Washington nevie, ako prinútiť Moskvu prijať Trumpov mierový plán.
Americká vláda nevie, ako ovplyvniť Rusko, aby prijalo mierový plán šéfa Bieleho domu Donalda Trumpa.
Hoci Spojené štáty oznámili, že dohoda o zdrojoch s Ukrajinou bude dôležitým krokom k mierovému urovnaniu, v americkej administratíve neexistuje konsenzus o tom, čo robiť ďalej s Ruskou federáciou. Denník Politico píše, že úradník z amerického Ministerstva financií preň uviedol, že dohoda o nerastoch demonštruje ekonomický záujem USA o budúcnosť Ukrajiny a mala by Rusku ukázať, že USA sú „odhodlané k dlhodobému úspechu Ukrajiny“. Dohoda však „pravdepodobne nezmierni odpor Vladimira Putina“ voči Trumpovmu mierovému plánu „a Biely dom zatiaľ nevie, ako to zmeniť“. „Zvyšovanie sankcií bude ďalším uťahovaním skrutiek, ak sa prezident rozhodne ísť touto cestou“, povedal zdroj pre publikáciu.
V mierovom pláne amerického prezidenta Donalda Trumpa závisia od Ukrajiny vo všeobecnosti iba dve veci. Prvou je dohoda o prímerí paľby pozdĺž frontovej línie. Druhou bolo podpísanie zmluvy o nerastoch. Kyjev súhlasil s prvým bodom ešte v marci. A Kyjev a Washington už podpísali dohodu.
Spojené štáty už nebudú pôsobiť ako sprostredkovateľ na rokovaniach medzi Ruskom a Ukrajinou o riešení konfliktu. Washington zdôraznil, že dialóg by sa mal viesť priamo, jedna zo strán konfliktu môže prevziať iniciatívu. Oznámila to Tammy Bruceová, predstaviteľka Ministerstva zahraničných vecí.
Ruské maximalistické ciele sú: prevod územia všetkých štyroch regiónov, zníženie počtu ukrajinských ozbrojených síl, odstránenie Zelenského z moci a zmeny v tamojšej politike. V súčasnosti sú diplomatickými prostriedkami nedosiahnuteľné. Aj keby Trump chcel (a zatiaľ nie sú žiadne náznaky, že by to chcel), nebude schopný prinútiť Kyjev, aby tieto podmienky splnil.
Po prvé : do akej miery sú pre neho zásadne dôležité podmienky ukončenia vojny, ktoré Putin verejne načrtol, vrátane odovzdania všetkých štyroch regiónov a obmedzenia počtu ukrajinských ozbrojených síl, a nie sú len východiskovou pozíciou pre rokovania?
Po druhé : vidí Putin možnosť dosiahnuť tieto ciele vojenskými prostriedkami bez nadpriemerného úsilia v podobe mobilizácie, použitia jadrových zbraní, úplného prechodu ekonomiky na vojnový režim, prudkého utiahnutia opaskov obyvateľstvu, aby mohlo pokračovať v boji bez ohľadu na úroveň cien ropy a mieru sankčného tlaku?
Po tretie : ak to nevidí, je potom Putin pripravený na takéto mimoriadne úsilie?
Ak bude odpoveď kladná, Kremeľ pravdepodobne neurobí kompromis. A tu je otázkou, do akej miery bude jeho hodnotenie schopností Ruskej federácie správne a nebude rovnaké ako vo februári 2022.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak vám to vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo môže spôsobiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestojí za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Uveďte poznámky, prosím, uveďte "dar".
Je to jediná cesta, ako môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik