Český herec Jiří Bartoška (+78) opustil tento svet 8. mája 2025. Hviezda mnohých filmov a seriálov, významný organizátor a riaditeľ filmového festivalu v Karlových Varoch si v posledných rokoch nedával servítku pred ústa. Ešte koncom roka 2021 sa vyjadril aj k politickej korektnosti, ktorá nám dnes „prekvitá“ ako cenzúra, či cancel culture – kultúra vymazávania. A práve preto je potrebné si jeho slová pripomínať.
Jiří Bartoška už pred niekoľkými rokmi varoval pred idiociou vo filmovej branži. Tá prináša stratu tvorivej slobody u režiséra, ktorý vo svojej tvorivej práci musí rátať s propagandistickými prvkami. Končí to až v absurdnostiach týkajúcich sa hercov, ktorí "sa cítia byť vinní" za to, že nemajú "správny odtieň pleti". Nezabudol ani na kampaň „MeToo“, ktorá mnohým osobnostiam z filmového sveta zničila kariéry.
„To je taká idiócia, že o tom raz možno niekto natočí film. Ak režisér pri príprave filmu musí dopredu premýšľať o tom, aby mal v tíme štyroch gayov a päť lesbičiek, kde je potom jeho tvorivá sloboda?,“ zauvažoval dnes už zosnulý riaditeľ Karlovarského filmového festivalu na margo LGBT+ propagandy, ktorá v posledných rokoch ovládla aj filmový priemysel.
Končí to tým, že Annu Boleynovú hrá černoška alebo že sa herec Hank Azarija ospravedlňuje za to, že v Simpsonovcoch daboval Inda, aj keď sám nie je indického pôvodu,“ pokračoval v kritike ďalších absurdít J. Bartoška. Kvôli týmto čudným kombináciám (Snehulienka snedej pleti, či "Vikingovia" s tmavou pleťou) bola divákmi ostro kritizovaná aj streamovacia platforma Netflix.
„Vezmite si prípady z kampane MeToo, u ktorých to častokrát bolo tvrdenie proti tvrdeniu a išlo o situácie, čo sa mali stať pred dvadsiatimi rokmi. Mnohým ľuďom pritom obvinenia zlikvidovala profesijný aj osobný život," pripomenul herec. Ako príklad uviedol herca Kevina Spaceyho, ktorý kvôli údajnému sexuálnemu obťažovaniu čelil obžalove, ktorá bola hnakoniec stiahnutá.
Hnutie Me Too sa začalo šíriť v súvislosti s kauzou amerického filmového producenta Harveyho Weinsteina obvineného zo sexuálneho zneužívania a násilia na niekoľkých desiatkach žien, ktoré zamestnával. Za reportáž o Weinsteinových činoch získal investigatívny novinár Ronan Farrow Pulitzerovu cenu. „Ak by všetky ženy, ktoré boli niekedy sexuálne zneužité alebo obťažované, napísali na svoju sociálnu sieť ,MeToo', možno by si ľudia uvedomili závažnosť problému," napísala ešte v októbri 2017 americká herečka Alyssa Milano na Twittri, dnes X. Po jej statuse prišlo množstvo statusov od herečiek, ako Gwyneth Paltrow, Jennifer Lawrence, Ashley Judd, či Uma Thurman, ktoré po rokoch upozornili na obťažovanie.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak vám to vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo môže spôsobiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestojí za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Uveďte poznámky, prosím, uveďte "dar".
Je to jediná cesta, ako môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik