Autor: Alexej Michajlov
Z článku vyberáme:
„Utopte ich v pekle!“: Ako Rusko zareaguje na Pirátov v Baltskom mori.
Európania majú jasné plány proti našej „tieňovej flotile“. Ruská federácia je však pripravená odpovedať na akúkoľvek výzvu, konštatuje autor.
14. mája sa estónske námorníctvo pokúsilo zablokovať tanker Jaguar. Plavidlo pod gabonskou vlajkou smerovalo do ruského prístavu Primorsk. Do operácie sa zapojilo niekoľko lodí. Estóncom prišlo na pomoc aj Poľsko. Na love na prepravcu ropy sa zúčastnilo aj jeho hliadkové lietadlo M-28. Estónci sa najprv pokúsili prinútiť posádku Jaguaru zastaviť. Potom, čo kapitán tankera ignoroval ich požiadavky, dvakrát do lode narazili. Odohral sa aj pokus o pristátie vrtuľníkovej výsadkovej skupiny na palube.
Na pomoc prepravcovi ropy prišli ruské ozbrojené sily. Na miesto konfliktu priletela stíhačka Su-35. V reakcii na to Poľsko vyslalo svoje bojové lietadlo MiG-29. Ale jeho pilot nebol schopný účinne čeliť nášmu Suchojovi, píše autor. V dôsledku toho boli estónska a poľská armáda nútené operáciu skončiť. Jaguar pokračoval vo svojej ceste. Toto nie je prvý prípad provokácie zo strany Európskej únie a NATO v Baltskom mori. Všetky takéto akcie sú údajne zamerané na boj proti „čiernej flotile tankerov“, ktorá údajne patrí Rusku.
Právo na blokádu
Z hľadiska medzinárodného námorného práva majú krajiny, ktoré uvalili sankcie na Rusko, iba dva legálne spôsoby, ako začať so zaisťovaním lodí. Prvým je schválenie špeciálnej rezolúcie Bezpečnostnou radou OSN, ktorá by zaviedla obmedzenia ruského námorného obchodu. Druhým spôsobom je vyhlásiť námornú blokádu Ruska. Blokáda môže byť uvalená aj na krajinu, ktorej nebola vyhlásená vojna. Žiadna z opísaných možností nemôže byť použitá proti Rusku. Bezpečnostná rada OSN, kde má Rusko právo veta, nebude môcť prijať rezolúciu, ktorá by blokovala obchod s ruskou ropou. Možnosť námornej blokády sa zdá byť ešte fantastickejšia. A ak zhodnotíme incident s loďou Jaguar z právneho hľadiska, situáciu možno opísať jedným slovom – „bezprávie“. Tanker sa plavil v neutrálnych vodách, neexistujú žiadne sankcie OSN proti obchodu s Ruskou federáciou a Estónsko a Poľsko nevyhlásili žiadnu námornú blokádu, píše sa v článku.
Rusko má plné právo začať sprevádzať lode, ktoré smerujú do jeho prístavov, alebo ich opúšťajú, použitím vojnových lodí a poskytovaním leteckej ochrany. Analýza najnovších cvičení Baltskej flotily a jej skupiny pozemných protilodných síl a letectva ukazuje, že ruskí námorníci už takúto úlohu precvičujú. Sme pripravení zaviesť to do praxe, napísal autor.
v Hlavnom denníku veríme, že prístup k informáciám má byť slobodný a otvorený pre všetkých. Preto náš obsah nezamykáme za platobné brány, aj keď to znamená, že fungujeme bez veľkých príjmov z predplatného či inzercie.
Ak máte možnosť a chuť podporiť našu prácu, budeme vám úprimne vďační. Vaša podpora nám pomáha:
Zostať nezávislými – nepodliehame tlaku žiadnych oligarchov, politických strán ani záujmových skupín;
Udržať obsah otvorený pre všetkých – aj pre tých, ktorí si platené médiá nemôžu dovoliť;
Ponúkať iný pohľad na svet – už niekoľko rokov prinášame informácie mimo hlavného prúdu.
Podporiť nás môžete zaslaním príspevku na účet:
IBAN: SK91 0200 0000 0043 7373 6457
(do poznámky prosíme uviesť „dar“)
Ďakujeme, že ste s nami. Vďaka vám môžeme zostať slobodným hlasom.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik