Účasť slovenského premiéra Roberta Fica na oslavách víťazstva nad fašizmom v Moskve vyvolala v Európskej únii vlnu kritiky. Medzi najhlasnejších odporcov sa zaradila bývalá estónska premiérka Kaja Kallasová, ktorá návštevu označila za postoj „na zlej strane dejín“. Poslanec Národnej rady Slovenskej republiky za stranu Smer Richard Glück na tieto slová ostro zareagoval a pripomenul úlohu Estónska počas druhej svetovej vojny. Vo svojom vyjadrení sa tiež kriticky postavil k litovskej iniciatíve, ktorá spochybňuje oslobodzujúcu úlohu Červenej armády, informujú české Parlamentní Listy.
Na úvod Richard Glück poďakoval padlým hrdinom a varoval pred prekrúcaním histórie: „Chcel by som poďakovať všetkým padlým hrdinom druhej svetovej vojny, ktorí sa podieľali na oslobodení ako Slovenskej, tak Českej republiky. Pevne verím, že sa dožijem dňa, keď si opäť všetci začneme vážiť týchto padlých hrdinov a budeme k histórii pristupovať k takej, aká bola. Nebudeme ju v mene ideológie prekrúcať, ako sa tomu deje dnes. Možno v Čechách ešte viac ako na Slovensku,“ povedal k samotnému výročiu.
Zdôraznil, že slovenská účasť na oslavách v Moskve bola predovšetkým symbolickým gestom úcty k padlým vojakom, nie politickým vyjadrením podpory súčasnému režimu. "V zásade v tej delegácii bol len predseda vlády a dvaja študenti, to bola oficiálna delegácia premiéra Fica, ktorý bol uctiť padlých hrdinov sovietskej armády. Bol sa pokloniť a dať kvet k hrobu neznámeho vojaka na Červenom námestí. Nebol účastníkom vojenskej prehliadky, pretože Robert Fico jasne deklaroval oddelenie histórie," uviedol poslanec.
Súčasťou cesty do Moskvy nebola iba pietna účasť na oslavách, ale aj dôležité bilaterálne rokovania, ktoré podľa poslanca Richarda Glücka potvrdili význam slovenskej prítomnosti na medzinárodnej scéne. "Premiér Fico absolvoval veľmi dôležité bilaterálne rokovania s ruským prezidentom, s brazílskym prezidentom, s čínskym prezidentom a s najvyšším predstaviteľom Vietnamu," priblížil.
Rokovania premiéra Fica s kľúčovými svetovými lídrami podľa poslanca Glücka potvrdzujú rastúci rešpekt k Slovensku v medzinárodnej politike „Myslím si, že je to obrovský úspech Roberta Fica a slovenskej diplomacie.“
Richard Glück popísal atmosféru v ruskej metropole počas osláv ako silne emotívnu. Podľa neho bežní Rusi prejavujú hlboký rešpekt k obetiam vojny ak histórii vlastnej krajiny. "Atmosféra v uliciach bola pre mňa veľmi silná. Videl som jeden zjednotený národ, ktorý si váži svoju históriu. Predpokladám, že rovnako ako na Slovensku a v Čechách, aj v Rusku existuje skupina ľudí, ktorí možno nie sú spokojní s predstaviteľmi vlády, ale v týchto kľúčových momentoch sa vedia zjednotiť."
Moderátorka Jana Bobošíková pripomenula, že česká politická reprezentácia podľa jej slov cielene potláča historickú úlohu Červenej armády pri oslobodzovaní Československa. Českí vládni predstavitelia robia všetko pre to, aby bola Červená armáda čo najmenej spomínaná. Dokonca sa Česko pridalo prostredníctvom vládneho koordinátora Otakara Foltýna k litovskej iniciatíve, ktorá tvrdí, že oslobodenie nebolo oslobodením, ale okupáciou.
V reakcii na pripomenutie litovskej iniciatívy, ktorá označuje oslobodenie v roku 1945 skôr za začiatok novej okupácie než za skutočné oslobodenie, Richard Glück vyjadril ostrý nesúhlas s tým, že sa k nej pridala aj Česká republika. "Všetci dobre vieme, že v Lotyšsku a Litve každoročne pochodujú príslušníci Waffen-SS, ktorí bojovali na strane Nemcov. Takže chápem, že oni nie sú spokojní s tým, že bol v Európe porazený fašizmus zbraňami Sovietov. Historicky to chápem, že to robia oni. Ale nerozumiem, prečo sa k tejto iniciatíve hlási i Česká republika, ktoá si vytrpela tak obrovskú daň počas okupácie nemeckou armádou, za protektorátu. Nechápem to,“ uviedol.
Na Slovensku vyšli tisíce ľudí do ulíc, aby vyjadrili nesúhlas s cestou Roberta Fica do Moskvy. Jeho postoj podľa nich odtlačuje Slovensko od jeho európskych spojencov. A opozícia označila návštevu za národnú hanbu.
Reakcia slovenskej opozície bola podľa Richarda Glücka prejavom historickej neznalosti. Kritika podľa neho zámerne skresľuje realitu a oslabuje slovenské národné záujmy. "Stredná škola dejepis, možno základná škola dejepis - to by si niektorí mali asi zopakovať, keď vôbec pochybujú o tom, čo sa vtedy stalo. Sú podozrenia, že Šimečka absolvoval pomocnú školu. Chýbajú mu základné historické fakty. Preto môže bez hanby hovoriť také nezmysly a klamať ľudí, že sa Slovensko nachádza v nejakej izolácii. Slovensko je aj na pôde EÚ riadnym členom. Fico tu má veľký rešpekt, pretože sa nebojí hovoriť svoj názor a hájiť záujmy našej krajiny,“ dodal.
"Aj médiá, ktoré podporujú protesty a mimovládne organizácie, by boli najradšej, keby bol premiérom miesto Fica Šimečka a hlasoval za akúkoľvek hlúposť. Čaká nás boj o zdravý rozum. Tak ako dnes, keď sa hovorí o absolútnom odstrihnutí sa od všetkých energetických nosičov z Ruskej federácie. Čaká nás podľa mňa vážny boj," pokračoval.
Medzi kritikov cesty premiéra Roberta Fica do Moskvy patrí aj bývalá estónska premiérka Kaja Kallasová, súčasná vysoká predstaviteľka únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku. Estónsko je práve jednou z tých krajín, kde je vysoká tolerancia voči nacistickej Waffen-SS. Kallasová slovenskú návštevu označila za postoj na nesprávnej strane dejín.
Podľa Richarda Glücka nemá Kallasová právo sa takto vyjadrovať k politike premiéra suverénneho štátu a vzhľadom na históriu by mala zvoliť radšej mlčanie. "Slováci sa počas druhej svetovej vojny zachovali správne - došlo k jednému z najväčších povstaní druhej svetovej vojny, ku Slovenskému národnému povstaniu. Boli sme na správnej strane. A keď z úst bývalej estónskej premiérky počujeme, že sme na zlej historickej strane, tak môžeme len odkázať, že Estónsko bolo na tej zle. Waffen-SS a ďalších nemeckých divízií, ktorí sa podieľali na masakroch na území bývalého Sovietskeho zväzu. Takže pevne verím, že si to každý vie vyhodnotiť... Mrzí ich, ako vojna dopadla, že nacizmus bol porazený – a robia všetko pre to, aby opäť došlo k veľkému konfliktu keby to bolo možné, a išlo by o nejakého Rusa, tak z politických dôvodov by bolo najlepšie ho neoperovať a nechať ho zomrieť,“ uzavrel poslanec a účastník cesty do Moskvy Richard Glück.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik