Spolkový úrad na ochranu ústavy, nemecká tajná služba podobná slovenskej SIS, označila najväčšiu opozičnú stranu Alternatívu pre Nemecko (AfD) za extrémistickú. Táto správa vyvolala značný rozruch, pričom AfD ohlásila právnu obranu. Súčasný kancelár Friedrich Merz však prekvapivo našľapuje okolo tejto strany veľmi opatrne.
Merz zastáva názor, že by CDU mala prestať riešiť otázku, či by bolo vhodné AfD zakázať, a svojim kolegom dôrazne odporučil, aby zmĺkli v súvislosti s AfD. "V pozadí je okrem iného to, že Merz, rovnako ako minister vnútra Alexander Dobrindt (CSU), považuje dôkazy v správe Spolkového úradu pre ochranu ústavy za nedostatočné na právny zákaz AfD," uvádza denník Bild.
Kancelár nechce o téme viesť akúkoľvek ďalšiu debatu, pretože sa obáva, že by to u občanov vyvolalo dojem, že chce týmto spôsobom eliminovať konkurenčnú stranu.
Podľa aktuálneho prieskumu INSA sa AfD pevne drží na druhom mieste s podporou 24,5 percenta voličov, len tesne za CDU s 26 percentami. Sociálni demokrati (SPD) zaostávajú so ziskom približne 15,5 percenta. Do parlamentu by sa dostali ešte Zelení s 11 percentami a Die Linke s 10 percentami.
Napriek Merzovmu príkazu "držať jazyk za zubami" však AfD naráža v parlamente na tvrdý odpor. Vládna koalícia CDU/CSU a sociálnych demokratov sa podľa denníka Bild dohodla, že politikov AfD nepustí k postom predsedov výborov, aj keď podľa zvyklostí by im tieto pozície mali patriť.
Tento postup však kritizuje parlamentný manažér CDU Hendrik Hoppenstedt: "AfD využíva každú príležitosť na to, aby sa vykreslila ako obeť. Rád by som jej túto príležitosť vzal. Vzhľadom na pokračujúcu podporu voličov pre AfD sa už nebudeme môcť vyhnúť tomu, aby sme s AfD jednali inak, než sme to robili doteraz."
Spor sa rozšíril aj na fyzické priestory parlamentu. Tradične druhá najväčšia zasadacia miestnosť nemeckého parlamentu, pomenovaná po sociálnodemokratickom lídrovi Ottovi Welsovi, patrila vždy sociálnym demokratom. Po "katastrofálnom výkone" v februárových voľbách a posune strany až na tretie miesto si túto sieň nárokuje práve AfD, ktorá skončila druhá.
Presuny moci v nemeckom parlamente tak nadobúdajú nielen politický, ale aj symbolický rozmer, zatiaľ čo kancelár Merz balansuje medzi politickým pragmatizmom a princípmi demokratickej tradície.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik