Milióny v hotovosti a podozrenie z prania špinavých peňazí: Prípad Ukrajinky posúva Slovensko do Kyjeva.
Ako informuje portál Plus 7 dní slovenská polícia po trojročnom vyšetrovaní odovzdáva prípad s medzinárodným presahom ukrajinským kolegom. V centre pozornosti je ukrajinská občanka, ktorá vložila do slovenskej banky viac než dva milióny eur v hotovosti. Podozrenie? Legalizácia výnosu z trestnej činnosti.
Príbeh sa začal ešte v roku 2022, keď žena vstúpila do pobočky jednej z bánk na Slovensku s neobyčajnou požiadavkou – chcela si otvoriť účet a ihneď naň vložiť dva milióny eur v hotovosti. Zamestnanca banky suma zarazila, no požiadavke vyhovel. Ako stanovuje zákon, banka bola povinná túto neobvyklú transakciu nahlásiť Finančnej spravodajskej jednotke.
Tá podozrenie preverila a následne prípad postúpila orgánom činným v trestnom konaní. Prokurátor Okresnej prokuratúry Bratislava I nariadil zaistenie finančných prostriedkov a vec prešla na Krajskú prokuratúru, ktorá začala vyšetrovanie pre obzvlášť závažný zločin – legalizáciu výnosov z trestnej činnosti.
Po rokoch vyšetrovania slovenská polícia podľa Plus 7 dní pristúpila k zásadnému kroku. „Trestné stíhanie v predmetnej trestnej veci bolo prerušené uznesením vyšetrovateľky. Navrhuje sa odovzdanie trestného stíhania na Ukrajinu,“ uviedla hovorkyňa Krajskej prokuratúry v Bratislave Gabriela Kováčová.
Dôvod je jasný – jadro prípadu sa podľa zistení nachádza na Ukrajine, kde už prebieha vyšetrovanie súvisiaceho trestného činu. Ako upozorňuje sudca Krajského súdu v Bratislave Peter Šamko, legalizácia výnosov z trestnej činnosti nemôže existovať bez tzv. „zdrojového“ trestného činu. Ak sa ten odohral na Ukrajine, je logické, že dôkazné bremeno sa prenáša tam.
Finančné prostriedky ostávajú naďalej zaistené. Po formálnom odovzdaní prípadu do Kyjeva o ich osude rozhodnú tamojšie súdy. Tie budú mať plnú právomoc posúdiť celú kauzu – od dôkazov až po prípadné tresty.
„Trestné stíhanie budú v celom rozsahu viesť ukrajinské orgány činné v trestnom konaní. Slovensko im môže poskytnúť len medzinárodnú právnu pomoc,“ dopĺňa advokát Tomáš Balaš z kancelárie Hronček & Partners.
Na Ukrajine, podobne ako na Slovensku, sa trest za pranie špinavých peňazí pohybuje v rozpätí od troch do dvanástich rokov, v závislosti od závažnosti a rozsahu činu.
Transparentnosť a boj proti korupcii sú na Ukrajine dlhodobým problémom. Podľa Indexu vnímania korupcie od Transparency International obsadila Ukrajina v roku 2023 až 105. priečku zo 180 krajín. Prezident Volodymyr Zelenskyj síce už v minulosti odvolal viacerých predstaviteľov pre podozrenia z korupcie, no vojnový stav situáciu značne komplikuje.
Prípad ukrajinskej ženy s miliónmi v hotovosti tak nie je len izolovaným incidentom, ale aj dôkazom toho, že dôsledky nekalých praktík presahujú hranice Ukrajiny.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik