Hovorí sa o možnom zlúčení Demokratov a Progresívneho Slovenska
15 | 05 | 2025 I Gabriela Fedičová

Opozícia by sa Matoviča veľmi rada zbavila. Už teraz sa hovorí o možnom zlúčení Demokratov a Progresívneho Slovenska. Matematika to však zatiaľ neumožňuje – opozícia by dnes stále nebola schopná zostaviť stabilnú vládu. 

Názor Lóránta Komjáthyho, komentátora denníka Körkép, preberáme v plnom znení.

Demokratická strana – pôvodne založená politikmi, ktorí odišli z OĽaNO – sa aj naďalej usiluje o udržanie miesta na slovenskej politickej scéne. Hoci sa v posledných dvoch parlamentných voľbách nedostala do parlamentu, jej podpora sa dlhodobo pohybuje okolo päťpercentnej hranice, čo z nej robí potenciálne kľúčového hráča pri akejkoľvek budúcej zmene vlády. V uplynulých dňoch sa Demokratom venovala zvýšená mediálna pozornosť – a nie náhodou.

Progresívne Slovensko (PS) veľmi nechce spolupracovať so Slovenskom (predtým OĽaNO), čo komplikuje vytvorenie životaschopnej koalície – aj v prípade víťazstva vo voľbách. Objavila sa preto možnosť volebnej koalície s Demokratmi. Matematicky by však aj v tomto prípade bolo potrebné spolupracovať s Matovičom, čo by znamenalo vznik koalície zloženú z ľavice, pravice, liberálov aj centristov – spojenej prakticky len podporou Ukrajiny. Inak sa na ničom zásadnom nezhodnú.

Takáto zostava by bola neudržateľná najmä pre neprekonateľné osobné a hodnotové rozdiely medzi Slovenskom a SaS. Preto PS teraz uvažuje nad posilnením Demokratov, ktorej výrazne prozápadný, provojnový a proti-Ficov postoj dopĺňa globalistickú agendu PS.

Naď by rád spolupracoval s progresívcami

Jedna z hlavných tvárí Demokratov, ich predseda a bývalý minister obrany Jaroslav Naď, nedávno zorganizoval niekoľko verejných fór s podporovateľmi v rôznych mestách. Na nich nielen obhajoval rozhodnutia predchádzajúcich vlád v zahraničnej politike a spravodlivosti, ale zároveň priznal aj svoju zodpovednosť za návrat vlády Roberta Fica. Zdôraznil potrebu silnejšej, disciplinovanejšej opozičnej spolupráce voči súčasnej vláde.

Zaujímavé je, že ešte pred časom Naď ostro kritizoval progresívcov. PS obvinil z chamtivosti počas parlamentných volieb 2023 a z nedostatočnej podpory Korčoka v prezidentských voľbách. Teraz to však vyzerá, že medzi Demokratickou stranou a Progresívnym Slovenskom vznikol aspoň tichý pakt o neútočení.

Naď uviedol, že Demokrati boli už predtým otvorení predvolebnej či koaličnej spolupráci s PS, SaS alebo KDH, no tieto návrhy v minulosti nezískali dostatočnú odozvu. Dnes sa však situácia mení – vzťahy s PS sa zlepšujú, čo dokazujú spoločné akcie a vyjadrenia. Naď priznal, že „pred rokom by takúto úroveň spolupráce nečakal“.

Naď navrhuje „český model“ spolupráce

Poradca českej ministerky obrany Jany Černochovej, Naď sa inšpiruje českým modelom – konkrétne koalíciou SPOLU, ktorá funguje na báze spoločného volebného zoznamu, ale zároveň zachováva identitu jednotlivých strán. Podmienkou však je, aby partneri uprednostnili zodpovednosť pred osobnými ambíciami a aby si nevnucovali umelé programové kompromisy.

Naď zdôraznil: „Dôležité nie sú kultúrne vojny, ale justícia, hospodárstvo, zahraničnopolitická orientácia a obrana štátu.“

Tento návrh je logický – najmä vzhľadom na jeho angažovanosť v Česku. Česká vláda, ktorá výrazne podporuje Ukrajinu, má záujem podporiť slovenské opozičné strany v ich úsilí o odchod Roberta Fica z vlády. Napríklad sa nezúčastňuje tradičných česko-slovenských vládnych stretnutí, no zároveň si udržiava tesné kontakty s PS, najmä s Ivanom Korčokom.

Počas prezidentskej kampane sa české médiá (pravdepodobne aj na základe informácií od tajných služieb) snažili vykresliť Petra Pellegriniho ako človeka pod vplyvom maďarskej vlády. Záujmy Českej republiky nie sú pritom primárne viazané na Slovensko, ale skôr na Ukrajinu – pričom súčasná slovenská mierová vláda ich agende prekáža.

Na fórach sa objavil aj Heger

Bývalý premiér Eduard Heger, ktorý sa zúčastnil na podujatiach Demokratov, vyhlásil, že pred nadchádzajúcimi voľbami bude kľúčové zhodnotiť, ktoré menšie strany majú šancu prejsť cez päťpercentnú hranicu. Podľa neho by sa im mohlo oplatiť vytvárať aliancie, aby sa predišlo roztriešteniu hlasov a návratu Smeru k moci.

Gröhling víta spoluprácu, SaS však ide samostatne

O možnom spojenectve Demokratov a PS diskutujú aj ďalší opoziční lídri. Predseda SaS Branislav Gröhling privítal zblíženie strán a naznačil, že ak by PS integrovala percentá Demokratov, mohla by dosiahnuť vo voľbách 25 – 26 %. Hoci podľa neho zatiaľ neprebiehajú konkrétne rokovania, pozitívne signály na sociálnych sieťach vníma ako znak zbližovania.

Zároveň však potvrdil, že SaS v súčasnosti neplánuje žiadnu volebnú alianciu a pôjde do volieb samostatne. Dodal: „Budeme stabilnou súčasťou budúcej vlády, pretože bez nás nie je možné zostaviť vládu bez Smeru.“

Mediálna bublina?

Demokratická strana je veľmi aktívna – organizuje protesty, tlačovky, pôsobí na sociálnych sieťach. Napriek tomu zostáva stranou s nízkym počtom známych tvárí. Okrem Naďa sú viditeľní najmä Juraj Šeliga a Michal Kiča, zatiaľ čo osobnosti ako Andrea Letanovská ustúpili do úzadia.

Častým motívom medzi voličmi je voľba „menšieho zla“ – mnohí volia Demokratov ako aktívnejšiu alternatívu voči PS či SaS a viac im dôverujú než Matovičovi. (Hoci obraz Matoviča ako človeka neschopného kompromisu je do veľkej miery dielom médií – niektoré opozičné strany by boli ochotné rokovať so Slovenskom, keby Matovič nebol jeho predsedom.)

Je vláda s Demokratmi dobrá pre Maďarov, ktorí žijú na Slovensku?

Stručne – nie. Hoci politika býva nepredvídateľná, Demokrati sú konzistentne protiruská a provojnová strana. Medzi jej zakladateľov patrí Rastislav Káčer, známy svojím negatívnym postojom voči Maďarom. Jaroslav Naď síce používa miernejší jazyk, no tiež sa v minulosti vyjadril proti maďarským záujmom.

Protiruská rétorika je sama o sebe hrozbou pre maďarskú komunitu – v kombinácii s provojnovou politikou a tlakom na vojenskú podporu Ukrajiny ešte viac. Demokrati – spolu s niektorými členmi PS – tlačia Slovensko k zapojeniu sa do konfliktu na strane Ukrajiny. To by mohlo zvýšiť napätie voči Maďarom, keďže legitimizácia pomoci Ukrajine často prichádza ruka v ruke s protimaďarskou argumentáciou.

Toto napätie je viditeľné aj v tandeme Káčer – Korčok – Ódor. Nemožno vylúčiť, že Demokrati budú pred voľbami pamätať najmä na geopolitické priority – a nie na potreby národnostných menšín.

Matovič chce zvrhnúť premiéra! Volá opozíciu do boja
Hnutie Igora Matoviča vyzvalo opozíciu na “spoločné odolávanie premiéra”. Premiér Fico podľa Matoviča v Handlovej minulý rok zožal, čo zasial a dnes zo seba robí martýra, ktorého on považuje za najvulgárnejšieho politika. “V prvom rade chcem... Čítať ďalej
15 | 05 | 2025 | Roman Martiška

Vážení naši čitatelia

Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme. 
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:

1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;

2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;

3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"

Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457

Do poznámky prosíme uviesť "dar".

Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.

Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik