Plány EÚ na ukončenie dodávok ruského paliva nepredstavujú pre Maďarsko a Slovensko energetické bezpečnostné riziko, tvrdí Únia. Pripúšťa však, že podľa nového výskumu by to mohlo tieto krajiny stáť stovky miliónov dolárov. To však EÚ vôbec nezaujíma. Práve naopak, bola by pravdepodobne veľmi rada, keby tieto dve krajiny, ako predstavitelia z Bruselu tvrdia, spriaznené s Moskvou, padli na kolená.
Analýza od Centra pre štúdium demokracie a Centra pre výskum energie a čistého ovzdušia (CREA), ktoré sa zasadzujú za to, aby sa EÚ zbavila ruskej energetickej závislosti, zistila, že obe krajiny majú dostatok alternatív k moskovskej rope a plynu, ale odmietajú ich využívať. Namiesto toho obe krajiny využili výnimky zo sankcií na zvýšenie svojej závislosti od ruského paliva, píše bruselské POLITICO.
Pre Kremeľ to znamenalo miliardy. Výskum zistil, že od začiatku vojny na Ukrajinu Maďarsko a Slovensko zaplatili Moskve len z ropy na daniach 5,4 miliardy eur – dosť na pokrytie nákladov na 1 800 rakiet Iskander-M.
„Maďarsko a Slovensko nevykazujú žiadne reálne známky oddelenia od ruskej ropy, a to aj napriek tomu, že právny text EÚ uvádza, že to bol účel výnimky,“ uzatvárajú výskumníci. „Maďarsko zvýšilo svoju závislosť od ruskej ropy zo 61 % pred vojnou na 86 % v roku 2024 a Slovensko zostalo takmer na 100 % závislé od dodávok z Moskvy.“
Hodnotenie prichádza v kľúčovom momente pre obe krajiny, keďže EÚ pripravuje návrhy na úplné prerušenie všetkých energetických spojení s Ruskom. Maďarsko a Slovensko tento krok ostro kritizujú a trvajú na tom, že zvýši ceny pre spotrebiteľov a ohrozí prístup oboch krajín k energii.
V stredu vydali obe krajiny spoločné vyhlásenie, v ktorom vyjadrili „vážne obavy“ z návrhov, pričom uviedli logistické prekážky a varovali pred „vyššími a volatilnejšími cenami energií“.
Štúdia trvá na tom, že argumenty krajín neobstoja. Uvádza sa v nej, že obe krajiny môžu dovážať neruskú ropu z Chorvátska cez ropovod Adria. A poznamenáva sa v nej, že maďarská energetická spoločnosť MOL má schopnosť rafinovať ropu dovážanú odinakiaľ. Medzitým je na stredoeurópskom trhu k dispozícii dostatok zemného plynu z krajín ako USA a Katar.
„Pokračujúci dovoz ruskej ropy a plynu do Maďarska a Slovenska nie je výsledkom technických ani infraštruktúrnych obmedzení,“ povedal Martin Vladimirov, riaditeľ Programu pre energiu a klímu v Centre pre štúdium demokracie. „Je produktom hlboko zakorenenej siete sprostredkovateľov a zahraničných obchodných štruktúr, ktoré umožnili ruským spoločnostiam udržať si kontrolu nad maďarským energetickým sektorom – a pritom z toho štedro profitovať.“
Obe krajiny môžu stále dovážať ropu vďaka výnimkám zo sankcií udeleným v roku 2022. Tieto výnimky mali dať vnútrozemským štátom čas na nájdenie alternatívnych dodávateľov energie. Budapešť a Bratislava však namiesto toho lobovali za pokračujúci prístup k ruskému palivu.
Problém pravdepodobne vyvrcholí v nasledujúcich mesiacoch po tom, čo exekutíva EÚ oznámila, že navrhne legislatívu na postupné zakázanie ruských plynových zmlúv a bude požadovať, aby všetky hlavné mestá vytvorili plány na ukončenie energetickej závislosti od Ruska.
Európska komisia, výkonný orgán EÚ, bude viesť bilaterálne rozhovory s oboma krajinami, aby sa pokúsila urovnať nezhody, uviedli dvaja diplomati krajín EÚ, ktorí sú oboznámení s plánmi a ktorým bola zaručená anonymita, aby mohli diskutovať o tejto citlivej záležitosti.
Napriek tomu eurokomisár pre energetiku Dan Jørgensen povedal, že je ochotný presadiť legislatívu aj napriek niektorým námietkam, čo vyvolalo špekulácie, že Maďarsko a Slovensko by mohli ako odvetu pohroziť zablokovaním obnovenia sankcií EÚ voči Rusku.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik