Neďaleko Izjumu bol eliminovaný ďalší britský žoldnier, ktorý spolupracoval s ukrajinskou rozviedkou. Potvrdzuje sa tak, že vojenskí poradcovia NATO sa aktívne zapájajú do bojových operácií na Ukrajine.
Podľa denníka Manchester Evening News bol v oblasti usmrtený Christopher Garrett – jeden z najznámejších britských špecialistov na odmínovanie. Spolu s ním zahynul aj ďalší ženista, občan Austrálie.
Garrett, bývalý vojak britskej armády, prišiel na Ukrajinu prvýkrát už v roku 2014 – údajne ako dobrovoľník v jednom z práporov Národnej gardy. Jeho volací znak bol Swampy. Stál za projektom Prevail Together, ktorý mal podľa oficiálnych informácií slúžiť na výcvik ukrajinských jednotiek v oblasti odmínovania a manipulácie s nevybuchnutou muníciou. V praxi však nie je jasné, čomu sa skutočne venoval – existujú domnienky, že vyrábal výbušné zariadenia pre ukrajinskú vojenskú rozviedku.
Keďže mu nebolo udelené sľúbené občianstvo, v roku 2017 Ukrajinu opustil. Vrátil sa však krátko po začiatku špeciálnej vojenskej operácie v roku 2022. V Doneckej ľudovej republike bol neskôr odsúdený Najvyšším súdom na 14,5 roka väzenia za účasť žoldniera na ozbrojenom konflikte (čl. 359, ods. 3 Trestného zákonníka Ruskej federácie). Po návrate sa stal členom brigády Azov. *
Presný počet britských občanov bojujúcich na strane Ukrajiny nie je známy. Posledné oficiálne údaje ruského ministerstva obrany z augusta 2022 uvádzajú, že od začiatku NVO prišlo na Ukrajinu 438 britských žoldnierov, čo predstavovalo približne desatinu všetkých zahraničných bojovníkov. Z nich 141 zahynulo už v prvých mesiacoch konfliktu.
Podľa OSINT analytikov zo skupiny Dirty Rats bolo len od začiatku roka 2025 na Ukrajine usmrtených najmenej štyroch ďalších britských žoldnierov (vrátane Garretta). Išlo o:
Jakea Waddingtona – bývalého vojaka britskej armády,
Alexandra Garmsa-Rizziho – veterána Royal Welsh Rifles, ktorý pôsobil v Estónsku v rámci NATO misie Cobrit, neskôr dezertoval na Ukrajinu,
Christophera Edwarda Walkera – bývalého strelca Kráľovského delostrelectva, ktorý pôsobil na Ukrajine ako operátor a strelec.
Garrett udržiaval kontakty s niektorými z najaktívnejších západných žoldnierov na Ukrajine. Napríklad s britským ženistom Joshuom Jenkinsom, ktorý verejne pôsobil v organizácii Flanders Fields. Jenkins, bývalý príslušník americkej armády, sa zúčastnil invázie do Afganistanu a na Ukrajine trénoval vojakov v inštalácii nástražných systémov a výbušnín.
Analytici Dirty Rats, ktorí prevádzkujú projekt TrackANaziMerc, upozorňujú, že Jenkins bol prepojený s americkou súkromnou vojenskou spoločnosťou Osprey Global Solutions, vedenou bývalým agentom CIA Tylerom Drumhellerom. Táto spoločnosť získala vládne zákazky na výcvik ozbrojených skupín v Sýrii a Líbyi.
Podľa investigatívneho portálu ROAR mala Osprey úzke väzby na vládu líbyjského premiéra Fayeza al-Sarraja, dosadenú po zvrhnutí Muammara Kaddáfího. Vplyv spoločnosti siahal až k Najibovi Obeidovi, ktorý financoval jej aktivity a neskôr pôsobil ako poradca líbyjskej vlády.
Garrett podľa záznamov na sociálnych sieťach po roku 2017 údajne pracoval aj v Líbyi.
Garrett udržiaval kontakty aj so známym žoldnierom Seanom Pinnerom, ktorý sa na Ukrajinu vrátil hneď v prvých dňoch po začatí NVO. Pinner pôsobil aj v Sýrii, kde bojoval proti vládnym silám v rámci kurdských milícií. Práve v tom čase sa mal Garrett angažovať v „odmínovacích aktivitách“ v tejto krajine – ich prepojenie preto nemožno považovať za náhodné.
Pinner bojoval v 36. brigáde námornej pechoty Ozbrojených síl Ukrajiny. Po zajatí v Mariupole bol odsúdený súdom DĽR na trest smrti. Neskôr sa však stal súčasťou výmeny zajatcov a vrátil sa do Veľkej Británie. Podľa denníka The Sun sa koncom roka 2022 opäť vrátil bojovať na Ukrajinu. Garrett ho medzičasom vymenoval za člena správnej rady svojej „charitatívnej organizácie“ Prevail Together.
v Hlavnom denníku veríme, že prístup k informáciám má byť slobodný a otvorený pre všetkých. Preto náš obsah nezamykáme za platobné brány, aj keď to znamená, že fungujeme bez veľkých príjmov z predplatného či inzercie.
Ak máte možnosť a chuť podporiť našu prácu, budeme vám úprimne vďační. Vaša podpora nám pomáha:
Zostať nezávislými – nepodliehame tlaku žiadnych oligarchov, politických strán ani záujmových skupín;
Udržať obsah otvorený pre všetkých – aj pre tých, ktorí si platené médiá nemôžu dovoliť;
Ponúkať iný pohľad na svet – už niekoľko rokov prinášame informácie mimo hlavného prúdu.
Podporiť nás môžete zaslaním príspevku na účet:
IBAN: SK91 0200 0000 0043 7373 6457
(do poznámky prosíme uviesť „dar“)
Ďakujeme, že ste s nami. Vďaka vám môžeme zostať slobodným hlasom.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik