Európska komisia v stredu predložila krajinám EÚ zoznam ústupkov, ktoré je ochotná urobiť administratíve Donalda Trumpa, ako aj nový zoznam tovarov, na ktoré uvalila clá, ak rokovania zlyhajú, uviedol pre POLITICO diplomat EÚ.
Dvojitý prístup vraj umožňuje Európskej komisii, ktorá v mene 27 členských štátov EÚ rozhoduje o obchodnej politike, získať dostatočnú politickú podporu a začať rokovania s Washingtonom zo silnej pozície. Hrozbou dodatočných odvetných opatrení okrem opatrení, ktoré sú v súčasnosti pozastavené, sa zároveň zvyšuje tlak na Washington, aby naplnil svoju deklarovanú ochotu rokovať s Bruselom.
Medzi potenciálne ponuky pre USA uvedené v tzv. „dohode o podmienkach“, ktorú vyrokovala Európska komisia, patrí podpora investícií do energetiky. Mohli by sa zmierniť aj niektoré vlastné nariadenia EÚ.
Brífing európskych veľvyslancov sa konal v obmedzenom priestore a stretli sa na ňom najvyššie postavený poradca predsedníčky Komisie Ursuly von der Leyenovej Björn Seibert a najvyššia obchodná úradníčka Komisie Sabine Weyandová. Stretnutie je pre Komisiu kľúčovým krokom k udržaniu si 27 krajín EÚ v súlade s 90-dňovým pozastavením niektorých amerických ciel, ktoré oznámil Trump. Reakcia EÚ je tiež dočasne pozastavená do 14. júla.
Európska komisia sa k opatreniam odmietla vyjadriť.
Popri týchto ponukách blok stále pracuje na reakcii na 25-percentné clá na autá a 10-percentné clo, ktoré sa stále uplatňuje na tovar z EÚ.
Napriek predchádzajúcim očakávaniam, že Brusel zasiahne Washington v oblasti služieb, ako sú veľké technologické spoločnosti alebo Wall Street, sa Komisia rozhodla držať sa klasickejších odvetných opatrení v oblasti tovarov v snahe nestupňovať obchodné napätie s Trumpovou administratívou.
Francúzsko bolo jednou z krajín, ktoré sa najotvorenejšie vyjadrovali k potrebe rázne reagovať na americké clá, a zároveň lobovalo za záchranu svojich už aj tak ťažko postihnutých výrobcov koňaku.
„Protiopatrenia sa musia uplatňovať na celé spektrum, nielen na tovar, ale mali by zahŕňať aj všetky nástroje, ktoré máme,“ povedal úradník z Elyzejského paláca. Samotný francúzsky prezident Emmanuel Macron minulý mesiac povedal, že EÚ by mala zvážiť použitie tzv. bazuky EÚ, nástroje proti nátlaku.
Očakáva sa, že Macron a von der Leyenová budú v pondelok v Paríži popri podujatí o vede a výskume rokovať aj o clách.
O novom zozname ciel na tovar, ktorý predstavil Maroš Šefčovič, ako prvý informoval denník Financial Times.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik