Nedávny rozsiahly výpadok elektrickej energie v Španielsku a Portugalsku zasiahol milióny ľudí a spôsobil chaos naprieč kľúčovými sektormi, ako sú doprava a telekomunikácie. Niekoľkohodinový tzv. blackout, ku ktorému došlo v pondelok 28. apríla, vyvolal obavy aj v ďalších európskych krajinách – vrátane Slovenska. Otázkou zostáva: Ako sme na takýto scenár pripravení my?
V čase výpadku sa obyvatelia Španielska a Portugalska museli narýchlo prispôsobiť realite bez elektriny. Obchodné siete zaznamenali panický výkup bateriek a čeloviek, ktoré mizli z pultov ešte rýchlejšie než rúška počas pandémie. Elektronické platby boli ochromené, obyvateľom zostala len hotovosť, a verejná doprava sa dostala do kolapsu. Atmosféru v niektorých mestách prirovnávali svedkovia k scénam z filmov o konci sveta.
Aj keď sa väčšinu sietí podarilo obnoviť v priebehu niekoľkých hodín, udalosti ukázali, ako krehká môže byť moderná spoločnosť. Čo by sa stalo, ak by výpadok trval dlhšie?
V súvislosti s potenciálnym blackoutom sa redakcia obrátila na slovenské štátne orgány. Reakcie ukazujú, že Slovensko má základné mechanizmy pripravené, no zároveň upozorňujú na potrebu individuálnej pripravenosti každého obyvateľa.
"Výpadky energie tzv. blackouty rieši Zákon o kritickej infraštruktúre č. 367/2024 kde sú dané aj povinnosti ústredného orgánu štátnej správy v sektore zdravotníctva posudzovať a vyhodnocovať riziká, ktoré súvisia s poskytovaním základnej služby, a teda pripravovať sa na najhoršie možné scenáre. Je povinnosť mať vypracované bezpečnostné plány aj pre takéto prípady a zabezpečiť kontinuitu činností, udržiavať technológiu, ktorá tieto činnosti zabezpečuje. Preto, napríklad v prípade výpadku elektrickej energie, poskytovatelia zdravotnej starostlivosti prechádzajú na núdzový režim, ktorý pozostáva spojazdnením diesel agregátov, ktoré nahrádzajú elektrickú energiu a zabezpečujú chod zariadenia pracovnej zdravotnej služby," zareagovalo tlačové oddelenie zdravotníckeho rezortu pre portál Topky.
Aj rezort vnútra potvrdil, že jeho kritické pracoviská sú technicky pripravené zvládnuť výpadky v rozsahu niekoľkých hodín až dní. Dôraz sa kladie aj na informovanie a prípravu verejnosti. Ministerstvo preto pripravuje vydanie komplexnej brožúry, ktorá má občanom pomôcť počas prvých hodín rôznych mimoriadnych udalostí – vrátane blackoutu.
„Odporúčame obyvateľom dodržiavať zásady platné pri iných krízových situáciách, pripraviť si evakuačnú a úkrytovú batožinu, šetriť palivové zdroje a nezaťažovať tiesňové linky zbytočnými hovormi,“ spresnil rezort pre Topky.
Španielska skúsenosť je mementom pre všetky krajiny. Moderná infraštruktúra a technologická závislosť spoločnosti sú náchylné na výpadky, ktoré môžu v priebehu minút ochromiť bežný život. Slovensko disponuje základnými opatreniami, no otázkou zostáva, či by boli dostatočné pri dlhšom a rozsiahlejšom blackoute. Individuálna pripravenosť obyvateľov preto zostáva kľúčovým prvkom odolnosti.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik