Čínska spoločnosť ByteDance, vlastník populárnej aplikácie TikTok, čelí jednému z najväčších postihov v histórii európskej ochrany osobných údajov. Írsky regulátor odhalil nielen nelegálny presun dát do Číny, ale aj závažné nedostatky v informovaní používateľov.
Írska komisia pre ochranu údajov (DPC) uložila pokutu rozdelenú na dve časti:
TikTok podľa zistení regulátora nedokázal zabezpečiť adekvátnu ochranu európskych údajov pred čínskymi zákonmi o sledovaní, ktoré sa "podstatne odchyľujú od noriem EÚ". Samotná spoločnosť túto skutočnosť počas vyšetrovania priznala.
Najzávažnejším zistením je, že TikTok nedokázal posúdiť dôsledky čínskych zákonov o sledovaní na údaje Európanov. Tieto zákony dávajú čínskej vláde rozsiahle právomoci vyžadovať od spoločností prístup k údajom - v priamom rozpore s európskymi pravidlami GDPR.
"TikTok nedokázal zaručiť, že údaje boli chránené podľa čínskych zákonov o sledovaní," uviedol írsky regulátor vo svojom rozhodnutí, informuje portál Politico.
Spoločnosť dlhodobo vyhlasovala, že európske údaje sa na čínskych serveroch nenachádzajú. Tento obraz sa zrútil, keď v apríli 2025 sám TikTok informoval regulátorov, že vo februári objavil "obmedzené údaje používateľov z EHP" uložené v Číne.
Zástupca írskej komisie Graham Doyle zdôraznil závažnosť situácie: "Berieme tento objav veľmi vážne a zvažujeme, aké ďalšie regulačné opatrenia by mohli byť opodstatnené."
TikTok dostal polročnú lehotu na zosúladenie svojich postupov s pravidlami EÚ. Alternatívou je úplné zastavenie prenosu údajov do Číny. Spoločnosť však už oznámila, že sa proti rozhodnutiu odvolá.
"Dôrazne spochybňujeme zistenia írskeho DPC," uviedla Christine Grahn, vedúca oddelenia verejnej politiky TikToku pre Európu. Podľa nej bol TikTok "vyčlenený napriek tomu, že sa spoliehal na rovnaký právny mechanizmus ako tisíce iných spoločností."
Spoločnosť poukazuje na svoju investíciu 12 miliárd eur do projektu Clover, ktorý má zabezpečiť lokálne ukladanie údajov v EÚ. Írsky regulátor však uviedol, že tieto opatrenia nestačia na zmenu rozhodnutia.
TikTok trvá na tom, že "nikdy nedostal od čínskych úradov žiadosť o údaje európskych používateľov a nikdy im tieto údaje neposkytol", no regulátor sa zameral na samotnú možnosť takéhoto zásahu.
Tento prípad predstavuje tretiu najvyššiu pokutu v histórii za porušenie GDPR a podčiarkuje rastúce napätie medzi západnými požiadavkami na ochranu údajov a globálnymi technologickými spoločnosťami s väzbami na Čínu.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik