Bzukot desivý ako motor, oblak živých tvorov a riziko mnohonásobného bodnutia. Tak vyzerá rojenie včiel, ktoré práve teraz dosahuje vrchol. Majitelia záhrad sa obávajú nečakaných návštevníkov a včelári s napätím sledujú svoje úle, aby im "neuleteli včely" – výraz, ktorý dokonale vystihuje ľudský hnev.
V obci Čermany nastal dramatický moment, keď záhradkár pri bežnej údržbe živého plota objavil nečakaných návštevníkov.
„Podišiel som bližšie a všimol som si roj včiel," opísal moment prekvapenia pre Plusku miestny záhradkár, ktorému sa tento "zázrak prírody" v jeho zelenom kráľovstve neusadil prvýkrát.
„Nebolo to prvýkrát, včely sa nám v sade vyrojili už štvrtý rok za sebou. Tento rok sa nám to stalo už trikrát. Aj v sobotu, keď včelár odchytil roj, ktorý som natočil na mobil, sa nám v ten večer zasa na strome, na jabloni, usadil ďalší roj," opísal nevšednú situáciu muž, ktorý rýchlo kontaktoval svojho kamaráta-včelára.
Odborník musel postupovať s maximálnou opatrnosťou. Roj vytváral "mohutný bzukot", ale profesionálny prístup zaistil bezpečný odchyt bez jediného bodnutia. Včelám sa síce zmenila adresa, ale včelár získal cenný nový roj – bohatstvo, ktoré jeho pôvodný majiteľ určite hľadá so smútkom v očiach.
Rojenie je prirodzený proces, ktorý včelárom často spôsobuje vrásky. Časopis Poľovníctvo a rybárstvo potvrdzuje, že existuje niekoľko metód, ako rojeniu zabrániť – strihanie krídel matkám, zatváranie letáčov alebo špeciálne "klietky" pred úľmi. Tieto postupy sú však len čiastočne účinné.
"Najlepším spôsobom ako zabrániť rojeniu, je zabezpečiť včelám dostatok práce. Včelstvá potrebujú neustále pracovať. Najlepšia práca pre včely je budovanie svojho diela (vkladanie medzistienok) a znáška," odporúčajú odborníci.
Skúsený včelár pozná signály blížiaceho sa rojenia. Prvým varovaním sú natiahnuté matečníky, ktoré včely vytrvalo budujú aj po ich odstránení. Ďalším príznakom sú včely visiace pod rámikmi počas dňa.
Riešenie je niekedy prekvapivo jednoduché – prehodenie rámikov, premiestnenie medu z plodiska do medníka a vloženie suchého rámika alebo medzistienky do plodiska.
Našťastie, po letnom slnovrate sa včelám "rojová nálada" vytráca a včelári si môžu vydýchnuť – aspoň do budúceho mája.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik