V rámci koaličného hlasovania o slovenskom postoji k dohode sa prejavila rozdelená koalícia. Ministri za Hlas-SD podporili prijatie dohody, no boli prehlasovaní ostatnými koaličnými partnermi. Podľa ministra vnútra a predsedu Hlasu-SD Matúša Šutaja Eštoka sa z WHO nemal robiť strašiak.
"WHO je štandardná organizácia, ktorá rieši takéto problémy a pre Slovensko bola účasť v nej na prospech, pretože sme z toho mali aj my reálne benefity," uviedol vtedy Šutaj Eštok. Zároveň pripomenul, že hoci Slovensko malo k dohode výhrady, tie sa dali riešiť štandardným postupom.
Výrazne kritický postoj zastával europoslanec Ľuboš Blaha (Smer-SSD), ktorý dohodu označil za útok na suverenitu Slovenska. "Progresívci by boli najradšej, keby Slovensko vôbec neexistovalo. Nenávidia svoj štát a chcú ho zbaviť akejkoľvek suverenity. O všetkom má rozhodovať Brusel, do vojny nás má naháňať NATO a o pandémiách má svojvoľne rozhodovať WHO," vyjadril sa pred pár dňami na sociálnych sieťach europoslanec.
Blaha ďalej argumentoval, že nikým nevolení úradníci z WHO by nemali diktovať suverénnym štátom ich postupy, ani rozhodovať o povinnom očkovaní. Podľa neho "neexistuje väčšie ohrozenie pre demokraciu ako neoliberálna globalizácia a takéto oligarchické snahy presunúť rozhodovacie procesy na nadnárodné inštitúcie."
Vážnosť situácie podčiarkol aj fakt, že generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus osobne telefonoval vtedajšiemu premiérovi Robertovi Ficovi, aby ho požiadal o prehodnotenie slovenského postoja.
Premiér však potvrdil, že trvá na pôvodnom pokyne, ktorý dal slovenskej delegácii. "Zopakoval som, že slovenská delegácia je zaviazaná pokynom vlády SR požadovať hlasovanie o pandemickej zmluve," uviedol Fico po telefonáte na sociálnej sieti. Premiér tiež vyjadril znepokojenie nad snahami vyhnúť sa hlasovaniu a trval na tom, že dohoda narúšala princíp suverenity členských štátov a neprimerane zasahovala do sféry ľudských práv.
Svetové zdravotnícke zhromaždenie, ktoré je orgánom Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), napokon ako je známe v pondelok podporilo znenie globálnej Pandemickej dohody. Za hlasovalo 124 štátov. Na jej prijatie bola potrebné dvojtretinová väčšina 83 hlasov. Hlasovania sa zdržalo 11 štátov vrátane SR, Iránu, Poľska alebo Izraela.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik