Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio vyhlásil, že Vatikán by sa mohol stať miestom mierových rozhovorov medzi Ruskom a Ukrajinou. Prijal tak dlhodobú ponuku Svätej stolice po tom, čo pápež Lev XIV. sľúbil, že osobne vynaloží "všetko úsilie" na ukončenie vojny, informuje agentúra Associated Press (AP).
V rozhovore pre novinárov v Ríme pred stretnutím s kardinálom Matteom Zuppim, vatikánskym kľúčovým predstaviteľom pre Ukrajinu, Rubio povedal, že budú diskutovať o možných spôsoboch, akými by Vatikán mohol pomôcť, o stave rokovaní, o aktualizáciách po rozhovoroch v Istanbule a o ceste vpred.
Na otázku, či by Vatikán mohol byť mierovým sprostredkovateľom, Rubio odpovedal: „Nenazval by som to sprostredkovateľom, ale určite je to – myslím si, že je to miesto, kde by sa obe strany cítili pohodlne.“
„Takže o tom všetkom budeme hovoriť a, samozrejme, vždy budeme vďační Vatikánu za jeho ochotu zohrať túto konštruktívnu a pozitívnu úlohu,“ povedal Rubio, ktorý sa v sobotu stretol aj s vatikánskym štátnym tajomníkom a ministrom zahraničných vecí.
Vatikán má tradíciu diplomatickej neutrality a dlho ponúkal svoje služby a priestory, aby sa pokúsil uľahčiť rozhovory, ale počas vojny, ktorá sa začala 24. februára 2022, sa ocitol na vedľajšej koľaji.
Pápež František, ktorý občas rozhneval Kyjev aj Moskvu svojimi spontánnymi komentármi, poveril Zuppiho mandátom pokúsiť sa nájsť cesty k mieru. Zdá sa však, že mandát sa zúžil na uľahčenie návratu ukrajinských detí a Svätá stolica bola tiež schopná sprostredkovať niektoré výmeny väzňov.
Počas ich stretnutia na veľvyslanectve USA v Ríme Rubio poďakoval Zuppimu za humanitárnu úlohu Vatikánu. Rubio „zdôraznil dôležitosť pokračujúcej spolupráce pod novým vedením pápeža Leva XIV.,“ uviedla hovorkyňa amerického ministerstva zahraničných vecí Tammy Bruceová.
Lev, ktorý bol 8. mája zvolený za prvého amerického pápeža v histórii, prijal Františkovu výzvu na mier na Ukrajine vo svojom prvom nedeľnom poludňajšom požehnaní ako pápež. Vyzval všetky strany, aby urobili všetko pre dosiahnutie „autentického, spravodlivého a trvalého mieru“.
Lev takisto osobne sľúbil, že „vynaloží maximálne úsilie, aby tento mier prevládol“.
„Svätá stolica je vždy pripravená pomôcť zjednotiť nepriateľov tvárou v tvár, aby sa mohli rozprávať, aby ľudia na celom svete mohli opäť nájsť nádej a znovu nadobudnúť dôstojnosť, ktorú si zaslúžia, dôstojnosť mieru,“ povedal pontifik.
Vatikánski štátny sekretár, kardinál Pietro Parolin, zopakoval ponuku Vatikánu slúžiť ako miesto pre priame rozhovory. Na otázku, čo konkrétne by takáto ponuka znamenala, Parolin odpovedal, že Vatikán by mohol slúžiť ako miesto pre priame stretnutie medzi oboma stranami.
„Človek by sa snažil dosiahnuť toto, aby aspoň hovorili. Uvidíme, čo sa stane. Je to ponuka miesta,“ povedal. „Vždy sme hovorili, obom stranám sme to opakovali, že sme vám k dispozícii so všetkou potrebnou diskrétnosťou,“ povedal Parolin.
Vatikán dosiahol azda najväčší diplomatický úspech počas pontifikátu Františka, keď v roku 2014 sprostredkoval rozhovory medzi Spojenými štátmi a Kubou, ktoré viedli k obnoveniu diplomatických vzťahov.
Svätá stolica často hostila aj oveľa menej tajné diplomatické iniciatívy, ako napríklad stretnutie znepriatelených lídrov Južného Sudánu v roku 2019. Stretnutie preslávil obraz Františka, ako sa skláňa, aby im pobozkal nohy a prosil ich o mier.
Asi najdôležitejšia diplomatická iniciatíva Svätej stolice prišla počas vrcholu kubánskej raketovej krízy, keď na jeseň 1962 sovietsky premiér Nikita Chruščov nariadil tajné rozmiestnenie jadrových rakiet na Kube, ktoré čoskoro odhalili americké špionážne lietadlá.
Zatiaľ čo Kennedyho administratíva zvažovala svoju odpoveď s hrozbou jadrovej vojny, pápež Ján XXIII. prosil o mier vo verejnom rozhlasovom prejave, v prejave k vatikánskym veľvyslancom a tiež súkromne napísal Kennedymu a Chruščovovi, v ktorom apeloval na ich lásku k svojmu ľudu, aby odstúpili.
Mnohí historici pripisujú výzvam Jána XXIII. zásluhu na tom, že pomohli obom stranám odstúpiť od pokraja jadrovej vojny.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik