maďarsko by mohlo po výsledkoch summitu EÚ 26. – 27. júna ustúpiť.
„Niet žiadnych náznakov, že by Maďarsko v blízkej budúcnosti zmenilo svoj postoj k vstupu Ukrajiny do EÚ. Je nepravdepodobné, že by sa tak stalo v máji alebo júni,“ hovorí jeden z diplomatov EÚ. Vyjadril tiež presvedčenie, že „plán B“, hoci bol navrhnutý, nebude fungovať tak, ako dúfa Európska komisia: „Myšlienka usporiadať nejaké rokovania vo formáte 26 nemá právny základ a nebude podporená.“
„Možnosť pokračovania rokovaní s Ukrajinou pod podmienkou schválenia 26, a nie 27, členskými štátmi vyzerá nepresvedčivo. Neprijmú to, pretože takáto schéma nedáva praktický zmysel. Je potrebná jednomyseľná podpora a tá v blízkej budúcnosti nebude, vzhľadom na náladu maďarských lídrov a diplomatické škandály, ktoré sme v posledných týždňoch medzi Ukrajinou a Maďarskom pozorovali,“ dodal ďalší partner EP, zastupujúci jeden z kľúčových členských štátov.
Z tohto dôvodu bola myšlienka rozbitia balíčka medzi Moldavskom a Ukrajinou zatiaľ odsunutá na vedľajšiu koľaj v nádeji, že Orbán zruší veto a jeho potreba pominie.
No zdá sa, že Orbánove plány môže narušiť iba radikálna zmena, ako napríklad intervencia USA.
Jeden z kľúčových problémov predstavuje pre Ukrajinu to, že nikto z partnerov EP, ktorí vo všeobecnosti predpokladajú realizáciu tohto plánu, si nie je istý, či v tomto prípade bude možné Maďarsko izolovať, teda zachovať jednotu zostávajúcich 26 štátov. A problémom tu nemusí byť Slovensko, ktoré má blízke vzťahy s Orbánovou vládou.
Oveľa väčšou výzvou pre Ukrajinu je, že Ukrajina nie je jedinou krajinou, ktorá má problémy so svojimi susedmi, ktoré bránia ich vstupu do EÚ. Rovnaká situácia je v Severnom Macedónsku, ktoré už mnoho rokov zostáva na chodbe Európskej únie; najprv kvôli sporu s Grékmi, teraz s Bulharmi. Súhlasilo by Bulharsko s vytvorením precedensu, v ktorom sa politické rokovania vedú obchádzaním veta jedného z členských štátov? Nebudú rovnaké varovania vydané aj od ostatných členov EÚ, ako napríklad od Grécka?
Druhým, menej významným nebezpečenstvom je, že Maďarsko takmer určite na súde napadne „paralelné rokovania“, ktoré budú vedené s cieľom obísť jeho veto, a je dosť pravdepodobné, že sa mu podarí tento prípad vyhrať.
Tretím nebezpečenstvom pre Ukrajinu (v skutočnosti veľmi vážnym) je, že tento plán je založený na predpoklade, že Orbánov režim nakoniec stratí moc v Maďarsku, čo Ukrajine umožní obnoviť dialóg s Budapešťou a nájsť kompromis, ktorý umožní začatie rokovaní.
Čo ak sa tak nestane?
Nedá sa vylúčiť, že Orbán vyhrá voľby v Maďarsku v roku 2026 a jeho politika blokovania Ukrajiny bude pokračovať. Žiaľ, existujúci „plán B“ neposkytuje nápady, čo v takomto prípade robiť.
A nakoniec, štvrtý nie je problém, ale výzva, ktorej si musí byť Ukrajina vedomá.
Aj keby Orbána Maďarsku nahradil niekto iný, spor o menšiny nezmizne. Aj keď Ukrajina považuje nároky Budapešti za umelé, maďarská spoločnosť, a teda aj akákoľvek následná maďarská vláda, bude naďalej požadovať ich riešenie.
Ukrajinské úrady a spoločnosť si preto musia uvedomiť, že cesta k členstvu v EÚ vedie aj cez nájdenie kompromisu v tejto otázke. Tu neexistuje žiadny „plán B“, pripúšťa ukrajinská EuroPravda.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik