Chmelár: Politici spoločnosť k zmieru neprivedú. Zostáva to na nás!
16 | 05 | 2025 I Roman Martiška

Výročie atentátu na premiéra Roberta Fica podľa historika a publicistu Eduarda Chmelára nemožno prejsť mlčaním. Podľa Chmelára musíme po roku konštatovať, že spoločenská atmosféra, ktorá viedla k spáchaniu tohto zločinu, sa nielenže nezmenila, ale výrazne sa zhoršila, čo sme si v máji 2024, šokovaní z takej udalosti, ani nevedeli predstaviť... 

 Publicista v komentári na sociálnej sieti píše: “ S plnou vážnosťou musím vyhlásiť, že atentátnik síce netrafil hlavu premiéra, ale zasiahol srdce celej spoločnosti: slovenská spoločnosť viac neexistuje. Je rozčesnutá, roztrhaná, zdevastovaná, nemá spoločné hodnoty, nemá spoločné ciele, nemá ani len spoločné kritériá na posudzovanie noriem správania.” 

Blahoslavení, ktorí tvoria pokoj

Chmelár upozorňuje, že ako spoločnosti nie sme schopní nielen pochopiť, ale ani len vnímať toho druhého, nehľadáme zlyhanie v sebe, ale vinu v tom druhom. “Ako sekulárny humanista si nemusím pomáhať slovami náboženského vodcu – no tentoraz som tak urobil nielen pre súznenie s týmito myšlienkami, ale najmä s poukazom na tých, ktorí sa hlásia ku kresťanstvu, no nielenže tak nekonajú, ale ani tak nezmýšľajú,” uviedol Chmelár s odkazom na pápeža Leva XIV., ktorá sa prihovoril novinárom týmito slovami:  

„V Reči na hore Ježiš povedal: „Blahoslavení, ktorí tvoria pokoj“ (Mt 5,9). Toto blahoslavenstvo sa týka nás všetkých a osobitne vás: vyzýva každého z nás, aby sa usiloval o inú komunikáciu – takú, ktorá sa neusiluje za každú cenu získať súhlas, nezahaľuje sa do agresívnych slov, nepreberá model súťaživosti, nikdy neoddeľuje hľadanie pravdy od lásky, s ktorou ju máme pokorne hľadať. Pokoj sa začína v každom z nás...” 

Publicista sledoval vyjadrenia politikov oboch táborov k výročiu, o ktorom sa tento týždeň všade hovorí, a je úprimne vydesený, ako vôbec nechápu, že nie sú súčasťou riešenia, ale problému, že situáciu nezlepšujú, ale zhoršujú.  

Toto potreboval Šimečka odkázať?

“Líder opozície Michal Šimečka pri tejto príležitosti napísal otvorený list predsedovi vlády. Strašný, necitlivý až grobiansky, plný nenávisti. Po formálnej vete o tom, ako mu je ľúto, čo sa stalo v Handlovej, sa do neho pustil ako ohrdnutá manželka po dvadsiatich rokoch v rozvodovom konaní, že dosiahol nové dno, kašle na ľudí, iba sa ľutuje, je frustrovaný, vyhorený, neschopný, je to on, ktorý najviac polarizuje a mal by ísť od toho a ak tú silu nenájde, tak on ho porazí...,” uviedol Chmelár na margo lídra opozície a položil si otázku: “Toto mu potreboval odkázať k výročiu atentátu?? Celkom vážne?” 

Šimečka touto netaktnosťou podľa Chmelára iba zvýraznil, že nie je schopný prispieť k spoločenskému zmieru. “Obludnejšie je už len to, keď dnes Igor Matovič vyhlásil, že Robert Fico sa v Handlovej iba stretol s nenávisťou, ktorú zasial... Naozaj neslýchané takto latentne schvaľovať atentát. Treba už len dodať, že tento psychopatický manipulátor, ktorý ľuďom bežne nadáva do zmrdov, hajzlov a nepublikovateľne horšie, mal byť podľa tejto logiky už dávno rozstrieľaný ako rešeto. Ale takto to nemá byť,” koštatuje Chmelár s tým, že toto sa nemôže a nesmie tolerovať, za žiadnych okolností a voči nikomu.  

Namiesto opozičnej práce štvanie ľudí do ulíc!

Niet podľa neho pochýb o tom, že súčasná opozícia vyhrotila spoločenskú atmosféru do extrému, a to najmä svojou neochotou venovať sa štandardnej parlamentnej práci a štvaním ľudí do ulíc. “Aby som bol správne pochopený: tu nejde o to, že opozícia má právo protestovať. Tu ide o to, že tieto protesty povýšila na hlavnú náplň politickej práce. Je to niečo podobné, akoby základnou činnosťou zamestnancov vo fabrike nebola práca, ale štrajk, akoby protestné zhromaždenie študentov bolo dôležitejšie ako prednášky, akoby úlohou lekárov nebolo liečiť, ale sťažovať sa ľuďom, že aj ich niečo bolí,” upresnil Chmelár. 

Chmelár tvrdí, že progresívci urobili z protestov trockistickú permanentnú revolúciu, organizovali demonštrácie aj proti legitímnym cieľom vládnej koalície, s ktorými vyhrali voľby, pričom sami nič neponúkali, nič nenavrhovali, nič neriešili.  

Hoci je podľa neho Matovičova Loď bláznov na politickom mori len malou bárkou, v skutočnosti sa stal svojimi metódami a svojím dehumanizujúcim jazykom duchom celej opozície. Práve preto už pred vyše rokom vyslovil vetu, ktorá zľudovela – opozícia zmatovičela.  

Koalícia k upokojeniu neprispela

Publicista, ale vidí aj vinu koalície: “No ani koalícia k upokojeniu situácie ničím neprispela. Kým bude premiér nadávať svojím súperom do potkanov, krvilačných bastardov a čriedy Sorosových prasiat, nemá veľký význam rozčuľovať sa nad tým, že opozícia ich častuje výrazmi ako dezoláti, opice, vlastizradcovia a podobne. Nedá sa nevidieť, že vládna koalícia situáciu politicky zneužíva, že útočí nevyberavo na všetkých, aby sa potom hystericky voči sebe dožadovala slušnosti. Toto naozaj nemá význam.”  

Tieto dve skupinky rozbesnených a na seba navzájom útočiacich politických svoriek si podľa neho naozaj nemajú čo vyčítať. “Zvlášť premiér, ktorý je už taký podráždený, že nedokáže vľúdne odpovedať ani na štandardnú otázku tých novinárov, ktorí si iba robia svoju prácu. Najhoršie je, že Robert Fico je už taký izolovaný, že mu to nemá kto povedať. Všetci sa ho buď boja alebo mu úlisne kurizujú, prípadne oboje, ale vo svojom okolí už nemá nikoho, kto by mu povedal pravdu,” tvrdí Chmelár, ktorý je bývalým poradcom premiéra. 

SLOVENSKO MI NIK NEVEZME: Fico rok po atentáte prehovoril v Handlovej
Presne rok po atentáte predseda vlády Robert Fico vystúpil s prejavom v meste, kde ho postrelil útočník. V emotívnom prejave v Handlovej zdôraznil, že stojí pred občanmi "v plnej sile" a vyzval svojich priaznivcov, aby zostali pozitívni v čase, keď... Čítať ďalej
16 | 05 | 2025 | Bari Zajačková

Vážení naši čitatelia

Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme. 
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:

1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;

2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;

3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"

Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457

Do poznámky prosíme uviesť "dar".

Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.

Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik